„Spolupráce univerzit s průmyslovými podniky je nezbytná,“ říká člen představenstva ŠKODA AUTO a absolvent doktorského studia FS TUL Dr. Michael Oeljeklaus

„Spolupráce univerzit s průmyslovými podniky je nezbytná,“ říká člen představenstva ŠKODA AUTO a absolvent doktorského studia FS TUL Dr. Michael Oeljeklaus

Dr. Michael Oeljeklaus, člen představenstva ŠKODA AUTO zodpovědný za oblast výroby a logistiky, navštívil Technickou univerzitu v Liberci. Vrátil se tak na svou alma mater, na které před několika lety absolvoval doktorské studium a získal titul Ph.D. Při své návštěvě si na liberecké technice prohlédl UNI.Lab na Fakultě strojní TUL a výzkumná pracoviště Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI TUL).

„ŠKODA AUTO je dlouhodobým partnerem TUL a naši experti z CxI TUL spolupracují na vývoji inovativních řešení u mnoha zakázek se zaměřením na IoT (nejen) ve výrobě, ale i logistice a vývoji,“ říká prof. Dr. Ing. Miroslav Černík CSc., ředitel CXI TUL. Přesvědčit se o pevných vazbách univerzity na největší českou automobilku může ostatně každý Liberečan, který prochází areálem na Husově ulici a neostýchá se nahlédnout do prosklených výloh budov stojících na Univerzitním náměstí a v jeho bezprostřední blízkosti.

Podpořit spolupráci přijel v minulých dnech i jeden z významných absolventů doktorského studia Fakulty strojní, člen představenstva ŠKODA AUTO Dr. Michael Oeljeklaus. Setkal se s představiteli univerzity i s výzkumnými manažery, kteří se podílejí na vývoji moderních technologií pro průmysl. Ti ho seznámili s aktuálními výzkumnými projekty. Nejprve si osobně vyzkoušel řízení malého modulárního elektrického vozidla s autonomními prvky, který vyvíjí tým doc. Ing. Michala Petrů, Ph.D. a poté zhlédl tři laboratoře na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CxI TUL: pracoviště 3D tisku, fyzikálních měření a testování pohonných soustav a motorů. „Ukázky, které jsme pro návštěvu Dr. Michaela Oeljeklause připravili, pokrývají široký rozsah výzkumu našich týmů, které působí na CxI TUL. Do společného vývoje se s námi zapojují jak velké výrobní společnosti, tak i začínající technologické start-upy. Pomáháme transformaci velkých podniků směrem k udržitelnosti i rozjezdu nových podnikatelských nápadů,“ dodává prof. Dr. Ing. Miroslav Černík CSc. Vedoucí laboratoře 3D tisku Ing. Jiří Šafka, Ph.D. představil výzkumné aktivity v oblastech využití odpadních přírodních materiálů a jejich použití ve vstřikování a 3D tisku, dále s recyklací odpadních polymerních materiálů z 3D tisku a jejich dalším využití právě v automobilovém průmyslu. Další z řady technologických ukázek byl kovový 3D tisk a jeho přínosy v oblasti konformního chlazení a topologické optimalizace dílců.

Pokročilé metody laserové anemometrie využívané k měření v aerodynamice, hydrodynamice a charakterizaci sprejů představil v laboratoři fyzikálních měření její vedoucí Ing. Michal Kotek, Ph.D. Demonstroval také aplikace směřující do automobilového průmyslu, a to konkrétně pro měření proudění vzduchu a vodních kapek v blízkosti vozidla v aerodynamickém tunelu, určení velikostní distribuce kapek a charakteru proudění z AdBlue trysek, charakter proudění a chlazení brzdového kotouče a další příklady pro potenciální spolupráci. Dr. Michael Oeljeklaus si prohlédl ukázky ze studie kavitačního jevu, kdy za pomocí vysokorychlostních kamer je děj vizualizován snímkovacími frekvencemi v řádech stovek tisíc Hertz. Proběhl i krátký praktický experiment laserových měření v aerodynamickém tunelu s modely dvou ovlivňujících se větrných elektráren.

Kromě fyzických experimentů a špičkového zařízení se Dr. Michael Oeljeklaus seznámil i s aktuálním výzkumným a vývojovým záměrem v oblasti 3D tisku. Tzv. P3DT projekt má za cíl vytvořit základy Národního centra kompetence pro průmyslový 3D tisk s důrazem na podporu ekologicky a energeticky účinnější výroby, cradle-to-cradle přístupu, efektivního využití surovin a jejich recyklace, využití odpadních přírodních a syntetických materiálů. To vše jde v souladu s evropskou výzvou Green Deal a zásadami cirkulární ekonomiky s podporou digitalizace. „V Liberci chceme zřídit výzkumné centrum, které nabídne to nejlepší ze společných silných stránek CXI, předních výzkumných organizací a průmyslových partnerů, aby tak vytvořilo silný výzkumný program pro efektivní ekologické využití surovin a energií, zvýšení přínosu aditivních technologií pro průmysl,“ vysvětluje vizi budoucího projektového záměru Ing. Jan Kočí, vedoucí výzkumného směru Systémová integrace na CXI.

„Spolupráce univerzit s průmyslovými podniky je naprosto nezbytná. Neustále se učíme, celý život, a proto propojení teoretických znalostí a praktických postupů právě v technických oborech je přínosné pro univerzity i pro nás jako průmyslové výrobní společnosti,“ uvedl při své návštěvě na liberecké technice Dr. Michael Oeljeklaus.

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
Efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem. Toto krédo rezonovalo na setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Že k cíli nevede vždy ta nejpřímější cesta a že je zapotřebí mnoha názorových střetů a změn k prosazení digitalizace veřejné správy, potvrdili snad všichni účastníci včetně delegace z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.