Nápady studentů míří na trh. Spolupráce Lipo.ink a TUL nese ovoce

Nápady studentů míří na trh. Spolupráce Lipo.ink a TUL nese ovoce

Odborníci z Libereckého podnikatelského inkubátoru dovedli do zdárného konce první semestr výuky vlastního předmětu na Technické univerzitě v Liberci. Zaměřili se na podporu inovací a podnikání. Předmět absolvovalo 25 studentů napříč fakultami a jeho smyslem bylo vzbudit ve studentech podnikavého ducha, dát jim okusit začátky byznysu či v rámci výzkumu vdechnout život inovaci. To vše na jejich vlastním projektu.

"Studenti si vyzkoušeli vygenerovat vlastní nápad a projít si celým procesem ověřování, jak by obstáli v reálném světě. Včetně tvorby byznys plánu, průzkumu trhu i ověření u potenciálního zákazníka,” vysvětluje jeden z lektorů Lipo.ink Antonín Ferdan a dodává, že jsou i tací, kteří se na základě této zkušenosti rozhodli začít podnikat.

V předmětu s názvem Inovace a podnikání v oblasti nových technologií (IPNT) našli prostor vědci i potenciální podnikatelé. Možnost vyučovat na TUL nabídl inkubátoru prof. Josef Šedlbauer, garant studijního programu Nanotechnologie. Přihlásit se ale mohli studenti z celé univerzity. „Studenti si na konkrétních příkladech vyzkouší, jak převést nápad z laboratoře do firmy a výroby. Věříme, že se tak zbaví ostychu a bude je to v budoucnu motivovat k založení vlastních start-upů a inovativních firem,“ říká prof. Šedlbauer a doplňuje: „Předmět vyučujeme asi devět let. Od začátku byl úzce navázán na firmy. Podnikatelský inkubátor do toho začal dávat novou kvalitu, protože se přímo specializuje na podporu inovací.“

Distanční výuka neumožnila propojit studenty a rozvíjet jejich nápady v týmech. Diskuse je zpravidla pro další rozvoj myšlenek velce žádoucí. Tým může pomoci s dalšími směry využití i aplikace. “Přesto se zrodilo několik velice zajímavých projektů s velkým potenciálem dostat se na trh. Ukázkovým příkladem je filtrační konvice AQUARIUS studenta Jakuba Kosiny,” doplňuje Ferdan.

Čistá voda bez mikroplastů

Filtrační konvice na vodu dokáže díky nanovlákennému filtru odstranit z vody i mikroplasty. Inovativní je také v tom, že nepotřebou složitou instalaci. Nezabere víc místa než klasická konvice na čaj. Vyměnitelný nanovlákenný filtr je navíc vyrobený z kompostovatelného materiálu, takže nevytváří další zbytečný odpad. “Mikroplasty představují potenciální zdravotní riziko pro lidi, zvířata a vše živé na Zemi. Za týden zkonzumujeme kostku lega, za měsíc i hasičskou přilbu,” vysvětluje Jakub Kosina, student oboru Nanomateriály na Technické univerzitě v Liberci, který se zabývá problematikou filtrace mikroplastů z vody i ve své diplomové práci.

Nápady do šuplíku nemusí

Díky tomu, že Lipo.ink a Technická univerzita v Liberci spolupracují v mnoha oblastech, dostanou studenti šanci rozvinout svého nápady v rámci studentské Ambulance zřízené inkubátorem přímo pro ně a pro zaměstnance TUL. Nabízí se i účast v soutěži O nejlepší start–up TUL, kterou pořádá Student Business Club TUL.

„Soutěž Start-up TUL je skvělou příležitostí pro každého, kdo chce rozvíjet svůj podnikatelský nápad, Pro studenty předmětu IPNT je to přirozená cesta, pokud to se svým podnikáním myslí vážně. Nabízíme řadu workshopů, osobního kouče a možnost vyhrát finance do začátku. Hlavně ale nabízíme zkušenosti a znalosti, které pomohou na cestě za úspěchem,” uzavírá Ondřej Moš, koordinátor Student Business Clubu TUL.

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.