David Lukáš: Taková "blbost" a nikdo na to za 150 let nepřišel

David Lukáš: Taková

Jaká byla cesta emeritního rektora Technické univerzity v Liberci profesora Davida Lukáše ze školních lavic libereckého Gymnázia F.X. Šaldy až do laboratoří TUL, ve kterých se podílel na vynálezu průmyslové výroby nanovláken? A jaká je budoucnost nanotechnologií v Libereckém kraji. Nejen o tom jsme si s Davidem Lukášem povídali v první epizodě našeho podcastu Region, který mění svět. 

Profesor David Lukáš je liberecký rodák, který svou akademickou dráhu zasvětil netkaným textiliím. V rozhovoru vzpomíná na dobu před revolucí v roce ‘89. Na oprýskané omítky domů v centru Liberce, ale i na zelené louky v okolí Stráže nad Nisou, které s kamarády společně objevovali. David Lukáš usedl na přelomu šedesátých a sedmdesátých let do lavic gymnázia F.X. Šaldy, na jehož půdě byl v té době na krátký čas experimentálně obnoven formát osmiletého gymnázia.  

O mnoho let později, na katedře netkaných textilií Technické univerzity v Liberci, s kolegy oprášil téma výroby nanovláken. Málokdo ví, že první zmínka o této technologii pochází již z 19. století. A nanofiltry dokonce za druhé světové války využívala sovětská Rudá armáda. V Liberci však před dvaceti lety došlo k přelomovému objevu. K vynálezu metody, s jejíž pomocí lze nanovlákna vyrábět průmyslově. Díky patentu z kraje pod Ještědem tak dnes chrlí stroje po celém světě metry nanovláken použitelných v mnoha oborech od textilu po zdravotnictví. 

Davida Lukáše pro vás zpovídal Antonín Ferdan z Libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink.

Doporučené články

Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop
Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop
Jakub Forman nechápal, proč byla jeho partnerka po společně stráveném dni smutná. Pavla Dufková a Denisa Hrubá viděly na vlastní oči, jak má nadměrné zatížení administrativou negativní vliv na fungování některých ordinací soukromých lékařů. Místo rezignace se všichni rozhodli situaci změnit. Spojuje je nejen Liberecký kraj, ale i cesta přes inkubační program Výkop – a zaměření na pozitivní emoce.
Projekt LIFEPOPWAT získal prestižní cenu LIFE Awards jako první v historii Česka.
Projekt LIFEPOPWAT získal prestižní cenu LIFE Awards jako první v historii Česka.
Program LIFE podporuje už od roku 1992 nejodvážnější ekologické a klimatické projekty napříč Evropou. Letos se na scéně LIFE Awards blýskl Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL: projekt LIFEPOPWAT si odnesl hlavní cenu v kategorii Cirkulární ekonomika a kvalita života a stal se tak prvním vítězným projektem v této kategorii z České republiky.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.