Mária Sztarovics: Podnikat úspěšně a společensky odpovědně lze zároveň

Mária Sztarovics: Podnikat úspěšně a společensky odpovědně lze zároveň

V době začínající krize v roce 2008 opouštěla svou vysněnou práci v Microsoftu a připravovala se na mateřskou dovolenou. V hlavě se jí ale rojily plány na to, jak péči o syna skloubit s prací. Povedlo se. Za podpory manžela rozjela Mária Sztarovics vlastní firmu, která se postupně rozrostla a dnes dodávají služby klientům do devadesáti čtyř zemí světa. Pobočky mají v Česku, v Singapuru a ve Spojených státech, tým ale poskládali z odborníků z celého světa. Vše totiž postavili na práci na dálku. Už více jak před jednou dekádou.

Mária i její manžel jsou původem z Bratislavy. Život je postupně zavál do Prahy, odkud se kvůli touze po čerstvém vzduchu a sněhu rozhodli přestěhovat do kraje pod Ještědem. Své děti vychovávají v Semilech a u toho zvládají řídit firmu zaměřenou na poskytování služeb v oblasti B2B marketingu globálním hráčům jakými jsou například již zmiňovaný Microsoft, Oracle, Twitter nebo VISA. „Namísto toho, abych zůstala zaměstnankyní Microsoftu, jsem jim začala dodávat. Krok po kroku jsme rostli. Především díky tomu, že si nás naši spolupracovníci oblíbili a v momentě, kdy změnili zaměstnavatele, nás dostali do dalších firem,” vzpomíná Mária na začátky svého podnikání v B2B marketingu. Pokud by měla doporučit cestu k úspěchu v B2B podnikání, jsou to právě skvělé reference. „Najděte si své věrné zákazníky. Takové, kteří s vámi spolupracují dlouhé roky a jsou ochotni vyprávět vaše společné příběhy. Zpracujte případové studie. Natočte video, jak a s čím jste jim pomohli...” uzavírá.

I velké obchody již ve Wings4U díky vývoji v posledním roce a půl běžně uzavírají „z obýváku”. Recept, jak udržet firmu v tomto režimu efektivní, spatřují v usilovné práci s lidmi. Dbají na duševní hygienu, doporučují zaměstnancům po práci důsledně vypnout, snaží se neposílat maily s úkoly mimo pracovní dobu, absolvují tréningy proti vyhoření. Jednou za rok pak uskuteční velké setkání týmu. A o práci se při něm baví jen minoritně. Spíš dohánějí vše, co zameškali v oblasti mezilidských vztahů. Poslední velkou výzvou Márie Sztarovics je zapojení Wings4U do rodiny zhruba čtyř tisíc PDC firem. Filozofii Purpose-driven Companies přirovnává k Fair Trade, jen trochu z jiného úhlu pohledu. PDC firmy vedle zisku mezi své hlavní pilíře a cíle kladou celospolečensky pojatý smysl své existence a odpovědnost k dopadům svých podnikatelských aktivit. Více se již dozvíte, když si pustíte náš podcast. Moderuje ho pro vás Vendula Zedníková z Lipo.ink.

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
Efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem. Toto krédo rezonovalo na setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Že k cíli nevede vždy ta nejpřímější cesta a že je zapotřebí mnoha názorových střetů a změn k prosazení digitalizace veřejné správy, potvrdili snad všichni účastníci včetně delegace z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.