Solární energie, kogenerace a chytré řízení. Jablonecká energetická ukazuje, jak na moderní teplárenství

Solární energie, kogenerace a chytré řízení. Jablonecká energetická ukazuje, jak na moderní teplárenství

Využití fotovoltaiky na úřadech a dalších městských budovách, instalace kogeneračních jednotek a bateriových úložišť. To je cesta k levnějším energiím pro celý Jablonec nad Nisou.

Za proměnou místního teplárenství stála vysoká cena tepla, která v roce 2010 patřila k nejvyšším v České republice. Za teplo tak jablonečtí platili o polovinu víc než v ostatních městech.

V červenci 2013 proto město Jablonec nad Nisou odkoupilo stoprocentní podíl v teplárenské společnosti, přejmenovalo ji na Jabloneckou energetickou a nastartovalo její komplexní transformací. Ta dnes zásobuje teplem a teplou vodou přes čtyři tisíce domácností a desítky organizací – od škol až po průmyslové areály. Ještě před deseti lety však byla situace zcela odlišná.

Od páry k moderním technologiím

Klíčovým krokem bylo opuštění zastaralého parního systému a přechod na modernější a efektivnější teplovody, ke kterému došlo v letech 2015 a 2016.

„Naše modernizace stála na řízené decentralizaci – výměníkové stanice jsme nahradili blokovými kotelnami s novými kotli. Odstranili jsme také neefektivní parovody. Díky těmto změnám se podařilo snížit ztráty v rozvodech, zvýšit účinnost výroby tepla o 20 % a výrazně omezit spotřebu plynu,“ vysvětluje Boris Pospíšil, pověřený řízením Jablonecké energetické.

Cena za teplo se velmi rychle přiblížila republikovému průměru a nízká zůstala i během nedávné energetické krize. Recept? „Strategický nákup plynu na burze a průběžná optimalizace cenové politiky,“ dodává Pospíšil.

Komunitní energetika jako cesta k soběstačnosti

Vedle tradičního teplárenství sleduje Jablonecká energetická aktivně také nejnovější trendy a aktivně je zavádí do praxe. Ve spolupráci s ČEZ Energo provozuje od roku 2020 pět kogeneračních jednotek o celkovém výkonu 2,6 megawattu, které kombinují výrobu tepla a elektřiny. Výsledkem je stabilnější cena tepla, příjemným bonusem pak menší zátěž pro životní prostředí. Na využitelnou energii totiž kogenerace přemění přes 90 % použitého paliva.

Dalším velkým krokem směrem k moderní a udržitelné energetice je projekt Planeta Jablonec. „Propojí nám odběrná místa města a jeho organizací do jednoho energetického společenství. Díky němu budeme moci efektivně sdílet elektřinu z fotovoltaických elektráren mezi školami, úřady či sportovišti,“ popisuje Martin Kočí, office manager Jablonecké energetické.

V první polovině roku 2025 se díky projektu rozeběhne instalace solárních panelů na 65 městských budovách. Získaná solární energie se bude ukládat do bateriových úložišť. Podle Martina Kočího se chystá také další vlna modernizace kotelen. „Letos máme naplánovány školy a sportoviště,“ upřesňuje strategické vize městské společnosti.

Jablonecká energetická své úspěchy ochotně sdílí na platformě moderní energetiky, kterou v kraji pořádá Agentura regionálního rozvoje. Zároveň na těchto setkáních čerpá inspiraci pro své další směřování. „Získali jsme cenné zkušenosti od dalších energetických společností z Libereckého kraje i od společnosti ČEZ a zlepšili si tak svou strategii pro další roky,“ pochvaluje si Kočí.

Do budoucna se počítá s dalším rozšiřováním komunitní energetiky ve městě i budováním infrastruktury pro dobíjení elektromobilů. Mezi projekty, o kterých zcela jistě v budoucnu uslyšíme, patří také ekologická přístavba výměníku v Mechové ulici, kde se zprovozňuje nejnovější kogenerační jednotka Jablonecké energetické. Její fasádu pokryjí popínavé rostliny, které přispějí k ochlazování budovy a zlepšení mikroklimatu.

„Chceme pokračovat v rozvoji energetické soběstačnosti a naše energetické zdroje řídit chytře a efektivně,“ uzavírá Kočí.

Doporučené články

V TechStarteru řešili studenti zadání z praxe. Firmy jejich nápady využijí
V TechStarteru řešili studenti zadání z praxe. Firmy jejich nápady využijí
Osm projektů, 27 studentů a půl roku práce na skutečných problémech z průmyslové praxe. Tak vypadal první ročník soutěžního programu TechStarteru, který uspořádala Agentura regionálního rozvoje (ARR) s cílem podpořit technické vzdělávání v kraji. A výsledek? Prohloubení spolupráce středních škol s firmami, nové prototypy i vylepšení zavedených výrobních postupů.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.