Od září se v Libereckém kraji rozšíří možnosti studia nanotechnologií

Od září se v Libereckém kraji rozšíří možnosti studia nanotechnologií

Až se v Železném Brodě v září opět otevřou brány Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské, projdou jimi i studenti zbrusu nového oboru Nanotechnologie a polymery. Čekat na ně bude učivo zaměřené na znalosti z oboru moderní chemie. Proniknou především do problematiky výroby polymerů a jejich uplatnění v nanotechnologiích. Obor reaguje na rostoucí zájem o výrobky z nanomateriálů. Zářným případem jsou ochranné prostředky dýchacích cest, oblastí využití je však podstatně více. To se odráží i na zvýšené poptávce po odbornících na trhu práce.

Jedním z hybatelů dění a významných hráčů v Libereckém kraji je společnost Elmarco, která stála u samotného objevu průmyslové výroby nanovláken na Technické univerzitě v Liberci. S univerzitou firma spolupracuje dlouhodobě, teď se ale zaměřila na střední školství. Středoškoláky, kteří dovedou pracovat s laboratorním zařízením a zároveň mají přehled v oblasti nanotechnologií, totiž citelně postrádá. „Hledali jsme proto vhodný obor, jehož absolventi by tyto pozice mohli zastávat. V Železném Brodě jsme potenciál pro jeho vznik našli,“ vysvětluje jednatel společnosti Elmarco Miloslav Masopust.

Na Střední uměleckoprůmyslové škole vyšli vstříc. „Obory, o které již není zájem, jsme nahradili právě oborem Nanotechnologie a polymery. Doplnili jsme tak současnou nabídku našich perspektivních specializací Analytické chemie, Farmaceutických substancí a Ochrany životního prostředí,“ vysvětluje předsedkyně předmětové komise učitelů odborných předmětů Iva Vosáhlová.

Že jsou inovace ve školství zapotřebí, potvrzuje i Jan Hásek, ředitel železnobrodské sklářské školy. „Inovace však s sebou nesou i nutné investice. Spolupracující firmy mají v tomto nezastupitelnou roli a státnímu školství významně pomáhají,“ upozorňuje Hásek. Podpora přichází i od vedení kraje. „Vítám spojení moderních technologií s více než staletou tradicí školy. Vydat se cestou aktuálních trendů v oblasti vzdělávání je odvážné i nutné zároveň,“ komentuje dění hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj je právem považován za kolébku nanotechnologií. Přesto, že se s nanovlákny experimentovalo již od poloviny 20. století a samotný princip jejich výroby je znám ještě déle, byl to právě objev profesora Oldřicha Jirsáka a jeho týmu na Technické univerzitě v Liberci, díky němuž je dnes možné vyrábět netkané textilie tvořené nanovlákny v průmyslovém měřítku. Více se můžete dozvědět v prvním díle našeho podcastu Region, který mění svět, kde jsme na toto téma hovořili s jedním z členů týmu objevitelů, s profesorem Davidem Lukášem.

Doporučené články

Liberecká „továrna na sny“ slaví 70 let
Liberecká „továrna na sny“ slaví 70 let
Liberecký VÚTS letos slaví 70. výročí od svého založení. Za sedm dekád z něj vzešly stovky unikátních technologických řešení, které následně putovaly do celého světa. Výzkumný ústav později přidal do svého názvu označení Centrum rozvoje strojírenského výzkumu. Dnes totiž vyvíjí technologie a výrobní stroje pro vícero odvětví. Patří mezi ně automobilový, textilní, letecký nebo sklářský průmysl. Výsledky jsou na trhu vidět. Například ve sportu – nafukovací padlleboardy drží svůj tvar díky speciálním 3D distančním tkaninám. U závodních lyží Lusti se zase liberečtí vývojáři postarali o to, aby zůstaly extrémně lehké, přesto však velmi pevné.
Petr Nový: Tradici je potřeba rozvíjet, nelze se na ni jen slepě odkazovat
Petr Nový: Tradici je potřeba rozvíjet, nelze se na ni jen slepě odkazovat
Desátý díl podcastu Region, který mění svět představí hned několik osobností zapojených do vynalézání v kraji pod Ještědem. Hosta jsme však přivítali jen jednoho. Byl jím Petr Nový, hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a jeho ředitel pro odbornou činnost. Řeč byla o inovátorech v oblastech skla a bižuterie počínaje Danielem Swarovski, „notorickým vynalézačem bez peněz”, a konče moderní dobou vyčnívající zde především designem exkluzivních svítidel.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.