Grischa Kahlen: Přeměnit odpad na žádanou surovinu? Plazma je jednou z cest

Grischa Kahlen: Přeměnit odpad na žádanou surovinu? Plazma je jednou z cest

Za minulého režimu mu bylo jako občanovi Západního Německa žijícímu v Česku zapovězeno studovat. Začal tlumočit a později, ještě před revolucí, si založil tlumočnickou agenturu. „V oboru jsem dosáhl na začátku devadesátých let maxima možného. Začal jsem mít touhu přestat říkat věci za jiné. Touhu rozjet vlastní projekty...” vzpomíná na své začátky Grischa Kahlen, zakladatel společnosti Millenium Technologies, jejímž hlavním posláním je výzkum v oblasti plazmového zplyňování odpadu a následná aplikace jeho poznatků v praxi. V zahraničí se pro celý obor vžilo označení Waste to energy (Energie z odpadu).

Grischa Kahlen sám sebe označuje za vizionáře. V devadesátých letech založil v Doksech společnost na výrobu PE fólií. Už v té době, jako majitel výrobní společnosti, vnímal, že přístup k nakládání s odpadem čeká revoluce. Ať už z hlediska ekonomického, tak z hlediska ekologického. Postupně se jeho kroky začaly ubírat do oblasti moderních trendů v nakládání s odpadem. Tak, aby to dávalo ekonomicky smysl a zároveň aby to bylo šetrné k přírodě. Dlouhá a trnitá cesta ho dovedla až do roku 2018, kdy za přispění osvícených investorů otevřel v Dubé na Českolipsku vědecko-technický park, unikátní zařízení jak v rámci České republiky, tak v rámci Evropské Unie. Vývoj jeho vizím aktuálně dává za pravdu. „Stávalo se, že jsme se svými myšlenkami byli napřed a museli si cestu k úspěchu proklestit. Teď věřím, že jsme v pravý čas na pravém místě. Plazma je ve světě trend a i my v Dubé zaznamenáváme zvýšený zájem ze strany zákazníků,” říká Grischa a dodává, že sám není zastáncem vidiny bezodpadové společnosti, ač je to vize velmi lákavá. „Lidé budou odpad produkovat vždy. Věřím ale, že se z něj v blízké budoucnosti i díky plazmě stane surovina ve velké míře vhodná k dalšímu využití,” uzavírá Grischa.

V podcastu bude řeč nejen o tom, co nás čeká a nemine v oblasti Waste to energy a co zásadního vzniká zde v našem regionu. Řeč bude i o jednom zcela konkrétním projektu, který se může stát výkladní skříní plazmových technologií v celé střední Evropě. Rodí se pod taktovkou Millenium Technologies na Karvinsku na místě bývalého dolu 9. květen. Celý projekt se nese v duchu revitalizace nečinného černouhelného dolu a jeho transformace do podoby hitech centra soběstačného z hlediska spotřeby elektrické energie (vyrábět ji bude, jak jinak pomocí plazmového zplyňování komunálního odpadu). Cílem je nabídnout prostory pro startupy, vědecko-výzkumná pracoviště, logistické a výrobní firmy a ukázat vizi průmyslu budoucnosti. Zdá se vám projekt zajímavý? Nejste sami, Moravskoslezskému kraji se zalíbil natolik, že ho zařadil mezi strategické projekty v oblasti restrukturalizace svého průmyslu, útlumu hornictví a podpory nových technologií. Moderuje pro vás Lukáš Jokl za regionální inovační značku 1012+.

Doporučené články

Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Snížení rizika proleženin díky reportingu polohování a monitoring vitálních funkcí seniorů, to dokáží chytré podložky, které nově využívají klienti Domova důchodců v Rokytnici nad Jizerou a Jindřichovicích pod Smrkem. V pondělí 10. 6. je zde instaloval Ing. Richard Cimler, Ph.D., vedoucí Centra pokročilých technologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. Jeho tým se zabývá tvorbou senzorických systémů pro monitorování osob. V testovacím režimu po dobu čtyř měsíců finančně pomůže domovům projekt Agentury regionálního rozvoje, spol. s. r. o. – EDIH Northeast Bohemia, z něhož bude uhrazeno 75 % nákladů na monitoring.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.