„V digitalizaci si s Nory máme vzájemně co dát,” shodují se radní Libereckého kraje
Cesta do Norska přinesla inspiraci, ale i nejedno překvapení. „Na sever jsme se vypravili především čerpat, o to víc nás potěšil neskrývaný zájem norských kolegů o naše zkušenosti a respekt, který nám projevili,” říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
První kroky delegace Libereckého kraje vedené radními Jiřím Ulvrem, Zbyňkem Miklíkem a jednatelem Agentury regionálního rozvoje Petrem Dobrovským vedly do Norské digitální agentury (DigDir). Došlo k vzájemné výměně zkušeností v oblasti digitalizace veřejné správy a k prezentaci Informačního a datového portálu Libereckého kraje norským kolegům. „Zpětná vazba na portál, který je těsně před spuštěním testovací fáze, byla velmi pozitivní. Norští kolegové vyjádřili velký zájem čerpat inspiraci z našeho přístupu k práci s daty,” říká Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana, řízení resortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky a dodává, že si ze setkání odnesl malý domácí úkol, a to zprostředkovat setkání s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem. DigDir totiž spadá do gesce tamního ministerstva pro místní samosprávu a regionální rozvoj.
Druhý den patřil návštěvě Science Parku Forskningsparken v Oslu, kde na ploše 60 000 m2 sídlí více než 300 firem zaměstnávajících 3 000 lidí z celého světa. Na chodbách proto vedle norštiny zní běžně angličtina a nechybí zde ani česká stopa. Science Park je založen na čtyřech pilířích: myšlenkách, talentu, kapitálu a podpoře podnikání. Startupům, kterých je z tří seti firem plných sto devadesát, nabízí podporu komercializace jejich produktů a služeb směrem k veřejné i soukromé sféře. „Do veřejných institucí jim pomáhá naskočit nástroj StartOff. Pracuje se dvěma nesourodými světy, se startupy, které nemají prostor řešit projektové žádosti, a s úřady, které nejsou připravené investovat veřejné prostředky do teprve vznikajících řešení. Norové je přesto umí propojit, čímž jsou pro mě osobně velkou inspirací," zmiňuje Zbyněk Miklík.
V Bergenu navštívila delegace Norskou asociaci lokálních a regionálních samospráv (KS) sdružující více jak 350 obcí. Historie KS sahá více jako sto let nazpět. Působí jako mezičlánek mezi obcemi a norským státem, sbírá potřeby zástupců samospráv, přenáší je na nejvyšší úroveň a následně vyvíjí služby, které samosprávy využívají dle svého uvážení. Tématem setkání byla práce s otevřenými daty a ukázka konkrétních aplikací. „Využívání otevřených dat je v Norsku obecně na velmi dobré úrovni. I zde se však potýkají s problémy. Tíží je například nedostatek kapacit pro sdílení dat z úrovně samospráv na úroveň národní. I díky krokům, které jsme už v této oblasti udělali my, mají Norové velký zájem zůstat s námi v kontaktu a sdílet znalosti a zkušenosti,” uzavírá Jiří Ulvr.