Inovační centra se spojují do sítě Ynovate. Chtějí pomoci s transformací ekonomiky

Inovační centra se spojují do sítě Ynovate. Chtějí pomoci s transformací ekonomiky

Inovační centra z osmi krajů České republiky se spojují do národní sítě s názvem Ynovate. Jejím cílem je posílit meziregionální spolupráci, která povede k efektivnější podpoře inovací v celé České republice. Své zkušenosti chce nabídnout i nově nastupující vládě a pomoci jí s transformací české ekonomiky, a to nejen v rámci projektu Technologické inkubace, který má podpořit 250 českých startupů jednou miliardou korun.

„Silná a stabilní ekonomika stojí na firmách s unikátními produkty a know-how. Z některých pak dokonce vyrostou globální lídři. Česká republika tím získává pracovní místa, příjmy i prestiž," vysvětluje přínosy podpory inovací Jindřich Weiss, koordinátor sítě Ynovate. Podle inovačních center je proto důležité, aby nová vláda pracovala s těmi, kteří jsou motorem české ekonomiky, tedy s malými a středními firmami s jasnou majitelskou strukturou z ČR. To má nastupující vláda přímo uvedené v koaliční smlouvě. Nastupující vláda tak v síti Ynovate získává silného partnera. „Naší obrovskou výhodou je každodenní práce s majiteli malých a středních firem napříč Českou republikou. Díky tomu známe velmi dobře prostředí, potřeby, ale i stav, ve kterém naše firmy jsou. V kombinaci se zaměřením na inovace, digitalizaci a inkubaci startupů se jedná o ojedinělou příležitost pro posunutí konkurenceschopnosti celé republiky. Teď je na budoucí vládě, aby využila ten synergický efekt,” apeluje Jindřich Weiss.

Jedním z center je i Lipo.ink z Libereckého kraje. „Za čtyři roky existence se nám podařilo vybudovat centrum, do kterého se jezdí inspirovat lidé z jiných krajů republiky a dokonce i ze zahraničí. Jsem přesvědčen o tom, že náš Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink bude platným členem sítě,“ dodává Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pověřený řízením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Síť Ynovate vznikla na půdorysu dosavadní spolupráce osmi inovačních center. Její součástí jsou inovační centra z Jihomoravského, Libereckého, Moravskoslezského, Olomouckého, Plzeňského, Středočeského, Ústeckého a Zlínského kraje. „Propojujeme firmy s experty z celé České republiky. Právě jejich zkušenosti mohou být pro firmy s unikátním produktem tím důvodem, proč nakonec uspějí i mezinárodně,“ popisuje práci jednotlivých center Jindřich Weiss s tím, že díky síti Ynovate mohou inovační centra sdílet experty napříč regiony a rozšířit také spektrum poskytovaného know-how. „Naši klienti tak mohou najít přesně takovou podporu, jakou potřebují,“ uzavírá Weiss. Díky dosavadní spolupráci inovačních center získalo právě takovou podporu přes 500 malých a středních firem. Mezi nimi je i mnoho mezinárodně úspěšných firem, jako jsou třeba jihomoravský Flowmon, liberecký Devinn, ústecký Samohyb nebo ostravský Skladon.

Doporučené články

Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
V radě Eurodoc zastupuje Ondřej Havelka více jak milion mladých vědeckých pracovníků, jeho primárním posláním je však špičkový výzkum a vývoj v oblasti nanotechnologií. Na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CXI TUL se aktuálně zabývá vývojem technologií pro výrobu nanomateriálů určených k čištění odpadních vod. Výzkumný ústav část z nich představí koncem září na mezinárodní konferenci NanoCzech Liberec 2023.
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Přes čtyři stovky žáků z osmých a devátých tříd základních škol již poměřily své síly v polytechnické soutěži Business Talent. Na dalších dvě stě dětí čekají v otevřené dílně iQFABLAB nové výzvy právě teď, na konci září. Business Talent, ve kterém každý rok bojuje o vítězství osm základních škol z Libereckého kraje, letos zavede žáky do světa cirkulární ekonomiky. 
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
V roce 2004 vstoupili do oboru nanotechnologií, dnes jsou světovou špičkou ve vývoji zařízení určených pro průmyslovou výrobu nanovláken. Řeč je o liberecké společnosti Elmarco, která téměř před dvaceti lety uzavřela licenční smlouvu na světový patent Technické univerzity v Liberci. „Dnes, když kdekoliv na světě v odborné komunitě zmíním Elmarco a Liberec, všichni vědí,” říká jeho generální ředitel Miloslav Masopust.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.