Nový život pro staré objekty. Přehledně o problematice brownfields v regionu

Nový život pro staré objekty. Přehledně o problematice brownfields v regionu

Snaha řešit situaci zanedbaných objektů souhrnně označovaných pojmem brownfields sahá v Česku do konce devadesátých let minulého století. Nový fenomén nám tehdy jako vedlejší produkt přinesla proměna ekonomiky z centrálně plánované na tržní. Mnoho průmyslových, zemědělských, vojenských a dalších nemovitostí zůstalo v důsledku transformace nevyužitých. Staly se tak vážným problémem pro udržitelný rozvoj obcí, měst a regionů.

Zvýšený zájem investorů o podnikání v Česku přiměl počátkem nového milénia Liberecký kraj k prvnímu mapování místních brownfields. Proběhlo ve spolupráci krajské Agentury regionálního rozvoje a Ekonomické fakulty TUL. O tři roky později pak pod patronací agentury vznikla krajská databáze přístupná veřejnosti. Aktuálně je k nalezení na webovém portálu Investuj pod Ještědem.

Na podzim roku 2023 jste ve veřejně dostupné části databáze mohli nalézt celkem 226 lokalit typu brownfields a 25 lokalit typu greenfields. Detailnější statistiky týkající se těcht objektů pak lze najít na nově spuštěném Datovém portálu Libereckého kraje. Vyčíst z nich lze mimo jiné klesající počet objektů v čase související s postupem revitalizačních aktivit veřejných i soukromých investorů.

Podobná databáze existuje i pro celé Česko, jedná se o Národní databázi brownfields a spravována je agenturou CzechInvest. Zmapováno je v ní celkem 3 861 lokalit z čehož 516 je prezentováno v její veřejné části.

Ač v Česku existuje shoda na tom, že revitalizace brownfields má obrovský potenciál pro ekonomický rozvoj měst a regionů, existují překážky brzdící jejich účinnou revitalizaci. Mnohdy komplikované majetkoprávní vztahy nebo staré ekologické zátěže patří mezi ty nejčastější. Finanční a časová náročnost ve srovnání s novými developerskými projekty postavenými na zelené louce jsou také nezanedbatelným strašákem investorů.

V očích samospráv však přínosy převažují, a proto se na celostátní i krajské úrovni překážky řeší. V Libereckém kraji aktivní propagací a osvětou, zpravidla v gesci Agentury pro regionální rozvoj. Nejbližší akcí pro veřejnost je již tradiční Brownfields trip Libereckého kraje pořádaný ve středu 8. listopadu.

„Brownfieldy skýtají nespočet možností pro další využití, ať už se jedná o podnikání, bydlení nebo volnočasové aktivity. V listopadu opět během jednoho dne představíme širokou škálu příkladů dobré praxe, chátrající objekty, které se podařilo vrátit zpět do života,“ říká Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Budou jimi kupříkladu Muzeum na cestě v Lučanech nad Nisou, které uspělo v hlasování o cenu veřejnosti soutěže Stavba roku Libereckého kraje, kulturní a spolkové centrum Česká beseda v Českém Dubu nebo Zámek Svijany.

Doporučené články

Veletrh podpory podnikání nabídne firmám přehled o veřejných zdrojích financování
Veletrh podpory podnikání nabídne firmám přehled o veřejných zdrojích financování
Agentura CzechInvest ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje a Lipo.ink, Libereckým krajem, Statutárním městem Liberec a dalšími regionálními partnery pořádá 1. října od 12:00 do 16:00 hodin Veletrh podpory podnikání. Určený je především firmám, které se chtějí dozvědět více o možnostech podpory ze strany veřejných národních a krajských institucí.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.