Jiří Kula: Nechme lidem práci, dřinu přenesme na stroje

Jiří Kula: Nechme lidem práci, dřinu přenesme na stroje

Lidem práci, dřinu strojům. S tímto mottem jsme se vrhli na dvanáctou epizodu podcastu Region, který mění svět. S Jirkou Kulou, zakladatelem startupu nullspaces jsme se pomocí této kouzelné větičky snažili najít balanc mezi automatizací výroby a tradiční lidskou prací (ta má u nás stále více jak dvoutřetinový podíl). Bavili jsme se o tom, v čem je dobrý stroj a v čem zas člověk, jak technologie mění pojetí práce a tím i života obecně (idea práce z domova na úpatí hor apod:) A také jak člověku pomocí moderních technologií práci co nejvíce zpříjemnit a zjednodušit.

Jirka Kula je právě na tomto již několik let usilovně pracuje. Moderní technologie, které se věnuje, se jmenuje rozšířená realita. A ono zjednodušení si můžete představit tak, že vezmete dataprojektor a operátorovi na výrobní linku promítnete instrukce přímo pod ruce. Na výrobku se střídají různé obrazce, které dotyčného navedou k úspěšné kompletaci, a tudíž ke splnění pracovního úkonu.

Rozšířená realita nachází uplatnění nejen v práci, ale i ve volném čase, v zábavě. Není tomu tak dávno, co jeden z nejbohatších a nejvlivnějších mužů světa Mark Zuckerberg vyhlásil svoji vizi Metaverse, kde uplatňuje prvky rozšířené reality. Jak hodnotí Jirka Kula jeho vize, co nás může v Metaverse čekat, pokud se pro něj rozhodneme? A co dobrého nám ještě rozšířená realita a další moderní technologie mohou přinést? Pusťte si náš podcast s moderátorem Lukášem Joklem z 1012+.

Doporučené články

Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
V radě Eurodoc zastupuje Ondřej Havelka více jak milion mladých vědeckých pracovníků, jeho primárním posláním je však špičkový výzkum a vývoj v oblasti nanotechnologií. Na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CXI TUL se aktuálně zabývá vývojem technologií pro výrobu nanomateriálů určených k čištění odpadních vod. Výzkumný ústav část z nich představí koncem září na mezinárodní konferenci NanoCzech Liberec 2023.
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Přes čtyři stovky žáků z osmých a devátých tříd základních škol již poměřily své síly v polytechnické soutěži Business Talent. Na dalších dvě stě dětí čekají v otevřené dílně iQFABLAB nové výzvy právě teď, na konci září. Business Talent, ve kterém každý rok bojuje o vítězství osm základních škol z Libereckého kraje, letos zavede žáky do světa cirkulární ekonomiky. 
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
V roce 2004 vstoupili do oboru nanotechnologií, dnes jsou světovou špičkou ve vývoji zařízení určených pro průmyslovou výrobu nanovláken. Řeč je o liberecké společnosti Elmarco, která téměř před dvaceti lety uzavřela licenční smlouvu na světový patent Technické univerzity v Liberci. „Dnes, když kdekoliv na světě v odborné komunitě zmíním Elmarco a Liberec, všichni vědí,” říká jeho generální ředitel Miloslav Masopust.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.