V Libereckém kraji prudce stoupá počet hi-tech a ICT firem

V Libereckém kraji prudce stoupá počet hi-tech a ICT firem

V Libereckém kraji za poslední desetiletí vzrostl počet hi-tech a ICT firem téměř na dvojnásobek. Potvrzuje to analýza provedená Agenturou regionálního rozvoje na základě statistických dat firemního prostředí.

„Velmi dobrá je životaschopnost nových hi-tech firem. Z těch, které za posledních deset v kraji vznikly, se 98,5 % dočkalo třetí dekády. V republice je to třetí nejvyšší hodnota,” říká Martina Pšeničková, manažerka projektu Smart Akcelerátor Libereckého kraje fungujícího pod hlavičkou ARR.

Pro hi-tech obor je charakteristická vysoká míra inovativnosti, zapojení výzkumu a vývoje a technologická náročnost. Řadí se sem například výroba počítačů a elektroniky, telekomunikace, programování, letecký či farmaceutický průmysl. Patří sem i výzkum a vývoj. V Libereckém kraji se mu věnuje více jak pět procent hi-tech firem, což je oproti celorepublikovému průměru takřka o čtvrtinu více. Nejvíce hi-tech firem se však rekrutuje z oblasti informačních technologií. Dominuje programování a poradenství v IT.

„Hi-tech produkuje zboží a služby s vyšší přidanou hodnotou, do kraje přivádí nebo v něm drží vzdělané lidi, zvyšuje jeho prestiž v zahraničí. To je velké plus,” dodává Pšeničková. Nezpochybnitelným centrem dění v kraji je aglomerace Liberce a Jablonce nad Nisou.

Procentuálně je Liberecký kraj nejrychleji rostoucím jak v high-tech, tak v ICT sektoru

Ještě v roce 2010 v Libereckém kraji působilo 265 firem spadajících do oblasti hi-tech. Za jednu dekádu se tento počet téměř zdvojnásobil. Dnes jich zde působí 510. Vyjádřeno procenty je to skok o 92,45 %. Druhá je z pohledu růstu Praha, zaostává však téměř o 13 %.

V absolutních číslech není překvapením dominance hlavního města. Hi-tech firem zde v roce 2010 působilo téměř 5,5 tisíce, o deset let později již přes 9,6 tisíce. Liberecký kraj je v žebříčku mezi ostatními kraji desátý. Po zohlednění celkového počtu podnikatelských subjektů se však řadí na šesté místo, kam se posunul z deváté příčky roku 2010.

„Z růstového trendu však lze usuzovat, že podmínky pro rozvoj inovací jsou v Libereckém kraji příznivé. Region má dobře nakročeno,” uzavírá Pšeničková.

I v oboru informačních a komunikačních technologií roste Liberecký kraj nejrychleji v republice. Počet firem se opět téměř zdvojnásobil, konkrétně se jedná o růst 97,31 % mezi lety 2010 a 2020. Obory ICT a hi-tech se prolínají, ne všechny ICT firmy jsou však natolik pokročilé, že mohou nést označení hi-tech. Liberec je v ICT na srovnatelné úrovni s Plzní, Českými Budějovicemi, Hradcem Králové, Pardubicemi a Olomoucí. V absolutních číslech se vymyká Praha, což pro mnohé opět není překvapením, Brnu a Ostravě náleží druhá, resp. třetí příčka.

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.