Jak nakládat s daty Libereckého kraje? Inspirací může být nový portál ze sousedství

Jak nakládat s daty Libereckého kraje? Inspirací může být nový portál ze sousedství

Sdílet otevřená data a zajistit tak větší efektivitu a transparentnost úřadu. To je účelem nového portálu Královéhradeckého kraje, který od konce loňského roku slouží veřejnosti jako přehledný zdroj informací o dění v kraji. Pro Liberecký kraj se za krátkou dobu své existence stal inspirací. I z toho důvodu proběhlo na konci ledna na půdě Agentury regionálního rozvoje setkání radních a jejich týmů z obou sousedních krajů.

„Spuštění datového portálu v listopadu loňského roku předcházely tři roky sběru a zpracovávání dat. Výsledkem je jedno centrální místo, kde si občan snadno a rychle najde řadu dat a interaktivních výstupů o svém kraji,” říká Pavel Bulíček, první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje zodpovědný za inovace a informační technologie. Datový portál KHK zpřístupnil veřejnosti celkem 12 datových sad se 49 datovými soubory. Mimoto plánují Královéhradečtí každoročně vydávat zprávu obsahující ucelený obraz o kvalitě života v regionu.

„Data aktivně využíváme pro komunikaci s médii. Novináři si tak mohou prakticky kdykoliv zkontrolovat naši práci. Pro občany jsme připravili užitečné aplikace například z oblasti dopravy nebo zdravotnictví,” dodává Bulíček. Pomocí aplikací lze zkontrolovat například aktuální stav ošetření vozovek v kraji nebo aktuální polohu spojů. Zjistit lze i veškerá data týkající se pandemie COVID-19.

V roce 2019 pak v Hradci Králové uspořádali první Hackathon, jehož cílem bylo dát prostor mladým studentům a vývojářům software, v praxi ověřit kvalitu sebraných dat a získat nápady, jak s nimi dál pracovat.

Liberecký kraj společně s Agenturou regionálního rozvoje stanovili své rozvojové cíle v koncepci Chytřejší. Akční plán koncepce ukázal na osm strategických oblastí, ve kterých chtějí v letech 2020–2022 dosáhnout změny. „Jedním z prioritních projektů je i vlastní informační a datový portál Libereckého kraje. Práce s daty totiž na kraji postrádá jednotný rámec a je tak značně komplikovaná,” říká Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana Libereckého kraje pověřený řízením resortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Inspirace datovým portálem Královéhradeckého kraje má posloužit k vlastním úvahám, jak s daty v kraji naložit. „Chceme využít zkušeností kolegů ze sousedního kraje nabytých za tři roky příprav. Pomůže nám to vyvarovat se chyb a podniknout další kroky efektivněji. Zůstáváme v kontaktu," uzavírá Jiří Ulvr, radní pověřený řízením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Doporučené články

Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop
Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop
Jakub Forman nechápal, proč byla jeho partnerka po společně stráveném dni smutná. Pavla Dufková a Denisa Hrubá viděly na vlastní oči, jak má nadměrné zatížení administrativou negativní vliv na fungování některých ordinací soukromých lékařů. Místo rezignace se všichni rozhodli situaci změnit. Spojuje je nejen Liberecký kraj, ale i cesta přes inkubační program Výkop – a zaměření na pozitivní emoce.
Projekt LIFEPOPWAT získal prestižní cenu LIFE Awards jako první v historii Česka.
Projekt LIFEPOPWAT získal prestižní cenu LIFE Awards jako první v historii Česka.
Program LIFE podporuje už od roku 1992 nejodvážnější ekologické a klimatické projekty napříč Evropou. Letos se na scéně LIFE Awards blýskl Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL: projekt LIFEPOPWAT si odnesl hlavní cenu v kategorii Cirkulární ekonomika a kvalita života a stal se tak prvním vítězným projektem v této kategorii z České republiky.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.