Zájem o technické obory v regionu chce oživit nový soutěžní program Libereckého kraje

Zájem o technické obory v regionu chce oživit nový soutěžní program Libereckého kraje

Liberecký kraj společně s Agenturou regionálního rozvoje spouštějí novou vzdělávací iniciativu, která má za cíl přiblížit studenty středních škol technickým oborům a praktickým zkušenostem z průmyslové praxe.

Nultý ročník soutěžního programu, který startuje září 2024 a jehož výsledky budou vyhlášeny v březnu 2025, propojí střední školy s místními firmami. Studentům nabídne unikátní příležitost pracovat na reálných projektech z průmyslového prostředí. Přiblíží je tak dovednostem z praxe a povědomí o fungování ve firemním prostředí, které mohou uplatnit v přípravě na své budoucí povolání.

Klíčová myšlenka: podpořit techniku

„Klíčová myšlenka naší iniciativy vychází z potřeby zvýšit zájem studentů o technické obory, které jsou pro ekonomiku Libereckého kraje zásadní,“ říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Zároveň dodává, že soutěžní program spojuje školy a firmy s cílem řešit nedostatek odborníků na trhu práce vytvořený postupným odchodem silných technicky vzdělaných poválečných ročníků do penze.

Firmy vidí v programu příležitost podpořit mladé, aktivní a talentované lidi, kteří se chtějí rozvíjet a zároveň tak navázat kontakt s potencionálními budoucími zaměstnanci. Školy jej vnímají jako způsob, jak zvýšit odbornou úroveň svých studentů, zprostředkovat jim kontakt s profesionály, od kterých se budou učit a také s technologiemi, které ve škole nejsou dostupné.

Výsledky za půl roku

Do programu se aktuálně zapojuje pět firem: Ontex Turnov, ZF Jablonec, Solar Monitor, SigmaPlast Liberec a DGS Liberec. Na straně škol se účastní všechny průmyslové školy v Libereckém kraji – Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa. Dále pak Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola v Turnově, SŠ Na Bojišti Liberec, ISŠ Vysoké nad Jizerou a v neposlední řadě Střední škola strojní, stavební a dopravní Liberec. „Soutěžní program nabízí kapacitu pro 16 týmů. Aktuálně jsou spuštěné přihlášky a rozebraných je více jak deset technických témat, které do soutěže vložily účastnické firmy,“ dodává Jiří Ulvr.

Každý studentský tým, složený z dvou až tří studentů, si má možnost vybrat jedno téma a v průběhu půl roku jej zpracovat do podoby projektu pod vedením odborných mentorů. Ti jsou dva, po jednom ze školy a z firmy. K dispozici budou po celou dobu pro pravidelné konzultace. Výstupy mohou být různé, od prototypů výrobků po návrhy technických řešení či vyhodnocení dat. V březnu 2025 se pak studenti, firmy i zástupci škol sejdou u závěrečného vyhodnocení projektů. Nejlepší z nich budou finančně oceněny.

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.