Ohlédnutí za konferencí LBC&HK DIGITAL

Ohlédnutí za konferencí LBC&HK DIGITAL

Ve čtvrtém kvartálu roku 2020 vzniklo v Libereckém kraji konsorcium vedené Agenturou regionálního rozvoje. Jeho posláním je vybudování Evropského centra pro digitální inovace v Libereckém kraji (s přesahem působnosti do Královéhradeckého kraje a s vazbou na zahraniční partnery). Konsorciu se dostalo uznání v rámci národní výzvy MPO. Prošlo užším výběrem a nyní je jeho úkolem vytvoření produktové dokumentace pro evropskou výzvu. 

Členové konsorcia však již nyní působí ve svých oborech, a to nadmíru úspěšně. Příkladem může být liberecké špičkové Centrum rozvoje strojírenského výzkumu VÚTS, a.s. (letos slavící sedmdesátiny), univerzity obou dotčených krajů (TUL a UHK) a další. Digitální know-how převážně jednotlivých subjektů konsorcia přiblížila v červnu konference LBC&HK DIGITAL. Záznam z konference si můžete pustit zde na našem webu nebo na YTB kanálu 1012+.

Víte, že...?

  • Na Technické univerzitě v Liberci se nachází SpeechLab, jedno z nejlepších výzkumných a vývojových pracovišť v republice zabývající se hlasovými technologiemi. SpeechLab má na svém kontě vývoj řady praktických řečových technologií a systémů, které jsou úspěšně nasazeny v praxi. 

  • Nedává smysl stavět akvadukt tam, kde neexistuje kultura ochotná ho akceptovat. Stejné je to s digitalizací a s vaší firemní kulturou. Jak začít digitalizovat, aby to firmě opravdu pomohlo, vám poradí v Libereckém podnikatelském inkubátoru Lipo.ink.

  • Lepší špetka prevence než pytel nápravných opatření. To platí dvojnásob u kybernetické bezpečnosti. Audit vám ukáže, jak jste na tom a nastíní cestu nápravných opatření (jsou-li potřeba). Penetrační testy zas prověří vaše systémy a najdou pomyslné díry dříve, než se to podaří hackerům. Obojímu jsme se během konference věnovali díky příspěvkům kolegů z Axenta a Auxilium Cyber Security.

  • Nové IoT technologie umožňují přenášet data i z míst, kde není standardní připojení k internetu ani elektrické síti. Zařízení HARDWARIO IoT mají API pro snadnou integraci s jakoukoliv aplikací. Navíc si je lze nyní bezplatně vyzkoušet, a to včetně podpory nastavení služeb Microsoft. Více se dozvíte od Alana Fabíka v jedné z přednášek.

  • Výzkumný ústav textilních strojů byl v Liberci založen již v roce 1951. Dnes VÚTS nabízí komplexní přístup a kompetence v řadě oborů. Specializace výzkumného centra již dávno nezahrnuje pouze textilní průmysl a stěží se vešla do patnácti minut vyhrazených jednotlivým řečníkům. Je opravdu pozoruhodné, jakou škálu know-how zde v Libereckém kraji máme k dispozici.

  • Umělá inteligence je doménou Technické univerzity v Liberci i Univerzity v Hradci Králové. V Hradci se však zabývají mimo jiné i velice zajímavými aplikacemi AI v oblasti medicíny.

  • V rámci API výzvy ICT a sdílené služby – Digitální podnik bude alokováno zhruba 300 mld. Kč na digitalizaci malých a středních podniků.

čas 3:20

Úvodní slovo

Jiří Ulvr | Liberecký kraj

čas 7:45

Úvodní slovo a představení aktivit ARR

Petr Dobrovský | Agentura regionálního rozvoje

čas 16:36

Evropské centrum pro digitální inovace

Ivo Říha | SALK/NCA

čas 31:45

Podpora podniků v oblasti digitálních inovací

Jana Žaludová | Centrum investic, rozvoje a inovací

čas 37:29

Pokročilé digitální kompetence TUL

Pavel Satrapa | Technická univerzita v Liberci

čas 54:00

Digitalizovat? Připravenost firmy ze širšího pohledu

Antonín Ferdan | Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink

čas 1:27:26

Audit stavu kybernetické bezpečnosti v organizacích

Jan Kozák | Axenta

čas 1:51:31

Penetrační testy digitální infrastruktury

Martin Pozděna | Auxilium Cyber Security

čas 2:16:08

IoT: Internet věcí ve výrobě

Alan Fabík | Hardwario

čas 2:31:41

Digitalizace: Řešení pro Průmysl 4.0

Jaromír Ficek | VÚTS

čas 3:00:42

Digitalizační služby UHK

Tereza Otčenášková & Richard Cimler | Univerzita Hradec Králové

čas 3:20:20

Dotační podpora digitalizace firem

Lenka Frieserová | Agentura pro podnikání a inovace

Doporučené články

Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Snížení rizika proleženin díky reportingu polohování a monitoring vitálních funkcí seniorů, to dokáží chytré podložky, které nově využívají klienti Domova důchodců v Rokytnici nad Jizerou a Jindřichovicích pod Smrkem. V pondělí 10. 6. je zde instaloval Ing. Richard Cimler, Ph.D., vedoucí Centra pokročilých technologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. Jeho tým se zabývá tvorbou senzorických systémů pro monitorování osob. V testovacím režimu po dobu čtyř měsíců finančně pomůže domovům projekt Agentury regionálního rozvoje, spol. s. r. o. – EDIH Northeast Bohemia, z něhož bude uhrazeno 75 % nákladů na monitoring.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.