Zájem o technické obory v regionu chce oživit nový soutěžní program Libereckého kraje

Zájem o technické obory v regionu chce oživit nový soutěžní program Libereckého kraje

Liberecký kraj společně s Agenturou regionálního rozvoje spouštějí novou vzdělávací iniciativu, která má za cíl přiblížit studenty středních škol technickým oborům a praktickým zkušenostem z průmyslové praxe.

Nultý ročník soutěžního programu, který startuje září 2024 a jehož výsledky budou vyhlášeny v březnu 2025, propojí střední školy s místními firmami. Studentům nabídne unikátní příležitost pracovat na reálných projektech z průmyslového prostředí. Přiblíží je tak dovednostem z praxe a povědomí o fungování ve firemním prostředí, které mohou uplatnit v přípravě na své budoucí povolání.

Klíčová myšlenka: podpořit techniku

„Klíčová myšlenka naší iniciativy vychází z potřeby zvýšit zájem studentů o technické obory, které jsou pro ekonomiku Libereckého kraje zásadní,“ říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Zároveň dodává, že soutěžní program spojuje školy a firmy s cílem řešit nedostatek odborníků na trhu práce vytvořený postupným odchodem silných technicky vzdělaných poválečných ročníků do penze.

Firmy vidí v programu příležitost podpořit mladé, aktivní a talentované lidi, kteří se chtějí rozvíjet a zároveň tak navázat kontakt s potencionálními budoucími zaměstnanci. Školy jej vnímají jako způsob, jak zvýšit odbornou úroveň svých studentů, zprostředkovat jim kontakt s profesionály, od kterých se budou učit a také s technologiemi, které ve škole nejsou dostupné.

Výsledky za půl roku

Do programu se aktuálně zapojuje pět firem: Ontex Turnov, ZF Jablonec, Solar Monitor, SigmaPlast Liberec a DGS Liberec. Na straně škol se účastní všechny průmyslové školy v Libereckém kraji – Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa. Dále pak Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola v Turnově, SŠ Na Bojišti Liberec, ISŠ Vysoké nad Jizerou a v neposlední řadě Střední škola strojní, stavební a dopravní Liberec. „Soutěžní program nabízí kapacitu pro 16 týmů. Aktuálně jsou spuštěné přihlášky a rozebraných je více jak deset technických témat, které do soutěže vložily účastnické firmy,“ dodává Jiří Ulvr.

Každý studentský tým, složený z dvou až tří studentů, si má možnost vybrat jedno téma a v průběhu půl roku jej zpracovat do podoby projektu pod vedením odborných mentorů. Ti jsou dva, po jednom ze školy a z firmy. K dispozici budou po celou dobu pro pravidelné konzultace. Výstupy mohou být různé, od prototypů výrobků po návrhy technických řešení či vyhodnocení dat. V březnu 2025 se pak studenti, firmy i zástupci škol sejdou u závěrečného vyhodnocení projektů. Nejlepší z nich budou finančně oceněny.

Doporučené články

Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop
Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop
Jakub Forman nechápal, proč byla jeho partnerka po společně stráveném dni smutná. Pavla Dufková a Denisa Hrubá viděly na vlastní oči, jak má nadměrné zatížení administrativou negativní vliv na fungování některých ordinací soukromých lékařů. Místo rezignace se všichni rozhodli situaci změnit. Spojuje je nejen Liberecký kraj, ale i cesta přes inkubační program Výkop – a zaměření na pozitivní emoce.
Projekt LIFEPOPWAT získal prestižní cenu LIFE Awards jako první v historii Česka.
Projekt LIFEPOPWAT získal prestižní cenu LIFE Awards jako první v historii Česka.
Program LIFE podporuje už od roku 1992 nejodvážnější ekologické a klimatické projekty napříč Evropou. Letos se na scéně LIFE Awards blýskl Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL: projekt LIFEPOPWAT si odnesl hlavní cenu v kategorii Cirkulární ekonomika a kvalita života a stal se tak prvním vítězným projektem v této kategorii z České republiky.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.