Od září se v Libereckém kraji rozšíří možnosti studia nanotechnologií

Od září se v Libereckém kraji rozšíří možnosti studia nanotechnologií

Až se v Železném Brodě v září opět otevřou brány Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské, projdou jimi i studenti zbrusu nového oboru Nanotechnologie a polymery. Čekat na ně bude učivo zaměřené na znalosti z oboru moderní chemie. Proniknou především do problematiky výroby polymerů a jejich uplatnění v nanotechnologiích. Obor reaguje na rostoucí zájem o výrobky z nanomateriálů. Zářným případem jsou ochranné prostředky dýchacích cest, oblastí využití je však podstatně více. To se odráží i na zvýšené poptávce po odbornících na trhu práce.

Jedním z hybatelů dění a významných hráčů v Libereckém kraji je společnost Elmarco, která stála u samotného objevu průmyslové výroby nanovláken na Technické univerzitě v Liberci. S univerzitou firma spolupracuje dlouhodobě, teď se ale zaměřila na střední školství. Středoškoláky, kteří dovedou pracovat s laboratorním zařízením a zároveň mají přehled v oblasti nanotechnologií, totiž citelně postrádá. „Hledali jsme proto vhodný obor, jehož absolventi by tyto pozice mohli zastávat. V Železném Brodě jsme potenciál pro jeho vznik našli,“ vysvětluje jednatel společnosti Elmarco Miloslav Masopust.

Na Střední uměleckoprůmyslové škole vyšli vstříc. „Obory, o které již není zájem, jsme nahradili právě oborem Nanotechnologie a polymery. Doplnili jsme tak současnou nabídku našich perspektivních specializací Analytické chemie, Farmaceutických substancí a Ochrany životního prostředí,“ vysvětluje předsedkyně předmětové komise učitelů odborných předmětů Iva Vosáhlová.

Že jsou inovace ve školství zapotřebí, potvrzuje i Jan Hásek, ředitel železnobrodské sklářské školy. „Inovace však s sebou nesou i nutné investice. Spolupracující firmy mají v tomto nezastupitelnou roli a státnímu školství významně pomáhají,“ upozorňuje Hásek. Podpora přichází i od vedení kraje. „Vítám spojení moderních technologií s více než staletou tradicí školy. Vydat se cestou aktuálních trendů v oblasti vzdělávání je odvážné i nutné zároveň,“ komentuje dění hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj je právem považován za kolébku nanotechnologií. Přesto, že se s nanovlákny experimentovalo již od poloviny 20. století a samotný princip jejich výroby je znám ještě déle, byl to právě objev profesora Oldřicha Jirsáka a jeho týmu na Technické univerzitě v Liberci, díky němuž je dnes možné vyrábět netkané textilie tvořené nanovlákny v průmyslovém měřítku. Více se můžete dozvědět v prvním díle našeho podcastu Region, který mění svět, kde jsme na toto téma hovořili s jedním z členů týmu objevitelů, s profesorem Davidem Lukášem.

Doporučené články

Zapni mozek, vyřeš problém, vyhraj! Liberec Ideathon otevřel registrace soutěžícím
Zapni mozek, vyřeš problém, vyhraj! Liberec Ideathon otevřel registrace soutěžícím
Liberec Ideathon se stane již počtvrté líhní nových studentských projektů s ambicí rozvíjet kraj pod Ještědem. Cílí na studenty středních škol a Technické univerzity v Liberci. Čtyři výzvy letos pro studenty připraví Liberecký kraj, Statutární město Liberec, science centrum iQLANDIA a Agentura regionálního rozvoje prostřednictvím značky Crystal Valley podporující tradiční sklářské řemeslo.
Liberec zaplní kreativci. Lipo.ink nabídne přednášky, Kino Varšava národní kolo soutěže Creative Business Cup
Liberec zaplní kreativci. Lipo.ink nabídne přednášky, Kino Varšava národní kolo soutěže Creative Business Cup
Čtvrtek 14. března bude v Liberci zasvěcen kreativitě. V Libereckém podnikatelském inkubátoru Lipo.ink hodinu po poledni odstartuje Creative meets Business, setkání místních kreativců vyplněné přednáškami a přehlídkou umělecké tvorby. Večer pak hostí Kino Varšava národní kolo globální soutěže startupů Creative Business Cup. Jeho vítěz získá nejenom pozornost investorů, ale především postup do prestižního finále v Kodani.
Liberecký kraj otevřel Regionální inovační program, pro firmy vyčlenil více jak 4 miliony korun
Liberecký kraj otevřel Regionální inovační program, pro firmy vyčlenil více jak 4 miliony korun
I v letošním roce podpoří Liberecký kraj začínající podnikatele, inovativní firmy a projekty propojující komerční sektor s univerzitou a výzkumnými centry. Regionální inovační program nabízející tři druhy voucherů, startovací, inovační a technologický se otevřel před několika dny, v pátek 1. března. Žádosti o podporu pak kraj přijímá až do 10. dubna 2024.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.