Kraj podpoří Technickou univerzitu v Liberci financemi na přípravu strategických projektů

Kraj podpoří Technickou univerzitu v Liberci financemi na přípravu strategických projektů

Tři výzkumné projekty usilující bezmála o 90 milionů korun z programu Horizon Europe – Twinning podpoří Liberecký kraj už v jejich zárodku. Asistenční vouchery v hodnotě šest set šedesát tisíc korun poskytne na uhrazení nákladů spojených s přípravou projektových záměrů. Chce tím posílit inovační potenciál regionu.

„Asistenčním voucherem jsme v roce 2019 podpořili velký projekt LIFEPOPWAT, ve kterém dnes Technická univerzita v Liberci potažmo vědci z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace zkoumají možnosti čištění vod kontaminovaných pesticidy. Nové projekty v sobě nesou další kvalitní inovační potenciál. Držím palce, aby v programu uspěly a dospěly k realizaci,“ uvádí Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CxI TUL chce v prvním projektu zkoumat možnosti aplikace membránových technologií a nanotechnologií do segmentu čištění odpadních vod. Projekt má vést k dalšímu rozvoji v Liberci etablovaného NANO výzkumu. Cílem vědců je mimo jiné zkoumat možnosti propojení nových technologií s těmi konvenčními, v čistírnách odpadních vod dnes běžně používanými. Mohla by to být cesta, jak dosáhnout špičkové kvality vyčištěné vody.

Projekt směřuje rovněž k posílení výzkumných a vývojových kapacit. Do Liberce by díky němu mohli zavítat přední zahraniční odborníci věnující se tématu čištění odpadních vod a naopak, pracovníci výzkumného ústavu CxI TUL se mají vypravit na partnerská pracoviště v zahraničí. Během návštěv budou zejména doktorandi a mladí výzkumníci zapojeni do řešení výzkumných aktivit. Cílem je přinést do našeho regionu know-how z akademických pracovišť z Německa a ze Španělska. Projekt sleduje aktuální trendy vztahující se k životnímu prostředí a k vodě, která se v rámci klimatických změn může stát podstatně cennější komoditou, než je dnes.

Druhým projektem cílí CxI TUL na vývoj, testování a efektivní výrobu udržitelných materiálů na bázi přírodních nebo odpadních surovin a na vypracování metodiky ekonomického hodnocení vhodnosti těchto materiálů pro průmyslovou výrobu. Projekt reaguje na další kritické fenomény doby, změny klimatu, nedostatek surovin a zhoršování životního prostředí. Hledá cesty, jak na ně vhodně reagovat.

„Příprava mezinárodních projektů je časově i finančně náročná. Podpora od Libereckého kraje je tak pro nás velmi dobrou zprávou, jakkoliv je poskytnutá částka o několik řádů nižší než peníze, o které žádáme. Bez podpory bychom tyto projekty připravili jen stěží,“ dodává profesor Miroslav Černík z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CxI TUL, který za dvojicí projektů stojí.

Třetí projekt podává Fakulta strojní TUL, katedra sklářských strojů a robotiky. Postaven je na síťování vědeckých pracovníků, které je nezbytné pro posílení jejich kompetencí a obecně pro zvýšení úrovně vědy a výzkumu na liberecké univerzitě. Vědci chtějí vytvořit mezinárodní síť pro podporu spolupráce v rámci mezinárodních projektů, společných odborných publikací, výměny a stáží akademických pracovníků.

Projekt chce zároveň zkoumat principy moderních technologií výroby skla jakými jsou výzkum možností přímého 3D tisku ze skla technologiemi, které používají CO2 laserů pro spékání částic velikosti jednotek až desítek mikrometrů nebo vláken v průměrech desítek až stovek mikrometrů. Mikrotavení je také potenciálně zajímavé pro výrobu nanovláken, čím se oklikou opět dostáváme k NANO výzkumu.

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
Efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem. Toto krédo rezonovalo na setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Že k cíli nevede vždy ta nejpřímější cesta a že je zapotřebí mnoha názorových střetů a změn k prosazení digitalizace veřejné správy, potvrdili snad všichni účastníci včetně delegace z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.