Liberecký Ideathon vyhrál studentský projekt na zefektivnění odpadového hospodářství

Liberecký Ideathon vyhrál studentský projekt na zefektivnění odpadového hospodářství

Poslední dubnový víkend, z pátka na sobotu, proběhla v online prostředí studentská soutěž inovativních řešení Liberec Ideathon zaměřená na aktuální otázky oblasti životního prostředí. Týmy vysokoškoláků měly za úkol zpracovat během 24 hodin jedno z pěti témat environmentální problematiky na Liberecku. Vítězem se stal tým Jaroslavy Frajové, Michala Jordáka a Viliama Fedorka s projektem Binner, který mimo jiné získal cenu 15 tisíc korun.

Suché mikroklima tíží libereckou ZOO

Jedním z pětice témat ideathonu bylo suché mikroklima liberecké zoologické zahrady. Ujaly se ho dva týmy studentů, jejichž neotřelá řešení obsahovala například svedení dešťové vody z budov nedaleké univerzity do zahrady. Nápady zaujaly ředitele zoologické zahrady natolik, že přislíbil osobní schůzku a konzultaci plánovaných úprav s oběma týmy „V posledních letech jsou léta suchá a horká, což má vliv na návštěvnost naší zahrady. Zvířata ve vedru spíše polehávají a výběhy nejsou tolik atraktivní. Lidé pak tráví čas raději jinak. Většinu tržeb ze vstupného jsme ale vždy získávali právě v letních měsících. O to je dopad takových extrémně horkých dnů větší,“ vysvětluje problém ředitel liberecké zoologické zahrady David Nejedlo.

Vítězný projekt řeší zefektivnění sběru odpadu

Tématem, které přineslo vítěznou myšlenku, se stalo zefektivnění odpadového hospodářství v regionu. Díky zpřísňujícím se zákonům je tato oblast pod velkým tlakem. Řeší se recyklace a omezení skládkování. „Některé obce to chtějí řešit samostatně, nezávisle na svozových společnostech. Nejsou však dostatečně velké na to, aby samy vhodné řešení nalezly. Proto pro ně hledáme systém, který bude ekonomicky výhodný, zapojí občany a ve finále hlavně pomůže přírodě,“ přibližuje aktuální situaci Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství Libereckého kraje.

Výzvy se ujal tým studentů, který přišel s projektem Binner a v soutěži zvítězil. Představil nápad na zavedení popelnic vybavených senzory. Jde o chytrou technologii, která dá obcím přesná data o množství odpadu. Kromě toho se studenti zaměřili na zefektivnění logistiky svozu popelnic. „Vycházíme ze systému moderních platforem pro přepravu osob jako je například Uber. Místo pasažérů by se však po optimalizovaných trasách svážely popelnice, a to pomocí různě velkých svozových vozidel sdílených mezi obcemi,“ popisuje zástupce vítězného týmu, Viliam Fedorko.

Ideathon organizovala agentura CzechInvest spolu s Technickou univerzitou v Liberci a podnikatelským inkubátorem Lipo.ink. „Možností, jak pracovat na projektech i se studenty z jiných oborů v průběhu vysokoškolského studia není mnoho. Přitom právě taková vystoupení z komfortní zóny mohou studenty připravit na reálnou práci po absolvování studia. Kreativita, flexibilita a spolupráce, které ideathon vyžaduje, pak pomáhá vymýšlet a rozbíhat vlastní projekty. A ty se po nějaké době mohou přetavit ve vlastní podnikání,“ dodává ředitel liberecké kanceláře CzechInvestu Jan Mašek. „Studentský ideathon je tou nejlepší formou, jak propojit tvůrčí myšlení mladých lidí se společenskou poptávkou po svěžích řešeních akutních problémů. V neposlední řadě je také důležitým nástrojem propojování univerzitního prostředí s rozhodujícími aktéry v libereckém regionu, které má potenciál vyústit v dlouhodobou spolupráci,“ uzavírá děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Osamu Okamura, která ideathon podporovala.

Doporučené články

Jak prodat chuť hor, úlevu od bolesti a klid na personálním oddělení? Workshop nabídl trojici řešení
Jak prodat chuť hor, úlevu od bolesti a klid na personálním oddělení? Workshop nabídl trojici řešení
Marketing a malé firmy – spojení, které má svá specifika, mnoho světlých, ale i stinných stránek. Roky zkušeností a milionové rozpočty nahrazují marketéři nadšením a perfektním přehledem o produktu. Mají ho zpravidla na dosah ruky. Na co však čas od času zapomínají, je zákazník. Měl by vždy stát na prvním místě – a to rozhodně není jen prázdná fráze.
Poplatky obcím snadno a z pohodlí domova. Starostové sází na nový Platební portál
Poplatky obcím snadno a z pohodlí domova. Starostové sází na nový Platební portál
Zjednodušit občanům komunikaci s úřadem, ušetřit čas nebo prostě jít s dobou. To jsou motivy, proč se starostové Milan Götz z Kunratic na Frýdlantsku a Tomáš Levinský z Rychnova u Jablonce nad Nisou rozhodli využít Platebního portálu Libereckého kraje mezi prvními. Novinka funguje od loňského roku a do obcí ji zdarma implementuje Agentura regionálního rozvoje.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.