ICT Infrastruktura

Cílem projektu je obecně zefektivnit fungování krajské veřejné správy. Prostředkem pro dosažení cíle je vytvoření centrální agendy správy a využívání dat včetně vybudování centrálního datového skladu.

Krajský úřad v současnosti nedisponuje agendou, která by vyhodnocovala čím dál tím větší a dostupnější objemy dat v agendách v rámci úřadu. S daty pracují jednotlivé odbory a organizace individuálně. Chybí nastavení dlouhodobých cílů práce s velkými soubory dat (tzv. big data) napříč činnostmi úřadu a na ně navázaných dlouhodobých agend týkajících se práce s daty. Chybí procesy, které by nastavovaly standardy a hledaly nové možnosti práce s daty. 

K dosažení cíle projektu je zapotřebí lidských zdrojů vybavených odpovídajícími znalostmi. Konkrétně pracovníků se schopnostmi s daty efektivně pracovat, rozvíjet je, nacházet finanční i časové úspory a aktivně vyhledávat oblasti, ve kterých je díky novým poznatkům možné zlepšit život obyvatel v kraji. Současně chybí analýza potenciálu a potřeb, které je možné lépe popisovat a řešit s pomocí nových dat s cílem dosažení rychlejší reakce a akceschopnosti.

Cílem projektu je schopnost koncentrovat data z různých zdrojů, obohacovat je o další, kvalitativně nové informace a ty poskytovat orgánům samosprávy, firmám i veřejnosti jako validní podklad pro jejich rozhodování, pro vznik inovativních řešení zlepšujících život v regionu.

Garant: Rezort ekonomiky, správy majetku a informatiky Libereckého kraje
Nositel: Odbor informatiky Libereckého kraje

Dva pilíře projektu

Vytvoření neúřednické pozice (funkce či agendy) v rámci úřadu s úkolem naplňovat dlouhodobé vize a kulturu (tzv. „data-driven culture“) v oblasti správy a využívání dat. Do této pozice bude spadat výzkum a vývoj v oblasti sběru a analýzy dat dle zahraničních vzorů.

Zřízení datové infrastruktury, tzn. centrálního datového skladu. Zajištění hardwarového a softwarového vybavení. Vybudování datových úložišť s odpovídající výpočetní kapacitou umožňující shromažďování a vyhodnocování digitálních dat a informací.

Objem dat se celosvětově zdvojnásobuje každé dva roky. V roce 2020 bylo celkově dostupných více než 44 zettabytů využitelných dat. Schopnost jejich využívání a zpracování se v budoucnu stane důležitým faktorem konkurenceschopnosti států, regionů a obcí.

Trendem, který již dnes pozorujeme ve firmách, ale i ve významných světových metropolích, je vytváření pozice tzv. Chief Data Officer (CDO). Jedná se o jednotlivce či o celé týmy zodpovědné za hledání nových příležitostí na základě zpracování velkých objemů dat. Jde o relativně novou funkci, která se však záhy stává jedním z klíčových hybatelů inovací v rámci firem i subjektů veřejné správy. Data jsou vnímána jako strategické aktivum, systémy na jejich efektivní zpracování začínají hrát čím dál větší roli v naší společnosti.

Naše cíle

  • Uspořit čas a finanční prostředky

  • Zavést systém pro systematické vyhodnocování dat a podpořit rozhodování veřejné správy na základě těchto dat a datových kompilací

  • Zavést ICT technologie do oblasti ochrany životního prostředí

Dokumenty ke stažení

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.