Nová platforma sdružuje odborníky v energetice, do Libereckého kraje přinese moderní a udržitelné trendy

Nová platforma sdružuje odborníky v energetice, do Libereckého kraje přinese moderní a udržitelné trendy

Rozvíjet téma moderní, tudíž udržitelné energetiky a komunikovat včas informace o nejnovějších trendech správným cílovým skupinám v regionu, to je cílem nově ustanovené Platformy pro moderní energetiku v Libereckém kraji. Prakticky se členové platformy zaměří především na podtémata moderních technologií, legislativy a zdrojů financování. Platformu povede Agentura regionálního rozvoje, sekce projektu Smart Akcelerátor za účasti zástupců Libereckého kraje a dalších zainteresovaných stran.

Pozvání do platformy přijali zástupci regionálních organizací i firem, kteří mají k tématu profesně blízko nebo mohou výstupy využít v rámci svých aktivit. Patří mezi ně zástupci Libereckého kraje, Technické univerzity v Liberci, Teplárny Liberec, Města Liberec, zástupci MAS Frýdlantsko, MAS Tanvaldsko, MAS Přijďte pobejt Jilemnice, zástupce Unie komunitní energetiky, krajské kanceláře agentury Czechinvestu, společnosti Denso a další energetičtí specialisté.

Na úvodním online setkání se členové platformy shodli na čtyřech prioritních oblastech, kterým se budou dále věnovat. Z oblasti technologií jsou to již osvědčené solární a větrné zdroje energie, dále monitoring a podpora oblasti výzkumu a vývoje v oblasti vodíkových technologií. Na technologické otázky navazuje priorita praktického přenosu poznatků platformy do úsporných opatření ve veřejných budovách a optimalizace jejich provozu. Konečně z oblasti legislativy bude prioritním tématem především právní rámec sdílené energetiky.

„Rozvoj sdílené neboli komunitní energetiky v Česku chceme velmi bedlivě sledovat. Aby byl Liberecký kraj u zdroje informací, rozhodla se Agentura regionálního rozvoje stát se členem Unie komunitní energetiky, která se mimo jiné podílí na připomínkování vznikající legislativy a je velmi dobře informována o aktuálních dotačních příležitostech," říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova a dodává: „Na téma sdílené energetiky agentura v březnu připraví první akci pro odbornou veřejnost navazující na aktivity Platformy pro moderní energetiku v LK.”

Doporučené články

Soutěž Business Talent v otevřené dílně iQFABLAB startuje v říjnu! Přihlaste svou třídu včas
Soutěž Business Talent v otevřené dílně iQFABLAB startuje v říjnu! Přihlaste svou třídu včas
Business Talent, oblíbená soutěž pro osmáky a deváťáky základních škol Libereckého kraje, pokračuje v říjnu 2024 již čtvrtým ročníkem. Během osmi kol soutěžící seznámí s technologiemi otevřené dílny iQFABLAB a umožní realizovat jejich nápady na zadané téma. Tři nejlepší týmy pro svou školu opět vybojují hodnotné ceny, outdoorovou kameru GoPro Hero 12, sadu Microbitů či termokameru.
Program asistenčních voucherů podpoří přípravu výzkumných projektů částkou 1,5 milionu korun
Program asistenčních voucherů podpoří přípravu výzkumných projektů částkou 1,5 milionu korun
Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválilo Zastupitelstvo kraje 27. srpna 2024. Finanční podpora z tohoto programu pomůže při přípravě projektových žádostí, které jsou následně podány do vhodných výzev evropských nebo národních operačních programů. Celková alokace programu je 1,5 milionu korun, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.