A k čemu mi to bude? iQLANDIA odpovídá na nejčastější otázku o matematice

A k čemu mi to bude? iQLANDIA odpovídá na nejčastější otázku o matematice

Budu tohle někdy v životě potřebovat? V libereckém science centru iQLANDIA odpovídají na elementární otázku, která dnes a denně na školách zaznívá v souvislosti s matematikou. Spouštějí zbrusu novou expozici MatematikUm, jedinou svého druhu v České republice.

„Podle mezinárodního průzkumu PISA nedosahují matematické vědomosti čtvrtiny našich patnáctiletých žáků úrovně nezbytné pro řešení úkolů běžného života. Zato nenávistí k matematice vynikají čeští žáci i ve světovém měřítku. Co s tím? Všechno je v rukou učitelů, rodičů, ale třeba i science center, která mohou budovat k matematice kladný vztah,“ vysvětluje Pavel Coufal, ředitel iQLANDIE, která se v nové expozici rozhodla přiblížit dětem tuto abstraktní vědu.

Na ploše 400 metrů čtverečních tak vznikl komplexní soubor didaktických pomůcek a programů, které pomohou odpovědět na otázku, kterou si žáci kladou od počátku zavedení povinné školní docházky: „Budu toto někdy k něčemu potřebovat?“ Programy a didaktické pomůcky jsou zaměřené na kritická místa učiva a matematiku v praxi. Žákům tak přináší matematiku zcela novým způsobem, díky kterému si mohou na praktických ukázkách vyzkoušet, jak používat matematiku každý den i mimo školu.

„Na názorných a hmatatelných příkladech si tak děti mohou vyzkoušet řadu pravidel a zákonitostí, se kterými matematika pracuje a je těžké si je představit v praxi,“ vysvětluje Petr Desenský, manažer pro vědu a vzdělávání v iQLANDII. „Například zjistí, jak ve stavebnictví zjednodušuje práci znalost a schopnost využití Pythagorovy věty. Děti si také vyzkouší, jak si vypočítat kolik potřebují štěrku, co všechno ve světě kolem nás je v poměru zlatého řezu, jak se díky matematice přírody zlepšily videohry nebo si díky hře ve virtuální realitě procvičí prostorovou představivost,“ vyjmenovává konkrétní příklady Desenský.

Programy Libereckého kraje pro 7 000 žáků

Matematické vzdělávací programy a didaktické pomůcky vznikly za podpory projektu Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání Libereckého kraje II jako součást aktivity Podpora rozvoje gramotností s akcentem na čtenářskou a matematickou gramotnost. Plánováno je 140 návštěv základních škol, středních odborných škol a učilišť. Celkem by mělo programy projít 7 000 žáků za 2 roky. Kromě programů pro školy je expozice přístupna veřejnosti jako jedna z 11 expozic, které na 4 podlažích s více než 500 interaktivními exponáty nabízí návštěvníkům liberecké science centrum iQLANDIA.

Nová expozice MatematikUm, která navazuje na vzdělávací programy, mapuje využití matematiky například v historii, v informačních technologiích, v umění, ve světě her nebo ve stavebnictví. Právě matematice ve stavebnictví se věnuje speciální hra „Stavařská matematika“, která zábavnou formou provádí výpočty staveb od starověku až po moderní technologie využívající rozšířenou realitu. Tato hra vznikla díky spolupráci iQLANDIE a konsorcia pěti stavebních firem – Metrostav, Subterra, STRABAG, Skanska a AED project, které vzniklo za účelem podpory vzdělávání ve stavebních oborech. „Cílem je představit veřejnosti proměnu tohoto krásného oboru od egyptských faraonů po digitální současnost a zvýšit zájem dětí o jeho studium,“ říká Jana Kořínková ze společnosti Metrostav.

Doporučené články

Liberecký kraj hledá možnosti, jak rozvíjet svůj lidský potenciál
Liberecký kraj hledá možnosti, jak rozvíjet svůj lidský potenciál
Liberecký kraj jako místo, kde se daří pracovat s potenciálem mladých lidí? Nedávno završený program Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání (NAKAP) přinesl do vzdělávacího systému regionu inovativní myšlenky a přístupy, zaměřil se na podporu nadaných nebo prevenci předčasných odchodů ze vzdělávání. Nyní na jeho aktivity navazuje projekt Smart Akcelerátor Libereckého kraje III, zaměřuje se na podporu nadání a hledá další témata vhodná k uchopení.  
Seminář Libereckého kraje představí příležitosti v oblasti Brownfields a Greenfields
Seminář Libereckého kraje představí příležitosti v oblasti Brownfields a Greenfields
Seminář v nedávno revitalizovaných prostorách bývalé lučanské brusírny skla, nyní Automoto Musea Lučany, představí 23. dubna od 9:00 novinky v oblasti problematiky brownfields v regionu. Prostor dostanou příklady dobré praxe, dotační příležitosti i moderní technologie. Seminář již přes patnáct let každoročně pořádá Liberecký kraj společně s Agenturou regionálního rozvoje a agenturou CzechInvest. V jarních měsících ho rovněž doprovodí putovní výstava.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.