Liberecký kraj usiluje o zřízení centra pro digitální inovace

Liberecký kraj usiluje o zřízení centra pro digitální inovace

V regionu by mohlo vzniknout centrum evropského formátu zaměřené na podporu digitalizace malých a středních podniků. Konsorcium vedené krajskou Agenturou regionálního rozvoje uspělo v národní výzvě Ministerstva průmyslu a obchodu. Společně s pěticí dalších konsorcií převážně z Prahy, Brna a Ostravy se nyní bude v Bruselu ucházet o možnost zřídit v Libereckém kraji Evropské centrum pro digitální inovace. Síť těchto institucí chce Evropská unie začít budovat ještě letos.

Digitalizace nabrala v loňském roce na obrátkách i díky pandemii COVID-19. Na vlastní kůži jsme to pocítili snad všichni. Přesun mnoha zaběhlých zvyků do online prostředí se dotknul občanů, firem, škol i úřadů. Digitalizace však není tématem pouze loňského roku a vzdálené komunikace. V průmyslovém odvětví úzce souvisí s takzvanou čtvrtou průmyslovou revolucí jejíž základní vize se objevily již v roce 2011. Zatím poslední průmyslová revoluce přináší zcela nový rozměr práce. Zapojuje digitální technologie, automatizaci procesů, umělou inteligenci nebo superrychlé počítače do běžné praxe. "Současně s prosazováním trendů Průmyslu 4.0 očekáváme razantní změny na trhu práce. Zohledňujeme je v dlouhodobých rozvojových strategiích mimo jiné i snahou o zřízení centra pro digitální inovace v našem regionu,” uvádí hejtman Martin Půta.

Evropská centra pro digitální inovace začnou vznikat v druhé polovině letošního roku. Jejich posláním bude podporovat malé a střední podniky s adaptací na nadcházející dobu digitální. V praxi to může vypadat tak, že jim zpřístupní špičkové odborníky nebo nejmodernější technologie z daného oboru (za běžných podmínek pro MSP nedostupné) a umožní jim tak otestovat výrobek či službu. To vše ve fázi před velkou investicí do spuštění výroby a uvedení produktu na trh. Podpora má být v kraji nabízena skrze členy konsorcia, tedy prostřednictvím špičkových krajských výzkumných center nebo skrze síť partnerských center rozesetých po celé Evropě.

“Pokud chceme udržet špičkovou úroveň vědy a výzkumu a konkurenční výhodu našich podniků, musíme držet krok se světem. Náš region je tradičním nositelem znalostí, které nám zajišťují prosperitu a prestiž ve světě. Takový ho chceme předat i našim dětem,” říká Jiří Ulvr, radní pro regionální rozvoj a dodává, že je v zájmu kraje, aby se nové digitální technologie šířily do co nejvíce firem. Za účelem podpory nově vznikajících startupů, ale i existujících firem s vyšší přidanou hodnotu kraj zřídil před třemi lety Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink. I ten je součástí konsorcia.

Digitální inovace v Liberci

“Už jen to, že naše konsorcium prošlo v silné konkurenci sítem národní výzvy, vnímám jako obrovský úspěch. Ukazuje se, že krajská vědeckovýzkumná pracoviště patří mezi celorepublikovou špičku a že společně mají co nabídnout i v evropském měřítku. Ve výběru kandidátů nefiguruje vyjma nás žádný jiný subjekt působící mimo tradiční technologické bašty Prahu, Brno a Ostravu,” uvádí Petr Dobrovský z Agentury regionálního rozvoje. Případný úspěch v Evropě by podle něj byl obrovskou šancí pro celý širší region. Pro zajištění širší škály služeb i pro zvýšení spádové oblasti centra navázala agentura spolupráci s partnery z Královéhradeckého kraje. Součástí konsorcia jsou tak za Liberecký kraj ARR (pod níž spadá Lipo.ink), Technická univerzita v Liberci a výzkumná centra VÚTS a TOPTEC, za Královéhradecký kraj pak Univerzita Hradec Králové a rozvojová agentura CIRI. Posledním členem s celostátní působností je Národní klastrová asociace. Spolu s těmito partnery začala nyní Agentura regionálního rozvoje pracovat na přípravě projektového záměru ve větším detailu. Následovat bude jeho posouzení Evropskou komisí.

Mezi další úspěšná konsorcia patří Brain for Industry, EDIH ČVUT a EDIH DIGIMAT zaměřující se na oblast umělé inteligence, Cybersecurity Innovation Hub se specializací na kybernetickou bezpečnost a EDIH Ostrava, jehož hlavní devizou jsou supervýkonné počítače.

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
Efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem. Toto krédo rezonovalo na setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Že k cíli nevede vždy ta nejpřímější cesta a že je zapotřebí mnoha názorových střetů a změn k prosazení digitalizace veřejné správy, potvrdili snad všichni účastníci včetně delegace z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.