V libereckém Ideathonu zvítězily projekty s virtuální realitou pro Crystal Valley a výuková aplikace pro iQLANDII  

V libereckém Ideathonu zvítězily projekty s virtuální realitou pro Crystal Valley a výuková aplikace pro iQLANDII  

Více jak šedesát středoškoláků a vysokoškoláků zaplnilo ze čtvrtka na pátek vratislavické Desítky a spolkové centrum IGI. Zúčastnili se čtvrtého ročníku 24hodinového maratonu nápadů Liberec Ideathon, soutěže, která před ně postavila čtyři výzvy z regionu. Letos konkrétně od Libereckého kraje, města Liberec, science centra iQLANDIA a značky podporující sklářské řemeslo Crystal Valley.

Ideathon chce mladým lidem ukázat, že jejich myšlenky mohou být inspirací pro kraj, město i neziskovku. To, co soutěžící se svými týmy během dvaceti čtyř hodin vymyslí, má totiž reálnou šanci na uvedení do praxe. Z loňského ročníku se mimo jiné realizuje projekt zabývající se popularizací sociálního podnikání v regionu. Krátká videa ve stylu TikTokerů a YouTuberů přiblíží toto téma věkové skupině starších žáků ZŠ a SŠ.

Letos se studenti zamýšleli nad tím, jak lidi lépe informovat o prevenci duševního zdraví, jak co nejefektivněji využít plochu pod panely nové velké liberecké fotovoltaické elektrárny a jak přilákat nové návštěvníky do science centra iQLANDIA. Posledním úkolem bylo navrhnout hru, která by propojila sklářská místa v regionu, a zvýšila tak jejich návštěvnost během akcí spojených se značkou Crystal Valley. Pro ty nejlepší byla jako motivace připravena finanční odměna ve výši 120 000 Kč.

„Naším cílem bude vždy udržet perspektivní mladé lidi v regionu. Pořádáním podobných soutěží se jim přibližujeme a zjišťujeme, jak se na problematiku regionu dívají oni. To je pro nás cennou zpětnou vazbou,“ říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

A které projekty nakonec vyhrály?

Hlavní cenu v kategorii středoškoláků si odnesl tým Ačaj Pačaj z Průmyslovky Liberec. Porotu nadchl návrhem výukové aplikace pro iQLANDII propojené zároveň se školami. Nejvíce bodů ve vysokoškolské kategorii získal dvojčlenný tým Formosa z Ekonomické fakulty TUL za svoji aplikaci s rozšířenou realitou pro Crystal Valley.

„Naší vizí bylo prostřednictvím hravé aplikace propojit jednotlivé lokality Křišťálového údolí, Lužické a Jizerské hory, Krkonoše a Český ráj pomocí jejich mytologických postav. Návštěvníci by tak mohli pomocí svého mobilu během návštěvy skláren polapit Krakonoše nebo třeba ducha MUHU. V budoucnu by si je mohli odnést i fyzicky v podobě skleněných miniatur,“ říká Adam Soltan z TUL a Fang-Ying Lee z University of Taipei, výměnná studentka z Taiwanu. Sumu, kterou obdrželi, hodlají investovat do realizace navržené aplikace.

„Navrhujeme aplikaci s interaktivními kvízy a hrami nenásilně propojující vzdělávání se zábavou, cílenou na pedagogy a studenty z celé republiky. Paralelně by k tomu mohl vzniknout seriál hackathonů poskytujících prostor pro řešení seriózních vědeckých problémů. Naším cílem je zvýšení povědomí a posléze i návštěvnosti science centra iQLANDIA. Nejvyšší metou by mohlo být zařazení těchto aktivit do školního vzdělávacího systému,” popisuje vítězný středoškolský projekt Marián Mareš, student informatiky z Průmyslovky Liberec a člen týmu Ačaj Pačaj.

Ekonomicky promyšlené projekty i skvělé prezentace – tak hodnotí letošní ročník porotci

„Pokud bych se na studentské projekty měl podívat jako potenciální investor, musel bych uznat, že mají nápad i reálný, o data opřený základ. Velkou část z nich by šlo ihned rozvinout do praktického řešení,“ říká Petr Dobrovský, jednatel Agentury regionálního rozvoje a zároveň jeden z porotců kategorie pro vysokoškoláky. Práci soutěžících ocenil i Adam Lenert, náměstek primátora Statutárního města Liberec. „Oproti předchozím ročníkům vidím velký posun směrem k větší promyšlenosti a ekonomické propracovanosti studentských projektů.“

Vysokoškolské týmy v závěru Ideathonu podpořil Ondřej Moš z transferového centra TUC TUL. „Vyzkoušeli si svoje znalosti nabyté na univerzitě v praxi a za mě určitě uspěli. Pochválil bych je hlavně za to, jak zvládli své myšlenky vizualizovat a prezentovat je porotě,” řekl a dodal, že Technické univerzitě v Liberci podobné aktivity propojující studenty s problematikou regionu dávají smysl a jsou pro ni velmi cenné.

Soutěž Liberec Ideathon 2024 uspořádaly Agentura regionálního rozvoje a krajská kancelář agentury Czechinvest, hlavními partnery akce byly Liberecký kraj, Statutární město Liberec a Technická univerzita v Liberci.

Doporučené články

Čtvrté liberecké Market/ing Café si posvítí na obsah. Přinese zkušenosti agentur, sveze se na vlně hokeje
Čtvrté liberecké Market/ing Café si posvítí na obsah. Přinese zkušenosti agentur, sveze se na vlně hokeje
V pořadí již čtvrtý liberecký meetup pro marketéry Market/ing Café si posvítí na téma obsahového marketingu. Je obsah stále král? Odpověď na tuto zapeklitou otázku budou 30. května od 19:00 hledat v DOKu čtyři marketéři původem z agentur, firem i na volné noze. Zaměří se na strategickou rovinu a půjdou i do detailu. Ukáží například, co jim fungovalo v praxi u konkrétních klientů nebo jak správně nastavit tone of voice komunikace.
Firmy v Libereckém kraji mají chuť investovat, zajímají je digitalizace, robotizace a obnovitelné zdroje energie
Firmy v Libereckém kraji mají chuť investovat, zajímají je digitalizace, robotizace a obnovitelné zdroje energie
Kulatý stůl na téma Podpora moderních investičních projektů v Libereckém kraji uspořádalo Sdružení pro zahraniční investice – AFI ve spolupráci s Libereckým krajem, jeho Agenturou regionálního rozvoje a agenturou CzechInvest. Martin Půta, hejtman kraje, vedení AFI, zástupci agentur CzechInvest, ARR a API a řad dalších hostů hovořili s reprezentanty firem a investorů o klíčových tématech významně ovlivňujích jejich podnikání.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.