Smart Akcelerátor Libereckého kraje

Smart Akcelerátor Libereckého kraje

Posilujeme inovační ekosystém Libereckého kraje na podkladu Národní výzkumné a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR (RIS3)

Rozvíjíme kapacity, organizační struktury a znalosti posilující inovační ekosystém regionu. Naším stěžejním úkolem je komunikace a síťování s klíčovými aktéry, podpora vzniku nových vazeb a projektů a řízení procesu podnikatelského objevování (tzv. EDP). Mezi nosná témata dále řadíme rozvoj lidských zdrojů pro oblasti vědy, výzkumu, inovací, speciálně pro digitalizaci a průmyslovou transformaci a moderní, dlouhodobě udržitelnou energetiku. Zaměřujeme se na posílení marketingové komunikace inovačního prostředí regionu. S těmito tématy úzce souvisí podpora startupů a spin-offů a rozvoj přeshraniční spolupráce. Výstupem projektu jsou konkrétní strategické projekty zaměřené na řešení zásadních výzev doby.

Naše cíle

  • Zajistit koordinovanou implementaci národní RIS3 strategie v Libereckém kraji.

  • Zkvalitnit proces podnikatelského objevování nových příležitostí tzv. EDP.

  • Přispět k plnému využití znalostního potenciálu Libereckého kraje.

  • Posílit konkurenceschopnost Libereckého kraje v Česku, Evropě i ve světě.

KLÍČOVÉ AKTIVITY PROJEKTU SALK III:

  • Základní tým – Cílem aktivity je zajistit kapacitu a klíčové kompetence ke koordinaci a implementaci krajské RIS3 strategie prostřednictvím Agentury regionálního rozvoje, rozvojové agentury Libereckého kraje. Základní tým ve své činnosti reaguje na aktuální potřeby inovačního prostředí kraje, nové společenské výzvy a trendy.

  • Vzdělávání a rozvoj kompetencí - Cílem aktivity je především vzdělávání odborného týmu a posilování relevantních kompetencí odborníků z partnerských organizací zapojených do rozvoje inovačního prostředí v kraji. Zejména se jedná o experty zapojené do tematických platforem nebo přípravy a realizace strategických projektů a členy Rady pro výzkum, vývoj a inovace v Libereckém kraji.

  • Mapování, analýzy a evaluace - Cílem aktivity je mapovat, sledovat a vyhodnocovat změny a vývoj inovačního prostředí v regionu, zjišťovat jeho potřeby a potenciál a vyhodnocovat výsledky, efekty a dopady implementace krajské RIS3 strategie. Tematicky navazujeme na mapování realizované projektem SALK II.

  • Asistence - Cílem aktivity je podpořit rozpracování strategických projektových záměrů v kraji tak, aby byly v souladu s krajskou RIS3 strategií (a/nebo Národní RIS3 strategií) a aby mohly být v podobě žádosti o podporu podány do relevantní výzvy vhodného mezinárodního, národního nebo regionálního programu podpory. 

  • Pilotní ověření - Cílem aktivity je ověřit funkčnost Informačního a datového portálu Libereckého kraje, nového nástroje podporujícího inovační ekosystém v regionu. Realizace pilotního ověření byla schválena RVVI v září 2022. Uvedený nástroj je úspěšně realizován v jiných krajích ČR, od kterých čerpáme zkušenosti.

  • Marketing a komunikace - Cílem aktivity je budovat dobrou reputaci místa Libereckého kraje jako kraje inovací směrem k validním cílovým skupinám. Nedílnou součástí této aktivity je aktivizace a posilování marketingové a komunikační aktivity subjektů inovačního ekosystému regionu. 

Základní parametry projektu SALK III:

  • Registrační číslo projektu: CZ.02.01.02/00/22_009/0003642

  • Realizátor projektu: Liberecký kraj

  • Doba realizace projektu: 1. 1. 2023 – 31. 12. 2026

  • Rozpočet projektu:

SALK III rozvíjí výstupy SALK I a SALK II

Dokumenty RVVI Libereckého kraje ke stažení

Naše reference

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
Efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem. Toto krédo rezonovalo na setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Že k cíli nevede vždy ta nejpřímější cesta a že je zapotřebí mnoha názorových střetů a změn k prosazení digitalizace veřejné správy, potvrdili snad všichni účastníci včetně delegace z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.