Od září se v Libereckém kraji rozšíří možnosti studia nanotechnologií

Od září se v Libereckém kraji rozšíří možnosti studia nanotechnologií

Až se v Železném Brodě v září opět otevřou brány Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské, projdou jimi i studenti zbrusu nového oboru Nanotechnologie a polymery. Čekat na ně bude učivo zaměřené na znalosti z oboru moderní chemie. Proniknou především do problematiky výroby polymerů a jejich uplatnění v nanotechnologiích. Obor reaguje na rostoucí zájem o výrobky z nanomateriálů. Zářným případem jsou ochranné prostředky dýchacích cest, oblastí využití je však podstatně více. To se odráží i na zvýšené poptávce po odbornících na trhu práce.

Jedním z hybatelů dění a významných hráčů v Libereckém kraji je společnost Elmarco, která stála u samotného objevu průmyslové výroby nanovláken na Technické univerzitě v Liberci. S univerzitou firma spolupracuje dlouhodobě, teď se ale zaměřila na střední školství. Středoškoláky, kteří dovedou pracovat s laboratorním zařízením a zároveň mají přehled v oblasti nanotechnologií, totiž citelně postrádá. „Hledali jsme proto vhodný obor, jehož absolventi by tyto pozice mohli zastávat. V Železném Brodě jsme potenciál pro jeho vznik našli,“ vysvětluje jednatel společnosti Elmarco Miloslav Masopust.

Na Střední uměleckoprůmyslové škole vyšli vstříc. „Obory, o které již není zájem, jsme nahradili právě oborem Nanotechnologie a polymery. Doplnili jsme tak současnou nabídku našich perspektivních specializací Analytické chemie, Farmaceutických substancí a Ochrany životního prostředí,“ vysvětluje předsedkyně předmětové komise učitelů odborných předmětů Iva Vosáhlová.

Že jsou inovace ve školství zapotřebí, potvrzuje i Jan Hásek, ředitel železnobrodské sklářské školy. „Inovace však s sebou nesou i nutné investice. Spolupracující firmy mají v tomto nezastupitelnou roli a státnímu školství významně pomáhají,“ upozorňuje Hásek. Podpora přichází i od vedení kraje. „Vítám spojení moderních technologií s více než staletou tradicí školy. Vydat se cestou aktuálních trendů v oblasti vzdělávání je odvážné i nutné zároveň,“ komentuje dění hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj je právem považován za kolébku nanotechnologií. Přesto, že se s nanovlákny experimentovalo již od poloviny 20. století a samotný princip jejich výroby je znám ještě déle, byl to právě objev profesora Oldřicha Jirsáka a jeho týmu na Technické univerzitě v Liberci, díky němuž je dnes možné vyrábět netkané textilie tvořené nanovlákny v průmyslovém měřítku. Více se můžete dozvědět v prvním díle našeho podcastu Region, který mění svět, kde jsme na toto téma hovořili s jedním z členů týmu objevitelů, s profesorem Davidem Lukášem.

Doporučené články

Příběhy i trendy nabízí již dva roky Datový portál Libereckého kraje
Příběhy i trendy nabízí již dva roky Datový portál Libereckého kraje
Téměř za každým číslem uloženým na Datovém portálu Libereckého kraje se skrývá příběh – ze současnosti i z historie. A za sadami dat pak trendy, které ovlivňují naše každodenní životy. Portál už dva roky v režimu pilotního ověření zpřístupňuje důležitá data o regionu. Srozumitelně, přehledně a otevřeně. Právě tady najdete odpovědi podložené fakty.
Robot mění životy k lepšímu. V Jablonci pomáhá lidem s autismem i demencí unikátní technologie
Robot mění životy k lepšímu. V Jablonci pomáhá lidem s autismem i demencí unikátní technologie
V Domově a Centru denních služeb v Jablonci nad Nisou začali testovat unikátního robota Robica. Ten je jako první svého druhu v Evropě certifikován jako zdravotnický prostředek. Pomáhá zde klientům s poruchou autistického spektra, demencí a dalšími mentálními či pohybovými problémy. Testování probíhá díky společné iniciativě Agentury regionálního rozvoje a Libereckého kraje. Provoz je financován z projektu Evropský digitální inovační hub (EDIH) Northeast Bohemia.
Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop
Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop
Jakub Forman nechápal, proč byla jeho partnerka po společně stráveném dni smutná. Pavla Dufková a Denisa Hrubá viděly na vlastní oči, jak má nadměrné zatížení administrativou negativní vliv na fungování některých ordinací soukromých lékařů. Místo rezignace se všichni rozhodli situaci změnit. Spojuje je nejen Liberecký kraj, ale i cesta přes inkubační program Výkop – a zaměření na pozitivní emoce.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.