Naslouchají mladým. Kraj a město se inspirují nápady ze soutěže Liberec Ideathon

Naslouchají mladým. Kraj a město se inspirují nápady ze soutěže Liberec Ideathon

Čtyřiadvacet hodin práce nonstop mají sice za sebou, své soutěžní projekty ale neopustili. Řeč je o studentech, kteří se letos v dubnu zúčastnili Ideathonu. Zadání dostali od odborníků z Libereckého kraje, Agentury regionálního rozvoje a Statutárního města Liberec. Nyní společně překlápí nápady do smysluplných praktických řešení rozvíjejících náš region.

„Přínos soutěže spočíval nejen v tom, že si téměř sedmdesátka mladých lidí vyzkoušela čtyřiadvacet hodin hluboké práce za asistence špičkových mentorů. Snažíme se rovněž motivovat účastníky, jak studenty, tak zadavatele, ke spolupráci. Nechceme nechat nápady zapadnout," říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, územního plánování a rozvoje venkova.

Popularizace sociálního podnikání

Šířit osvětu o sociálním podnikání v regionu. Předsevzetí, se kterým šly do Ideathonu studentky Obchodní akademie v Liberci. „Vnímáme, že společnost má o sociálním podnikání jen mlhavé představy. V našem projektu navrhujeme komunikovat téma nejprve nejmenším dětem a postupně přes starší věkové kategorie rozšířit pole působnosti. Připravili jsme na to sadu nástrojů respektující specifika každé věkové kategorie,” říká za tým Adéla Kučerová.

Liberecký kraj studentky bezprostředně po soutěži oslovil, a to prostřednictvím své Agentury regionálního rozvoje. Jejich nápady využije pro zavedený projekt Liberecký kraj sobě podporující regionální výrobce. „Plánujeme s nimi sérii videí zábavnou formou popularizujících téma sociální ekonomiky. Představíme také konkrétní sociální podniky fungující dlouhodobě v regionu,” říká Petra Handlířová, projektová manažerka ARR.

Klimaticky neutrální Liberec

Téma Liberce se stalo jedním ze dvou nejčastěji zpracovávaných. Studenti ve svých projektech řešili snižování emisí skleníkových plynů, nakládání s odpady nebo udržitelné hospodaření s energiemi. To vše v návaznosti na účast krajského města v misi Evropské unie iniciující vznik stovky klimaticky neutrálních a inteligentních měst. S nejlepšími soutěžícími se po skončení Ideathonu setkali jak zástupci města, tak kraje. Pro obě instituce je především otázka energetiky velmi klíčová. „Statutární město Liberec navázalo se studenty spolupráci v oblasti sledování a vyhodnocování energetických úspor, začlení je rovněž do projektu, který cílí na téma komunitní energetiky, říká Martina Pšeničková, projektová manažerka Agentury regionálního rozvoje.

Otevřená data z regionu

Celá řada nápadů vzešla ze druhé nejčastější volby, tématu otevřených dat. Studenti se během Ideathonu seznámili se zbrusu novým pilotním projektem, Informačním a datovým portálem Libereckého kraje. Díky volnému poli působnosti prezentovali na závěr soutěže pestrou škálu nápadů, zpravidla webovými či mobilními aplikacemi zaměřenými na oblasti energetiky, cestovního ruchu, veřejné dopravy ale i na predikci záplav za pomoci umělé inteligence nebo podporu včelařů.

Inspirativní bylo následné setkání studentů s odborníky z krajské organizace KORID. „Oceňujeme zápal mladých lidí pro chytré technologie a jejich chuť sdílet své nápady. Společně jsme prodiskutovali rozvojové cíle aplikace Idolka a zároveň si od nich vzali zpětnou vazbu a několik námětů pro vylepšení naší Idolky,“ říká Otto Pospíšil, jednatel společnosti KORID.

Tandem Agentury regionálního rozvoje a krajské kanceláře agentury CzechInvest v součinnosti s Libereckým krajem i nadále iniciuje další setkání studentů s klíčovými organizacemi v regionu. „Zapojením mladých lidí získáváme nový, neokoukaný pohled na řešení problematiky regionu. Již teď se paralelně rozhlížíme po tématech pro ročník 2024, který je ve fázi příprav” uzavírá Jiří Ulvr.

Doporučené články

Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
V radě Eurodoc zastupuje Ondřej Havelka více jak milion mladých vědeckých pracovníků, jeho primárním posláním je však špičkový výzkum a vývoj v oblasti nanotechnologií. Na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CXI TUL se aktuálně zabývá vývojem technologií pro výrobu nanomateriálů určených k čištění odpadních vod. Výzkumný ústav část z nich představí koncem září na mezinárodní konferenci NanoCzech Liberec 2023.
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Přes čtyři stovky žáků z osmých a devátých tříd základních škol již poměřily své síly v polytechnické soutěži Business Talent. Na dalších dvě stě dětí čekají v otevřené dílně iQFABLAB nové výzvy právě teď, na konci září. Business Talent, ve kterém každý rok bojuje o vítězství osm základních škol z Libereckého kraje, letos zavede žáky do světa cirkulární ekonomiky. 
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
V roce 2004 vstoupili do oboru nanotechnologií, dnes jsou světovou špičkou ve vývoji zařízení určených pro průmyslovou výrobu nanovláken. Řeč je o liberecké společnosti Elmarco, která téměř před dvaceti lety uzavřela licenční smlouvu na světový patent Technické univerzity v Liberci. „Dnes, když kdekoliv na světě v odborné komunitě zmíním Elmarco a Liberec, všichni vědí,” říká jeho generální ředitel Miloslav Masopust.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.