Jiří Kula: Nechme lidem práci, dřinu přenesme na stroje

Jiří Kula: Nechme lidem práci, dřinu přenesme na stroje

Lidem práci, dřinu strojům. S tímto mottem jsme se vrhli na dvanáctou epizodu podcastu Region, který mění svět. S Jirkou Kulou, zakladatelem startupu nullspaces jsme se pomocí této kouzelné větičky snažili najít balanc mezi automatizací výroby a tradiční lidskou prací (ta má u nás stále více jak dvoutřetinový podíl). Bavili jsme se o tom, v čem je dobrý stroj a v čem zas člověk, jak technologie mění pojetí práce a tím i života obecně (idea práce z domova na úpatí hor apod:) A také jak člověku pomocí moderních technologií práci co nejvíce zpříjemnit a zjednodušit.

Jirka Kula je právě na tomto již několik let usilovně pracuje. Moderní technologie, které se věnuje, se jmenuje rozšířená realita. A ono zjednodušení si můžete představit tak, že vezmete dataprojektor a operátorovi na výrobní linku promítnete instrukce přímo pod ruce. Na výrobku se střídají různé obrazce, které dotyčného navedou k úspěšné kompletaci, a tudíž ke splnění pracovního úkonu.

Rozšířená realita nachází uplatnění nejen v práci, ale i ve volném čase, v zábavě. Není tomu tak dávno, co jeden z nejbohatších a nejvlivnějších mužů světa Mark Zuckerberg vyhlásil svoji vizi Metaverse, kde uplatňuje prvky rozšířené reality. Jak hodnotí Jirka Kula jeho vize, co nás může v Metaverse čekat, pokud se pro něj rozhodneme? A co dobrého nám ještě rozšířená realita a další moderní technologie mohou přinést? Pusťte si náš podcast s moderátorem Lukášem Joklem z 1012+.

Doporučené články

Soutěžní program TechStarter propojí školy s firmami. Studenty postaví před reálné výzvy z praxe
Soutěžní program TechStarter propojí školy s firmami. Studenty postaví před reálné výzvy z praxe
Potřebujeme přípravek na měření házivosti kotoučů. Chceme zařízení měřící průtok v chladících kanálech našich licích forem. Navrhněte způsob monitorování ergonomie na pracovišti. Tyto a další výzvy si díky programu TechStarter odnášejí středoškoláci z výrobních závodů. Spouští jej Agentura regionálního rozvoje (ARR) ve spolupráci s Libereckým krajem, bude trvat půl roku a jeho cílem je podpořit technické vzdělávání v regionu.
Mladí řeší problémy regionu. Nápady z Liberec Ideathon jdou do realizace
Mladí řeší problémy regionu. Nápady z Liberec Ideathon jdou do realizace
Čtyřiadvacetihodinový zápřah na soutěži Liberec Ideathon mají sice za sebou, jejich nápady ale žijí dál. Více než šedesát studentů středních škol a Technické univerzity v Liberci letos v dubnu odevzdalo celkem devatenáct projektů do rukou zadavatelů, zástupců Libereckého kraje, Statutárního města Liberec, science centra iQLANDIA a Agentury regionálního rozvoje. To už je solidní porce inspirace od mladých a aktivních lidí připravených pomoci regionu.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.