David Lukáš: Taková "blbost" a nikdo na to za 150 let nepřišel

David Lukáš: Taková

Jaká byla cesta emeritního rektora Technické univerzity v Liberci profesora Davida Lukáše ze školních lavic libereckého Gymnázia F.X. Šaldy až do laboratoří TUL, ve kterých se podílel na vynálezu průmyslové výroby nanovláken? A jaká je budoucnost nanotechnologií v Libereckém kraji. Nejen o tom jsme si s Davidem Lukášem povídali v první epizodě našeho podcastu Region, který mění svět. 

Profesor David Lukáš je liberecký rodák, který svou akademickou dráhu zasvětil netkaným textiliím. V rozhovoru vzpomíná na dobu před revolucí v roce ‘89. Na oprýskané omítky domů v centru Liberce, ale i na zelené louky v okolí Stráže nad Nisou, které s kamarády společně objevovali. David Lukáš usedl na přelomu šedesátých a sedmdesátých let do lavic gymnázia F.X. Šaldy, na jehož půdě byl v té době na krátký čas experimentálně obnoven formát osmiletého gymnázia.  

O mnoho let později, na katedře netkaných textilií Technické univerzity v Liberci, s kolegy oprášil téma výroby nanovláken. Málokdo ví, že první zmínka o této technologii pochází již z 19. století. A nanofiltry dokonce za druhé světové války využívala sovětská Rudá armáda. V Liberci však před dvaceti lety došlo k přelomovému objevu. K vynálezu metody, s jejíž pomocí lze nanovlákna vyrábět průmyslově. Díky patentu z kraje pod Ještědem tak dnes chrlí stroje po celém světě metry nanovláken použitelných v mnoha oborech od textilu po zdravotnictví. 

Davida Lukáše pro vás zpovídal Antonín Ferdan z Libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink.

Doporučené články

Liberecký kraj hledá v Izraeli partnery pro spolupráci v oblastech vědy, výzkumu a inovací
Liberecký kraj hledá v Izraeli partnery pro spolupráci v oblastech vědy, výzkumu a inovací
Delegace složená z radních Libereckého kraje a zástupců Agentury regionálního rozvoje jedná v Izraeli o vzájemné podpoře vědy, výzkumu a inovací. Návštěva země, která sama sebe označuje jako „start-up nation”, zahrnuje setkání s vedoucími pracovníky akademických zařízení, vědeckotechnických parků, inovativních firem a dalších subjektů. Dojde i na setkání s Martinem Stropnickým, českým velvyslancem v Izraeli. Cílem delegace je navázat nové kontakty v oblasti vědy, výzkumu a inovací a posílit tak přenos znalostí mezi Libereckým krajem a izraelskými partnery.
„Rozhodnutí stáhnout výrobu z Asie do Evropy rozhodně nelitujeme,” říká Jiří Doubrava z Direct Alpine
„Rozhodnutí stáhnout výrobu z Asie do Evropy rozhodně nelitujeme,” říká Jiří Doubrava z Direct Alpine
Navrhují v Liberci, šijí především v Česku a na Slovensku. Pod taktovkou Jiřího Doubravy, jehož děda i táta pracovali v textilním průmyslu, konkrétně v liberecké Textilaně. Děda dokonce na pozici ředitele. Před více jak deseti lety se Jiřího předchůdci v managementu firmy Direct Alpine rozhodli přesunout výrobu z Asie do Evropy. On toho ani dnes, přes růst výrobních nákladů o desítky procent, nelituje. Naopak ve skrytu duše touží začlenit do firmy vlastní šicí dílnu.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.