Binner loni uspěl v Ideathonu i ve Start-up TUL. Letos pilotně nasadí prvních 20 chytrých popelnic

Binner loni uspěl v Ideathonu i ve Start-up TUL. Letos pilotně nasadí prvních 20 chytrých popelnic

Přijali výzvu, připojili se a zvítězili. Řeč je o týmu Binner, který úspěšně prošel sítem loňského 24hodinového Ideathonu pro studenty Technické univerzity v Liberci. Vzdálenému připojení navzdory vytvořili ze svých nápadů projekt řešící nakládání s odpadem na Frýdlantsku a uspěli u porotců. Je ale 24 hodin dost na to vymyslet projekt tak, aby uspěl v praxi? A jaký je recept vítězů na úspěch pro účastníky letošního ročníku Ideathonu? Zeptali jsme se na to Jaroslavy Frajové, doktorandky FUA TUL, která v současnosti píše další kapitoly příběhu jménem Binner.

Jaroslavu Frajovou to do Liberce zaválo z Vysočiny, na TUL absolvovala bakalářské studium textilního designu a magisterské textilní inženýrství, po promoci pokračovala na bratislavskou Vysokou školu výtvarných umění a těsně před pandemií zakotvila opět na své alma mater v kraji pod Ještědem. Aktivitami je nyní rozkročena mezi Fakultou umění a architektury a Fakultou textilní, katedrou materiálového inženýrství.

„Očima návrhářky vnímám oděv jako umělecký objekt. Když udělám krok stranou do role technika, zajímá mě především materiál a jeho vlastnosti. Přitom jsou to dvě strany jedné mince, kvalitní oděv kombinuje špičkový design s prvotřídním materiálem,” popisuje Jaroslava svou filozofii. Studium materiálů ji přivedlo k tématu udržitelnosti a k úvahám jak nejefektivněji zpracovávat odpad pro cirkulární ekonomiku. „Ideathon mě se svou environmentální tematikou zastihl ve správný čas na správném místě, jsem soutěživý typ a formát 24 hodin intenzivní práce mi přišel tak akorát,” dodává.

Společně s parťáky z týmu Michalem Jordákem a Viliamem Fedorkem připravili projekt Binner řešící výzvu Libereckého kraje, a to nakládání s odpadem pro sdružení obcí Frýdlantska. „Nová legislativa vytvoří počínaje rokem 2025 velký tlak na recyklaci a dramaticky omezí skládkování. Téma jako dělané pro environmentálně laděný Ideathon,“ říká Václav Žídek, radní Libereckého kraje pro životní prostředí a dodává, že ho přístup soutěžících studentů mile překvapil a je připraven je nadále podporovat.

Ústředním motivem projektu se staly popelnice vybavené IoT senzory, které monitorují hmotnost a objem odpadu a hlásí ho do aplikace. Ta pak může sloužit obcím, svozovým službám nebo přímo občanům. „Všem dohromady dá aplikace přehled, kolik odpadu produkují a kdy je potřeba ho vyvézt. Svozová auta nejezdí zbytečně a občané mohou být obcemi motivováni například pružnými tarify za popelnice,” zamýšlí se Jaroslava.

„Cílem Ideathonu je postavit studenty před reálné problémy regionu. Každý problém do soutěže přináší potenciální klient. Celé to směřuje k propojování studentů, nápadů a organizací, které je mohou využít ku prospěchu obyvatel kraje. Tým Binner loni této možnosti pro rozvoj svého nápadu maximálně využil během soutěže i po jejím konci,“ říká Jan Mašek, vedoucí liberecké kanceláře CzechInvest, která je společně s Libereckým krajem a Agenturou regionálního rozvoje pořadatelem letošního ročníku Ideathonu. Připomeňme, že se koná 21.-22. dubna v prostorách Lipo.ink, oproti loňsku již konečně naživo offline.

Účast na Ideathonu by Jaroslava každému doporučila. „Bylo to velice intenzivních 24 hodin. Téma nám sedlo a dobře jsme fungovali jako tým. Měli jsme také dobře popsaný konkrétní problém a komunikovali jsme online přímo se zadavatelem tématu, který byl otevřený novým nápadům.” říká Jaroslava a potvrzuje, že za těchto podmínek lze i v tak omezeném čase vymyslet funkční řešení a uspět. „Nevadilo ani, že nejsme odborníci na IT. S tím nám pomohli mentoři, kteří do Ideathonu přinášejí zajímavé know-how,” dodává.

V obměněném složení uspěl Binner i na studentské soutěži Start-up TUL pořádané univerzitním Student Business Clubem o půl roku později. Tým doplnili IT odborníci v čele s Josefem Čížkem, jedním z předchozích vítězů Start-up TUL. Soutěžící se tentokrát zaměřili na technickou stránku projektu, na senzoriku. Letos plánují pilotáž, ve kterém by se mělo na Frýdlantsko nasadit prvních dvacet chytrých popelnic. „Data ze senzorů pomohou optimalizovat cesty popelářských vozů, přístupná budou v aplikaci hlavně pro obce a občany, kteří budou mít stálý přehled, kolik vyprodukují odpadů. Nastavit celý systém co nejefektivněji nám pomůže právě frýdlantský pilot podpořený odborem životního prostředí Libereckého kraje,” uzavírá Jaroslava.

***

fotografie (c) Anna Šíma Kopková

Doporučené články

Market/ing Café v libereckém DOKu přineslo čtyři pohledy na budování značky
Market/ing Café v libereckém DOKu přineslo čtyři pohledy na budování značky
„Kdo v této kavárně kvůli své oblíbené značce nespí?” Touto otázkou otevřel marketingový večer první ze čtveřice spíkrů, David Brada, tvůrce úspěšných brandových kampaní a držitel cen Golden Drum, Effie nebo ADC Awards. Na jeho přátelské popíchnutí se v první řadě zvedla ruka Honzy Vokurky, majitele vratislavického Kitlu a druhého spíkra v pořadí. Nikdo z přítomných nebyl překvapen.
Soutěž Business Talent pokračuje hlasováním veřejnosti. Rozhodněte o nejlepším projektu i vy!
Soutěž Business Talent pokračuje hlasováním veřejnosti. Rozhodněte o nejlepším projektu i vy!
Soutěž Business Talent má za sebou osm kol základní části. Téměř dvě stovky žáků základních škol Libereckého kraje se v otevřené dílně iQFABLAB vrhly na tvorbu a prezentaci projektů naplňujících heslo Nevyhoď, použij! Jak se jim dařilo můžete posoudit i vy. Dnešním dnem totiž startuje hlasování veřejnosti o nejlepší projekt, na webu 1012plus poběží až do 26. listopadu.
Nadané děti naše společnost bytostně potřebuje. V jejich podpoře musíme přidat
Nadané děti naše společnost bytostně potřebuje. V jejich podpoře musíme přidat
Při své práci vychází ze zkušeností načerpaných během pětiletého projektu NAKAP Libereckého kraje. Prošla intenzivním vzděláváním, aby mohla učitelům základních a středních škol rozšiřovat obzory v podpoře nadaných dětí a naplňování jejich potřeb. Řeč je o Evě Duškové, energické a usměvavé dámě, která sama sebe označuje jako metodičku nadání na volné noze.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.