Jak může umělá inteligence pomoci ve výuce? V Liberci učitelům prozradí popularizátoři i odborníci na AI

Jak může umělá inteligence pomoci ve výuce? V Liberci učitelům prozradí popularizátoři i odborníci na AI

Otázka smysluplného využití umělé inteligence rezonuje celou společností, současné školství nevyjímaje. Jaké jsou výhody a jaká rizika při implementaci AI do výuky humanitních i technických oborů? O tom se bude diskutovat 8. dubna na konferenci Umělá inteligence do škol, kterou na Technické univerzitě pořádá projektový tým EDIH Northeast Agentury regionálního rozvoje (ARR). Popularizátoři a odborníci zde pedagogům představí nástroje AI a tipy, jak je snadno využít ve výuce.

Tématem budou provázet tři osobnosti: pedagog, lektor, ajťák a jůtůber Václav Maněna, český politik a pedagog Jan Berki a ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Pavel Kopřiva. Ten na otázku, zda AI v některých předmětech nenahradí učitele, říká: „Jistý druh učitelské činnosti bude jistě nahrazen umělou inteligencí, a to se bude týkat i jiných profesí lidské činnosti. Role fyzicky přítomného pedagoga, jako průvodce světem aplikací, dat a umělých světů, bude naopak velmi důležitá a nutná. Komunikace s druhou osobou nebo osobami ve fyzickém světě začne být hodnotou.“

Konference navazuje na úspěšnou lednovou akci v Kamenickém Šenově, kam dorazilo přes čtyřicet pedagogů především z Novoborska a Českolipska. „Její program obsáhl nejen základy, ale i praktické aplikace AI v různých vzdělávacích okruzích a stupních, nevynechali jsme ani otázky implementace do ŠVP, etiky nebo autorských práv,“ říká její spoluorganizátor Jakub Jelínek, zástupce ředitele a pedagog sklářské školy v Kamenickém Šenově. „Již v průběhu akce mne potěšily reakce účastníků na celkovou koncepci i obsah setkání i na kvalitu jednotlivých lektorů,“ dodává.

Doprovodný program a praktické ukázky

To samé se bude řešit i v Liberci. Konferenci navíc doplní bohatý doprovodný program zaměřený na moderní technologie. Výzkumníci z CXI představí jedinečné auto, které nikdy necouvá, firma H2GP Sprint modely závodních aut na vodíkový pohon a způsob, jak jejich pomocí vzbudit u žáků zájem o technologie, firma Hardwario výukové sady Internetu věcí nebo chytrá čidla pro školní budovy. K vidění budou i další chytrá řešení postavená na míru školám.

„Dva týdny před začátkem liberecké konference máme přihlášeno téměř dvě stě účastníků. Velký zájem svědčí o tom, že diskuze o AI ve školství má v regionu smysl. Chceme v ní i nadále pokračovat,“ uzavírá Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Konference Umělá inteligence do škol se koná v pondělí 8. dubna 2024 od 9:00 do 15:00 v budově G Technické univerzity v Liberci. Na konferenci je nutné se předem registrovat. Vstup je zdarma.

Pořadatelem je projektový tým EDIH Northeast Agentury regionálního rozvoje. Záštitu udělil Jiří Ulvr, radního Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

➡️ Kompletní program ke stažení zde.

➡️ Registraci zdarma najdete zde. Počet míst je omezen!

Doporučené články

Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Snížení rizika proleženin díky reportingu polohování a monitoring vitálních funkcí seniorů, to dokáží chytré podložky, které nově využívají klienti Domova důchodců v Rokytnici nad Jizerou a Jindřichovicích pod Smrkem. V pondělí 10. 6. je zde instaloval Ing. Richard Cimler, Ph.D., vedoucí Centra pokročilých technologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. Jeho tým se zabývá tvorbou senzorických systémů pro monitorování osob. V testovacím režimu po dobu čtyř měsíců finančně pomůže domovům projekt Agentury regionálního rozvoje, spol. s. r. o. – EDIH Northeast Bohemia, z něhož bude uhrazeno 75 % nákladů na monitoring.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.