Jak nakládat s daty Libereckého kraje? Inspirací může být nový portál ze sousedství

Jak nakládat s daty Libereckého kraje? Inspirací může být nový portál ze sousedství

Sdílet otevřená data a zajistit tak větší efektivitu a transparentnost úřadu. To je účelem nového portálu Královéhradeckého kraje, který od konce loňského roku slouží veřejnosti jako přehledný zdroj informací o dění v kraji. Pro Liberecký kraj se za krátkou dobu své existence stal inspirací. I z toho důvodu proběhlo na konci ledna na půdě Agentury regionálního rozvoje setkání radních a jejich týmů z obou sousedních krajů.

„Spuštění datového portálu v listopadu loňského roku předcházely tři roky sběru a zpracovávání dat. Výsledkem je jedno centrální místo, kde si občan snadno a rychle najde řadu dat a interaktivních výstupů o svém kraji,” říká Pavel Bulíček, první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje zodpovědný za inovace a informační technologie. Datový portál KHK zpřístupnil veřejnosti celkem 12 datových sad se 49 datovými soubory. Mimoto plánují Královéhradečtí každoročně vydávat zprávu obsahující ucelený obraz o kvalitě života v regionu.

„Data aktivně využíváme pro komunikaci s médii. Novináři si tak mohou prakticky kdykoliv zkontrolovat naši práci. Pro občany jsme připravili užitečné aplikace například z oblasti dopravy nebo zdravotnictví,” dodává Bulíček. Pomocí aplikací lze zkontrolovat například aktuální stav ošetření vozovek v kraji nebo aktuální polohu spojů. Zjistit lze i veškerá data týkající se pandemie COVID-19.

V roce 2019 pak v Hradci Králové uspořádali první Hackathon, jehož cílem bylo dát prostor mladým studentům a vývojářům software, v praxi ověřit kvalitu sebraných dat a získat nápady, jak s nimi dál pracovat.

Liberecký kraj společně s Agenturou regionálního rozvoje stanovili své rozvojové cíle v koncepci Chytřejší. Akční plán koncepce ukázal na osm strategických oblastí, ve kterých chtějí v letech 2020–2022 dosáhnout změny. „Jedním z prioritních projektů je i vlastní informační a datový portál Libereckého kraje. Práce s daty totiž na kraji postrádá jednotný rámec a je tak značně komplikovaná,” říká Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana Libereckého kraje pověřený řízením resortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Inspirace datovým portálem Královéhradeckého kraje má posloužit k vlastním úvahám, jak s daty v kraji naložit. „Chceme využít zkušeností kolegů ze sousedního kraje nabytých za tři roky příprav. Pomůže nám to vyvarovat se chyb a podniknout další kroky efektivněji. Zůstáváme v kontaktu," uzavírá Jiří Ulvr, radní pověřený řízením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
Efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem. Toto krédo rezonovalo na setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Že k cíli nevede vždy ta nejpřímější cesta a že je zapotřebí mnoha názorových střetů a změn k prosazení digitalizace veřejné správy, potvrdili snad všichni účastníci včetně delegace z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.