Sociální podnikání v Libereckém kraji dostává nový impulz. Vzniklo kontaktní místo SPoint

Sociální podnikání v Libereckém kraji dostává nový impulz. Vzniklo kontaktní místo SPoint

Podnikat a zároveň pomáhat. To je hlavní myšlenka sociálního podnikání, které v České republice nabírá na síle. Důvodem je i nedávné schválení zákona o integračním sociálním podniku. V platnost vstoupil 1. ledna 2025 a jasně nastavuje pravidla pro firmy, které do pracovního procesu zapojují osoby se specifickými potřebami.

Vedle tělesně a zdravotně postižených spadají do této kategorie např. lidé bez přístřeší, s nízkým vzděláním nebo po ukončení výkonu trestu odnětí svobody.

„Zákon ale také přináší nové možnosti absolventům středních nebo vysokých škol, kteří kvůli nedostatku praxe obtížněji hledají uplatnění. Příležitosti nabízí i osobám nad 60 let,“ přibližuje dopady nové legislativy Zuzana Rengerová z liberecké Agentury regionálního rozvoje, která se věnuje podpoře rozvoje sociální ekonomiky a sociálního podnikání.

Pro uznání firmy coby integračního sociálního podniku je jednou z klíčových podmínek zaměstnávání minimálně 30 % osob se specifickými potřebami. Zaměstnavatel zároveň musí těmto pracovníkům umožnit účast na integračních aktivitách v rozsahu alespoň 16 hodin měsíčně.

Od dobrého úmyslu k systémové podpoře

„S registrací mezi integrační sociální podniky se pojí řada výhod. Firmy mohou např. čerpat motivační příspěvek nebo příspěvek na náklady spojené se zaměstnáváním osob se specifickými potřebami, budou si i snadněji moci sáhnout na veřejné zakázky,“ doplňuje Zuzana Rengerová.

Podle předpokladů vlády by zákon mohl „aktivizací“ těchto lidí ročně ušetřit až 1,3 miliardy Kč. Nezanedbatelný potenciál má nová legislativa i v Libereckém kraji.

„Z mapování, které probíhalo ve spolupráci s projektem Smart akcelerátor Libereckého kraje, víme, že v našem regionu působí řada firem zaměstnávajících lidi se zdravotním postižením. Jenže podniky, které by dávaly šanci i dalším skupinám, třeba lidem bez domova, azylantům nebo dětem z dětských domovů, bychom mohli spočítat na prstech jedné ruky,“ vysvětluje Zuzana Rengerová.

„Přestože se v kraji za tak krátkou dobu žádný integrační sociální podnik podle nového zákona nezaregistroval, několik firem splňujících principy sociálního podnikání zde již funguje. Např. liberecké Družstvo TEXman vyrábí unikátní textilní výrobky, Bistro Tulipan nabízí gastronomické služby, sklářská dílna Kultivar se specializuje na bižuterii a doplňky do domácnosti a voňavá raspenavská Levandulovna nabízí mj. ubytování v rámci slow turismu.“

Podpora na dosah ruky

Liberecký kraj tyto výrobce a drobné řemeslníky prostřednictvím projektu Liberecký kraj sobě podporuje dlouhodobě. Několik z nich je zároveň sociální firmou – díky vzájemné spolupráci postupem času dozrála myšlenka i na podporu tohoto segmentu podnikání.

Tím se pomoc dostane i k podnikům, které nevyrábí konkrétní produkt, ale nabízí catering, péči o zeleň, ubytování a další služby. Proto kraj v dubnu roku 2024 přijal Strategickou koncepci rozvoje a podpory sociální ekonomiky a sociálního podnikání pro roky 2024 a 2025.

V listopadu 2024 se pak Liberec – prostřednictvím Agentury regionálního rozvoje – zapojil do sítě kontaktních míst SPoint, která vznikla v rámci projektu Rozvoj ekosystému sociálního podnikání realizovaného MPSV. Tato místa už fungují např. v Praze, Ostravě, Olomouci i v dalších krajích. Koordinátorkou liberecké pobočky umístěné v sídle Agentury regionálního rozvoje je právě Zuzana Rengerová.

Dejte svému podnikání hlubší smysl

Máte nápad na podnikání a chuť pomáhat druhým? Nebo už podnikáte a přemýšlíte, jak své aktivity rozšířit o společensky prospěšný rozměr? Nový zákon vám otevírá zajímavé možnosti, jak spojit byznys s pomocí znevýhodněným osobám.

Rádi vám v libereckém SPointu ukážeme cestu sociálním podnikáním – od prvotního nápadu až po jeho realizaci. Všechny konzultace a služby jsou bezplatné. Pobočku můžete navštívit každé úterý od 8 do 15 hodin, po předchozí domluvě i jindy.

Zajímá vás, jakou konkrétní podporu díky novému zákonu můžete získat? Přijďte ve středu 26. února do Krajské vědecké knihovny v Liberci na Krajské týdny neziskového sektoru Libereckého kraje. Od 14:30 tam v rámci programu startuje náš informační seminář.

Dozvíte se na něm vše podstatné o nové legislativě, včetně praktických informací o příspěvcích na náklady či motivačních bonusech. Společně probereme i téma integračního fondu. Vstup na seminář je zdarma – kvůli omezené kapacitě je ale potřeba se předem zaregistrovat.

Doporučené články

Laboratoř, která jezdí za vzorky. Turnovský Crytur mění pravidla geologického průzkumu
Laboratoř, která jezdí za vzorky. Turnovský Crytur mění pravidla geologického průzkumu
Když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi – přísloví, které turnovský Crytur převádí do praxe. Jejich mobilní detektor Corela přiváží laboratoř přímo k nalezištím nerostů. Řešení společnosti proslulé výrobou syntetických krystalů otevírá nové možnosti těžařským společnostem po celém světě.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.