„V digitalizaci si s Nory máme vzájemně co dát,” shodují se radní Libereckého kraje

„V digitalizaci si s Nory máme vzájemně co dát,” shodují se radní Libereckého kraje

Cesta do Norska přinesla inspiraci, ale i nejedno překvapení. „Na sever jsme se vypravili především čerpat, o to víc nás potěšil neskrývaný zájem norských kolegů o naše zkušenosti a respekt, který nám projevili,” říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

První kroky delegace Libereckého kraje vedené radními Jiřím Ulvrem, Zbyňkem Miklíkem a jednatelem Agentury regionálního rozvoje Petrem Dobrovským vedly do Norské digitální agentury (DigDir). Došlo k vzájemné výměně zkušeností v oblasti digitalizace veřejné správy a k prezentaci Informačního a datového portálu Libereckého kraje norským kolegům. „Zpětná vazba na portál, který je těsně před spuštěním testovací fáze, byla velmi pozitivní. Norští kolegové vyjádřili velký zájem čerpat inspiraci z našeho přístupu k práci s daty,” říká Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana, řízení resortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky a dodává, že si ze setkání odnesl malý domácí úkol, a to zprostředkovat setkání s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem. DigDir totiž spadá do gesce tamního ministerstva pro místní samosprávu a regionální rozvoj.

Druhý den patřil návštěvě Science Parku Forskningsparken v Oslu, kde na ploše 60 000 m2 sídlí více než 300 firem zaměstnávajících 3 000 lidí z celého světa. Na chodbách proto vedle norštiny zní běžně angličtina a nechybí zde ani česká stopa. Science Park je založen na čtyřech pilířích: myšlenkách, talentu, kapitálu a podpoře podnikání. Startupům, kterých je z tří seti firem plných sto devadesát, nabízí podporu komercializace jejich produktů a služeb směrem k veřejné i soukromé sféře. „Do veřejných institucí jim pomáhá naskočit nástroj StartOff. Pracuje se dvěma nesourodými světy, se startupy, které nemají prostor řešit projektové žádosti, a s úřady, které nejsou připravené investovat veřejné prostředky do teprve vznikajících řešení. Norové je přesto umí propojit, čímž jsou pro mě osobně velkou inspirací," zmiňuje Zbyněk Miklík.

V Bergenu navštívila delegace Norskou asociaci lokálních a regionálních samospráv (KS) sdružující více jak 350 obcí. Historie KS sahá více jako sto let nazpět. Působí jako mezičlánek mezi obcemi a norským státem, sbírá potřeby zástupců samospráv, přenáší je na nejvyšší úroveň a následně vyvíjí služby, které samosprávy využívají dle svého uvážení. Tématem setkání byla práce s otevřenými daty a ukázka konkrétních aplikací. „Využívání otevřených dat je v Norsku obecně na velmi dobré úrovni. I zde se však potýkají s problémy. Tíží je například nedostatek kapacit pro sdílení dat z úrovně samospráv na úroveň národní. I díky krokům, které jsme už v této oblasti udělali my, mají Norové velký zájem zůstat s námi v kontaktu a sdílet znalosti a zkušenosti,” uzavírá Jiří Ulvr.

Doporučené články

Soutěž Business Talent v otevřené dílně iQFABLAB startuje v říjnu! Přihlaste svou třídu včas
Soutěž Business Talent v otevřené dílně iQFABLAB startuje v říjnu! Přihlaste svou třídu včas
Business Talent, oblíbená soutěž pro osmáky a deváťáky základních škol Libereckého kraje, pokračuje v říjnu 2024 již čtvrtým ročníkem. Během osmi kol soutěžící seznámí s technologiemi otevřené dílny iQFABLAB a umožní realizovat jejich nápady na zadané téma. Tři nejlepší týmy pro svou školu opět vybojují hodnotné ceny, outdoorovou kameru GoPro Hero 12, sadu Microbitů či termokameru.
Program asistenčních voucherů podpoří přípravu výzkumných projektů částkou 1,5 milionu korun
Program asistenčních voucherů podpoří přípravu výzkumných projektů částkou 1,5 milionu korun
Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválilo Zastupitelstvo kraje 27. srpna 2024. Finanční podpora z tohoto programu pomůže při přípravě projektových žádostí, které jsou následně podány do vhodných výzev evropských nebo národních operačních programů. Celková alokace programu je 1,5 milionu korun, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.