David Lukáš: Taková "blbost" a nikdo na to za 150 let nepřišel

David Lukáš: Taková

Jaká byla cesta emeritního rektora Technické univerzity v Liberci profesora Davida Lukáše ze školních lavic libereckého Gymnázia F.X. Šaldy až do laboratoří TUL, ve kterých se podílel na vynálezu průmyslové výroby nanovláken? A jaká je budoucnost nanotechnologií v Libereckém kraji. Nejen o tom jsme si s Davidem Lukášem povídali v první epizodě našeho podcastu Region, který mění svět. 

Profesor David Lukáš je liberecký rodák, který svou akademickou dráhu zasvětil netkaným textiliím. V rozhovoru vzpomíná na dobu před revolucí v roce ‘89. Na oprýskané omítky domů v centru Liberce, ale i na zelené louky v okolí Stráže nad Nisou, které s kamarády společně objevovali. David Lukáš usedl na přelomu šedesátých a sedmdesátých let do lavic gymnázia F.X. Šaldy, na jehož půdě byl v té době na krátký čas experimentálně obnoven formát osmiletého gymnázia.  

O mnoho let později, na katedře netkaných textilií Technické univerzity v Liberci, s kolegy oprášil téma výroby nanovláken. Málokdo ví, že první zmínka o této technologii pochází již z 19. století. A nanofiltry dokonce za druhé světové války využívala sovětská Rudá armáda. V Liberci však před dvaceti lety došlo k přelomovému objevu. K vynálezu metody, s jejíž pomocí lze nanovlákna vyrábět průmyslově. Díky patentu z kraje pod Ještědem tak dnes chrlí stroje po celém světě metry nanovláken použitelných v mnoha oborech od textilu po zdravotnictví. 

Davida Lukáše pro vás zpovídal Antonín Ferdan z Libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink.

Doporučené články

V TechStarteru řešili studenti zadání z praxe. Firmy jejich nápady využijí
V TechStarteru řešili studenti zadání z praxe. Firmy jejich nápady využijí
Osm projektů, 27 studentů a půl roku práce na skutečných problémech z průmyslové praxe. Tak vypadal první ročník soutěžního programu TechStarteru, který uspořádala Agentura regionálního rozvoje (ARR) s cílem podpořit technické vzdělávání v kraji. A výsledek? Prohloubení spolupráce středních škol s firmami, nové prototypy i vylepšení zavedených výrobních postupů.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.