Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop

Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop

Jakub Forman nechápal, proč byla jeho partnerka po společně stráveném dni smutná. Pavla Dufková a Denisa Hrubá viděly na vlastní oči, jak má nadměrné zatížení administrativou negativní vliv na fungování některých ordinací soukromých lékařů. Místo rezignace se všichni rozhodli situaci změnit. Spojuje je nejen Liberecký kraj, ale i cesta přes inkubační program Výkop – a zaměření na pozitivní emoce.

Když Jakub Forman slavil své 33. narozeniny, netušil, že tento den změní směr jeho profesní dráhy. Po příjemně stráveném dni s rodinou se rozhodl ještě zajít na pivo s kamarády. „Když jsem to své ženě oznámil, cítil jsem, že ji to trochu trápí,“ vzpomíná Jakub.

Cestou na setkání ho napadlo, že by bylo skvělé mít nástroj, který by lidem pomohl rozvíjet partnerské vztahy správným směrem. Tato myšlenka ho pohltila natolik, že se rozhodl začít budovat aplikaci Loveguard.

Ve stejné době Pavla Dufková během let práce ve zdravotnictví pozorovala, jak moc se zdravotníci musí věnovat administrativě. „Došlo mi, že lékaři v soukromé praxi jsou zároveň podnikateli a musí si osvojit řadu činností, na které je nikdo během studia nepřipravil,“ říká Pavla.

Podobnou zkušeností si prošla i její kolegyně Denisa Hrubá, která dodává: „Lékař bez administrativní zátěže se může věnovat většímu počtu pacientů. A přitom jeho výdělky jsou mnohdy vyšší, než kdyby vše zařizoval sám.“ Tak se zrodil nápad na Vrchní sestru – službu poskytující praktickým lékařům komplexní podporu v administrativě, vedení ordinace i v komunikaci se zdravotními pojišťovnami.

Od nápadu k prototypu

Jakub se živil jako produktový manažer a designér, a tak hned druhý den začal připravovat rozhraní aplikace. „Postupně jsem vytvořil web, prototyp aplikace a připravil prezentaci pro investory,“ popisuje.

Cesta nebyla jednoduchá. „Ano, pochybnosti jsem měl hned několikrát,“ přiznává. „Třeba když registrace nešly v takovém počtu, jaký jsem si představoval. Anebo když zapojení uživatelů nebylo moc vysoké.“

Co mu pomohlo? „Rozhodnutí věnovat se projektu dlouhodobě. A vytrvat, dokud mi to vnitřně dává smysl. Ukázalo se, že všechny překážky vyvstaly z dobrého důvodu a pomohly Loveguard posunout dál,“ popisuje Jakub cestu k funkčnímu prototypu.

Pavla a Denisa měly naopak výhodu – obě dobře znaly prostředí zdravotnictví zevnitř. „Nápad na Vrchní sestru se vlastně zformoval sám, v průběhu let praxe v různých zdravotnických zařízeních,“ říká Pavla. A dodává: „Hned na začátku podnikání mě pozvali do pražské ordinace, kterou lékařka prodávala. Nebavila ji administrativa a chtěla se věnovat jen pacientům. Po prodeji v ní zůstala pracovat jako lékař a najednou byla spokojená. Nový majitel díky mým službám získal za stejnou práci více peněz. Tento příběh mi dal odvahu pokračovat – ukázal, jak může být administrativa pro lékaře likvidační.“

Inkubátor jako odrazový můstek

V létě 2023 se Jakub s prvotním konceptem aplikace přihlásil do programu Výkop, který pořádá Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink. „Viděl jsem v něm vhodný výchozí bod, kde ukázat můj nápad mimo dílnu,“ vzpomíná. „Výkop mi pomohl strukturovat myšlenky a dát jim konkrétní podobu,“ popisuje svou zkušenost.

Po absolvování programu oslovil investory, kteří projevili zájem, ale měli obavy z technické stránky. „Dohodli jsme se, že když část aplikace naprogramuji sám, zváží spolupráci. V té době už byl součástí Loveguard i expert na vývoj. Pod jeho dohledem jsem vytvořil základ, díky kterému jsme se s investory dohodli a založili společnost,“ nechává nás Jakub nahlédnout do začátků vlastní práce.

Pavla s Denisou se do Výkopu přihlásily s jasnější představou v letošním roce. „Pro mě bylo paradoxně nejpřínosnější finanční plánování,“ říká Pavla. „Ordinacím umíme zvýšit zisk, ale Výkop nám ukázal, že je přínosné myslet finančně i na vlastní společnost.“

Během programu dostal projekt Vrchní sestra konkrétní podobu. „Netvoříme projekt, který za pár let prodáme, ale stabilní firmu,“ zdůrazňuje Pavla. Díky inkubátoru navíc dvojice získala kontakt na člověka, který se věnuje hledání zaměstnání pro lékaře.

Loveguard v telefonech, Vrchní sestra v ordinacích

Oba projekty mají dnes jasné obrysy. Loveguard je ke stažení a pomáhá párům budovat vztahy. „Aplikaci jsem původně cílil hlavně na muže, poměr pohlaví je ale nyní 50/50,“ říká Jakub.

Vrchní sestra už poskytuje některým lékařům služby a míří k vytvoření holdingové společnosti. „Chceme přinést soukromému lékaři výhody velkého zdravotnického zařízení a zároveň ho ponechat majitelem své praxe,“ vysvětluje Pavla.

„Mít vlastní startup je jízda, která vás donutí sundat si klapky z očí,“ uzavírá Jakub. Pavla dodává: „To, co teď dělám, mi dělá radost každý den. Každé klientovo poděkování je pro mě znamení, že stojí za to v tom pokračovat.“ Denisa souhlasí: „Ano, jsem součástí něčeho, co mi dává obrovský smysl. I když víme, že nemusí být vše podle plánu, jsme spokojené a máme radost z toho, co tvoříme.“

Nakopněte i vy své podnikání

Výkop je tříměsíční inkubační program pro začínající podnikatele a startupisty z Libereckého kraje. Účastníkům nabízí sérii workshopů, mentoring, zpětnou vazbu od expertů i možnost získat investici. Kromě aplikace Loveguard a Vrchní sestra jím prošly i další zajímavé projekty, které dnes úspěšně fungují – například FCD s chytrou autodiagnostikou, sociální sklářská dílna Kultivar nebo Ateliér Vedle, který se programu účastnil jako studio T A K J A K.

Řada účastníků pokračuje v rozvoji podnikání v navazujících programech Lipo.ink nebo využívá zázemí jejich coworkového centra. Do nadcházejícího podzimního běhu se můžete přihlásit již dnes.

Doporučené články

Projekt LIFEPOPWAT získal prestižní cenu LIFE Awards jako první v historii Česka.
Projekt LIFEPOPWAT získal prestižní cenu LIFE Awards jako první v historii Česka.
Program LIFE podporuje už od roku 1992 nejodvážnější ekologické a klimatické projekty napříč Evropou. Letos se na scéně LIFE Awards blýskl Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL: projekt LIFEPOPWAT si odnesl hlavní cenu v kategorii Cirkulární ekonomika a kvalita života a stal se tak prvním vítězným projektem v této kategorii z České republiky.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.