Jak může umělá inteligence pomoci ve výuce? V Liberci učitelům prozradí popularizátoři i odborníci na AI

Jak může umělá inteligence pomoci ve výuce? V Liberci učitelům prozradí popularizátoři i odborníci na AI

Otázka smysluplného využití umělé inteligence rezonuje celou společností, současné školství nevyjímaje. Jaké jsou výhody a jaká rizika při implementaci AI do výuky humanitních i technických oborů? O tom se bude diskutovat 8. dubna na konferenci Umělá inteligence do škol, kterou na Technické univerzitě pořádá projektový tým EDIH Northeast Agentury regionálního rozvoje (ARR). Popularizátoři a odborníci zde pedagogům představí nástroje AI a tipy, jak je snadno využít ve výuce.

Tématem budou provázet tři osobnosti: pedagog, lektor, ajťák a jůtůber Václav Maněna, český politik a pedagog Jan Berki a ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Pavel Kopřiva. Ten na otázku, zda AI v některých předmětech nenahradí učitele, říká: „Jistý druh učitelské činnosti bude jistě nahrazen umělou inteligencí, a to se bude týkat i jiných profesí lidské činnosti. Role fyzicky přítomného pedagoga, jako průvodce světem aplikací, dat a umělých světů, bude naopak velmi důležitá a nutná. Komunikace s druhou osobou nebo osobami ve fyzickém světě začne být hodnotou.“

Konference navazuje na úspěšnou lednovou akci v Kamenickém Šenově, kam dorazilo přes čtyřicet pedagogů především z Novoborska a Českolipska. „Její program obsáhl nejen základy, ale i praktické aplikace AI v různých vzdělávacích okruzích a stupních, nevynechali jsme ani otázky implementace do ŠVP, etiky nebo autorských práv,“ říká její spoluorganizátor Jakub Jelínek, zástupce ředitele a pedagog sklářské školy v Kamenickém Šenově. „Již v průběhu akce mne potěšily reakce účastníků na celkovou koncepci i obsah setkání i na kvalitu jednotlivých lektorů,“ dodává.

Doprovodný program a praktické ukázky

To samé se bude řešit i v Liberci. Konferenci navíc doplní bohatý doprovodný program zaměřený na moderní technologie. Výzkumníci z CXI představí jedinečné auto, které nikdy necouvá, firma H2GP Sprint modely závodních aut na vodíkový pohon a způsob, jak jejich pomocí vzbudit u žáků zájem o technologie, firma Hardwario výukové sady Internetu věcí nebo chytrá čidla pro školní budovy. K vidění budou i další chytrá řešení postavená na míru školám.

„Dva týdny před začátkem liberecké konference máme přihlášeno téměř dvě stě účastníků. Velký zájem svědčí o tom, že diskuze o AI ve školství má v regionu smysl. Chceme v ní i nadále pokračovat,“ uzavírá Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Konference Umělá inteligence do škol se koná v pondělí 8. dubna 2024 od 9:00 do 15:00 v budově G Technické univerzity v Liberci. Na konferenci je nutné se předem registrovat. Vstup je zdarma.

Pořadatelem je projektový tým EDIH Northeast Agentury regionálního rozvoje. Záštitu udělil Jiří Ulvr, radního Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

➡️ Kompletní program ke stažení zde.

➡️ Registraci zdarma najdete zde. Počet míst je omezen!

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
Efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem. Toto krédo rezonovalo na setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Že k cíli nevede vždy ta nejpřímější cesta a že je zapotřebí mnoha názorových střetů a změn k prosazení digitalizace veřejné správy, potvrdili snad všichni účastníci včetně delegace z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.