Nová platforma sdružuje odborníky v energetice, do Libereckého kraje přinese moderní a udržitelné trendy

Nová platforma sdružuje odborníky v energetice, do Libereckého kraje přinese moderní a udržitelné trendy

Rozvíjet téma moderní, tudíž udržitelné energetiky a komunikovat včas informace o nejnovějších trendech správným cílovým skupinám v regionu, to je cílem nově ustanovené Platformy pro moderní energetiku v Libereckém kraji. Prakticky se členové platformy zaměří především na podtémata moderních technologií, legislativy a zdrojů financování. Platformu povede Agentura regionálního rozvoje, sekce projektu Smart Akcelerátor za účasti zástupců Libereckého kraje a dalších zainteresovaných stran.

Pozvání do platformy přijali zástupci regionálních organizací i firem, kteří mají k tématu profesně blízko nebo mohou výstupy využít v rámci svých aktivit. Patří mezi ně zástupci Libereckého kraje, Technické univerzity v Liberci, Teplárny Liberec, Města Liberec, zástupci MAS Frýdlantsko, MAS Tanvaldsko, MAS Přijďte pobejt Jilemnice, zástupce Unie komunitní energetiky, krajské kanceláře agentury Czechinvestu, společnosti Denso a další energetičtí specialisté.

Na úvodním online setkání se členové platformy shodli na čtyřech prioritních oblastech, kterým se budou dále věnovat. Z oblasti technologií jsou to již osvědčené solární a větrné zdroje energie, dále monitoring a podpora oblasti výzkumu a vývoje v oblasti vodíkových technologií. Na technologické otázky navazuje priorita praktického přenosu poznatků platformy do úsporných opatření ve veřejných budovách a optimalizace jejich provozu. Konečně z oblasti legislativy bude prioritním tématem především právní rámec sdílené energetiky.

„Rozvoj sdílené neboli komunitní energetiky v Česku chceme velmi bedlivě sledovat. Aby byl Liberecký kraj u zdroje informací, rozhodla se Agentura regionálního rozvoje stát se členem Unie komunitní energetiky, která se mimo jiné podílí na připomínkování vznikající legislativy a je velmi dobře informována o aktuálních dotačních příležitostech," říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova a dodává: „Na téma sdílené energetiky agentura v březnu připraví první akci pro odbornou veřejnost navazující na aktivity Platformy pro moderní energetiku v LK.”

Doporučené články

V TechStarteru řešili studenti zadání z praxe. Firmy jejich nápady využijí
V TechStarteru řešili studenti zadání z praxe. Firmy jejich nápady využijí
Osm projektů, 27 studentů a půl roku práce na skutečných problémech z průmyslové praxe. Tak vypadal první ročník soutěžního programu TechStarteru, který uspořádala Agentura regionálního rozvoje (ARR) s cílem podpořit technické vzdělávání v kraji. A výsledek? Prohloubení spolupráce středních škol s firmami, nové prototypy i vylepšení zavedených výrobních postupů.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.