Vědecká diplomacie v kurzu. Liberecký kraj seznámil náměstka ministra zahraničí s možnostmi inovativních firem a univerzity

Vědecká diplomacie v kurzu. Liberecký kraj seznámil náměstka ministra zahraničí s možnostmi inovativních firem a univerzity

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky zvyšuje svou aktivitu v oblasti vědecké diplomacie. Lépe navnímat specifika regionu se do Libereckého kraje vypravili Jiří Kozák, náměstek ministra zahraničních věcí a Kateřina Joselová, vedoucí oddělení vědecké diplomacie. „Dlouhé roky jsme podporovali především tradiční průmyslová odvětví Česka. Časy se ale změnily. Dnes chceme podporovat i mladé a nadějné firmy a startupy,“ říká Jiří Kozák.

Ministerstvo zahraničních věcí podle Kozáka dlouhodobě podporuje české firmy v jejich úsilí o proniknutí na zahraniční trhy. Jedním ze zmíněných nástrojů je program PROPED umožňující cesty zahraničních partnerů do Česka jakož i mise českých firem v zahraničí.

Nově podporované aktivity se zaměřují na inovativní firmy, ale i na transfer znalostí z vědeckého prostředí do praxe. Aby mohlo ministerstvo pomáhat co nejefektivněji, rozhodli se jeho zástupci navázat intenzivnější kontakt s kraji. Tak, aby lépe pochopili, co firmy a vědecká pracoviště v regionech produkují, zda mají plány na zahraniční expanzi a pokud ano, s čím by v tomto ohledu potřebovaly pomoci.

Za ideální považuje Kozák stav, kdy se tradiční a velcí průmysloví hráči během diplomatické mise doplní těmi menšími a progresivnějšími. Ti první nesou renomé a zkušenosti, ty menší je pak díky tomu možné o to lépe odprezentovat. „Funguje nám to skvěle například ve zdravotnictví,“ dodává.

Česko má v současnosti 120 ekonomických diplomatů, z toho čtyři z nich (Brusel, Washington, Tel Aviv, Taipei) zastávají rovněž funkci diplomatů vědeckých a postupně se seznamují s novou agendou.

Pro lepší přehled o specifikách regionu připravil Liberecký kraj společně se svou Agenturou regionálního rozvoje pro Jiřího Kozáka a Kateřinu Joselovou setkání s inovativními firmami, výzkumnými centry a zástupci Technické univerzity v Liberci včetně exkurzí v Libereckém podnikatelském inkubátoru a „jeho“ startupech (Hardwario, Statotest, Nullspaces), a dále ve výzkumných centrech CXI TUL a TOPTEC a v turnovském Cryturu.

„Průběh návštěvy ukázal, že se v regionu máme čím pochlubit. Věřím, že to ocení nejen zástupci ministerstva, ale do budoucna i potenciální zákazníci ze zahraničí,“ komentuje návštěvu Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Doporučené články

Soutěž Business Talent v otevřené dílně iQFABLAB startuje v říjnu! Přihlaste svou třídu včas
Soutěž Business Talent v otevřené dílně iQFABLAB startuje v říjnu! Přihlaste svou třídu včas
Business Talent, oblíbená soutěž pro osmáky a deváťáky základních škol Libereckého kraje, pokračuje v říjnu 2024 již čtvrtým ročníkem. Během osmi kol soutěžící seznámí s technologiemi otevřené dílny iQFABLAB a umožní realizovat jejich nápady na zadané téma. Tři nejlepší týmy pro svou školu opět vybojují hodnotné ceny, outdoorovou kameru GoPro Hero 12, sadu Microbitů či termokameru.
Program asistenčních voucherů podpoří přípravu výzkumných projektů částkou 1,5 milionu korun
Program asistenčních voucherů podpoří přípravu výzkumných projektů částkou 1,5 milionu korun
Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválilo Zastupitelstvo kraje 27. srpna 2024. Finanční podpora z tohoto programu pomůže při přípravě projektových žádostí, které jsou následně podány do vhodných výzev evropských nebo národních operačních programů. Celková alokace programu je 1,5 milionu korun, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.