Vědecká diplomacie v kurzu. Liberecký kraj seznámil náměstka ministra zahraničí s možnostmi inovativních firem a univerzity

Vědecká diplomacie v kurzu. Liberecký kraj seznámil náměstka ministra zahraničí s možnostmi inovativních firem a univerzity

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky zvyšuje svou aktivitu v oblasti vědecké diplomacie. Lépe navnímat specifika regionu se do Libereckého kraje vypravili Jiří Kozák, náměstek ministra zahraničních věcí a Kateřina Joselová, vedoucí oddělení vědecké diplomacie. „Dlouhé roky jsme podporovali především tradiční průmyslová odvětví Česka. Časy se ale změnily. Dnes chceme podporovat i mladé a nadějné firmy a startupy,“ říká Jiří Kozák.

Ministerstvo zahraničních věcí podle Kozáka dlouhodobě podporuje české firmy v jejich úsilí o proniknutí na zahraniční trhy. Jedním ze zmíněných nástrojů je program PROPED umožňující cesty zahraničních partnerů do Česka jakož i mise českých firem v zahraničí.

Nově podporované aktivity se zaměřují na inovativní firmy, ale i na transfer znalostí z vědeckého prostředí do praxe. Aby mohlo ministerstvo pomáhat co nejefektivněji, rozhodli se jeho zástupci navázat intenzivnější kontakt s kraji. Tak, aby lépe pochopili, co firmy a vědecká pracoviště v regionech produkují, zda mají plány na zahraniční expanzi a pokud ano, s čím by v tomto ohledu potřebovaly pomoci.

Za ideální považuje Kozák stav, kdy se tradiční a velcí průmysloví hráči během diplomatické mise doplní těmi menšími a progresivnějšími. Ti první nesou renomé a zkušenosti, ty menší je pak díky tomu možné o to lépe odprezentovat. „Funguje nám to skvěle například ve zdravotnictví,“ dodává.

Česko má v současnosti 120 ekonomických diplomatů, z toho čtyři z nich (Brusel, Washington, Tel Aviv, Taipei) zastávají rovněž funkci diplomatů vědeckých a postupně se seznamují s novou agendou.

Pro lepší přehled o specifikách regionu připravil Liberecký kraj společně se svou Agenturou regionálního rozvoje pro Jiřího Kozáka a Kateřinu Joselovou setkání s inovativními firmami, výzkumnými centry a zástupci Technické univerzity v Liberci včetně exkurzí v Libereckém podnikatelském inkubátoru a „jeho“ startupech (Hardwario, Statotest, Nullspaces), a dále ve výzkumných centrech CXI TUL a TOPTEC a v turnovském Cryturu.

„Průběh návštěvy ukázal, že se v regionu máme čím pochlubit. Věřím, že to ocení nejen zástupci ministerstva, ale do budoucna i potenciální zákazníci ze zahraničí,“ komentuje návštěvu Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Doporučené články

Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Snížení rizika proleženin díky reportingu polohování a monitoring vitálních funkcí seniorů, to dokáží chytré podložky, které nově využívají klienti Domova důchodců v Rokytnici nad Jizerou a Jindřichovicích pod Smrkem. V pondělí 10. 6. je zde instaloval Ing. Richard Cimler, Ph.D., vedoucí Centra pokročilých technologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. Jeho tým se zabývá tvorbou senzorických systémů pro monitorování osob. V testovacím režimu po dobu čtyř měsíců finančně pomůže domovům projekt Agentury regionálního rozvoje, spol. s. r. o. – EDIH Northeast Bohemia, z něhož bude uhrazeno 75 % nákladů na monitoring.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.