Od září se v Libereckém kraji rozšíří možnosti studia nanotechnologií

Od září se v Libereckém kraji rozšíří možnosti studia nanotechnologií

Až se v Železném Brodě v září opět otevřou brány Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské, projdou jimi i studenti zbrusu nového oboru Nanotechnologie a polymery. Čekat na ně bude učivo zaměřené na znalosti z oboru moderní chemie. Proniknou především do problematiky výroby polymerů a jejich uplatnění v nanotechnologiích. Obor reaguje na rostoucí zájem o výrobky z nanomateriálů. Zářným případem jsou ochranné prostředky dýchacích cest, oblastí využití je však podstatně více. To se odráží i na zvýšené poptávce po odbornících na trhu práce.

Jedním z hybatelů dění a významných hráčů v Libereckém kraji je společnost Elmarco, která stála u samotného objevu průmyslové výroby nanovláken na Technické univerzitě v Liberci. S univerzitou firma spolupracuje dlouhodobě, teď se ale zaměřila na střední školství. Středoškoláky, kteří dovedou pracovat s laboratorním zařízením a zároveň mají přehled v oblasti nanotechnologií, totiž citelně postrádá. „Hledali jsme proto vhodný obor, jehož absolventi by tyto pozice mohli zastávat. V Železném Brodě jsme potenciál pro jeho vznik našli,“ vysvětluje jednatel společnosti Elmarco Miloslav Masopust.

Na Střední uměleckoprůmyslové škole vyšli vstříc. „Obory, o které již není zájem, jsme nahradili právě oborem Nanotechnologie a polymery. Doplnili jsme tak současnou nabídku našich perspektivních specializací Analytické chemie, Farmaceutických substancí a Ochrany životního prostředí,“ vysvětluje předsedkyně předmětové komise učitelů odborných předmětů Iva Vosáhlová.

Že jsou inovace ve školství zapotřebí, potvrzuje i Jan Hásek, ředitel železnobrodské sklářské školy. „Inovace však s sebou nesou i nutné investice. Spolupracující firmy mají v tomto nezastupitelnou roli a státnímu školství významně pomáhají,“ upozorňuje Hásek. Podpora přichází i od vedení kraje. „Vítám spojení moderních technologií s více než staletou tradicí školy. Vydat se cestou aktuálních trendů v oblasti vzdělávání je odvážné i nutné zároveň,“ komentuje dění hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj je právem považován za kolébku nanotechnologií. Přesto, že se s nanovlákny experimentovalo již od poloviny 20. století a samotný princip jejich výroby je znám ještě déle, byl to právě objev profesora Oldřicha Jirsáka a jeho týmu na Technické univerzitě v Liberci, díky němuž je dnes možné vyrábět netkané textilie tvořené nanovlákny v průmyslovém měřítku. Více se můžete dozvědět v prvním díle našeho podcastu Region, který mění svět, kde jsme na toto téma hovořili s jedním z členů týmu objevitelů, s profesorem Davidem Lukášem.

Doporučené články

Jak prodat chuť hor, úlevu od bolesti a klid na personálním oddělení? Workshop nabídl trojici řešení
Jak prodat chuť hor, úlevu od bolesti a klid na personálním oddělení? Workshop nabídl trojici řešení
Marketing a malé firmy – spojení, které má svá specifika, mnoho světlých, ale i stinných stránek. Roky zkušeností a milionové rozpočty nahrazují marketéři nadšením a perfektním přehledem o produktu. Mají ho zpravidla na dosah ruky. Na co však čas od času zapomínají, je zákazník. Měl by vždy stát na prvním místě – a to rozhodně není jen prázdná fráze.
Poplatky obcím snadno a z pohodlí domova. Starostové sází na nový Platební portál
Poplatky obcím snadno a z pohodlí domova. Starostové sází na nový Platební portál
Zjednodušit občanům komunikaci s úřadem, ušetřit čas nebo prostě jít s dobou. To jsou motivy, proč se starostové Milan Götz z Kunratic na Frýdlantsku a Tomáš Levinský z Rychnova u Jablonce nad Nisou rozhodli využít Platebního portálu Libereckého kraje mezi prvními. Novinka funguje od loňského roku a do obcí ji zdarma implementuje Agentura regionálního rozvoje.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.