Nikola Rafaj: S Evropou si naše startupová scéna v ničem nezadá

Nikola Rafaj: S Evropou si naše startupová scéna v ničem nezadá

V jedenáctém díle podcastu Region, který mění svět jsme dostali možnost nahlédnout pod pokličku StartupYardu, nejstaršího soukromého akcelerátoru v Česku. Před deseti lety jej založil náš host Nikola Rafaj, toho času žijící v kraji pod Ještědem.

Nikola se na startupové scéně pohybuje již více jak deset let. Pozvali jsme si ho kvůli tomu, abychom se společně ohlédli za minulostí a abychom se podívali do budoucnosti startupové scény v Česku. Jaký byl její vývoj? První nesmělé zahraniční investice k nám začaly proudit na přelomu milénia, peníze na rozvoj získaly například vyhledávače Seznam.cz a Centrum.cz. Zhruba před deseti lety u nás vzniklo silné podhoubí a dnes tu již funguje plnohodnotný ekosystém, který si opravdu v Evropě s ničím a s nikým nezadá. Máme zde talentované startupisty, jsou tu investoři, lidé se zahraničními zkušenostmi a také tací, kteří již svou firmu úspěšně prodali.

S Nikolou si v podcastu povídáme nejen o tom, jaký byl vývoj a jak to pravděpodobně bude pokračoval (pokusili jsme se podívat do křišťálové koule na to, jaká technologická témata budou v příštích letech „in”). Ptáme se také Nikoly, s čím může jeho StartupYard, kterým v současnosti prochází zhruba pět set firem ročně, pomoci a na koho se primárně zaměřuje. Bavíme se o tom, jaká je esence úspěchu startupisty, čím si musí projít a zda v cestě k úspěchu hrají roli věk a zkušenosti (ano hrají, nicméně Nikola potvrzuje, že jeden z jím podporovaných a dodnes fungujících startupů založila parta šestnáctiletých teenagerů). Více se již dozvíte, když si pustíte náš podcast. Moderuje ho pro vás Vendula Zedníková z Lipo.ink.

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
Efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem. Toto krédo rezonovalo na setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Že k cíli nevede vždy ta nejpřímější cesta a že je zapotřebí mnoha názorových střetů a změn k prosazení digitalizace veřejné správy, potvrdili snad všichni účastníci včetně delegace z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.