Vezmi tajemný kufřík a Rozhýbej to! V moderní dílně iQFABLAB odstartovala soutěž Business Talent, která již počtvrté hledá mladé technické talenty

Vezmi tajemný kufřík a Rozhýbej to! V moderní dílně iQFABLAB odstartovala soutěž Business Talent, která již počtvrté hledá mladé technické talenty

Tajemný kufřík plný součástek dostanou na stůl týmy osmi základních škol z Libereckého kraje během čtvrtého ročníku soutěže Business Talent. Místo konání je již tradičně moderní dílna liberecké iQLANDIE. A úkol zní pro letošek jasně: Rozhýbej to!

Náplň soutěže organizátoři ze science centra iQLANDIA, Agentury regionálního rozvoje a Libereckého kraje vytvořili tak, aby u osmáků a deváťáků vzbudili zájem o technické obory. Jejich absolventi totiž v kraji citelně chybí.

„Soutěžící si vyzkouší vývoj produktu i prezentační dovednosti před odbornou porotou. Právě to vnímám jako důležitou formu propojování teoretických a praktických stránek vzdělávání,“ říká Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti, který nad soutěží převzal záštitu.

Každá z osmi vybraných škol nominuje maximálně šest týmů po čtyřech soutěžících. Ty se spolu utkají v základním kole, jehož vítěz postoupí do velkého finále. O stupních vítězů pak rozhodnou jak odborní porotci, tak veřejnost. Tři nejlepší týmy pro svou školu opět vybojují hodnotné ceny, outdoorovou kameru GoPro Hero 12, sadu Microbitů či termokameru. Tým, který dostane nejvíc hlasů od veřejnosti, si užije speciální VIP den v iQLANDII pro celou třídu.

“Jsem osobně rád, že se již počtvrté s nadšením podílíme na této aktivitě, která zapadá do našeho konceptu podpory neformálního vzdělávání. Věřím, že pomyslný koktejl Idea + Produkce + Prezentace v relativně krátkém čase, bude pro všechny zúčastněné zážitkem a pro nás inspirací,“ říká Václav Dostál, ředitel liberecké iQLANDIE.

Základní kolo má jako první za sebou Masarykova základní škola Zásada. Ze součástek z tajemného kufříku vytvořili její žáci plně funkční ruské vyhlídkové kolo nebo medvídka na vozíku zamýšleného jako hračku pro hendikepované děti. „Potěšilo mě, že se už i osmáci a deváťáci dokáží popasovat s relativně složitým technickým úkolem,“ dodává Dostál. Témata předchozích ročníků byla: módní doplněk (2021), pomůcka pro lidi s handicapem (2022), Nevyhoď a použij (2023).

Zapojují se školy i firmy

„Už čtvrtým rokem ukazuje naše soutěž žákům, že i technika může být kreativní a zábavná. Chceme je vést k objevování skrytých talentů, které pro rozvoj regionu bezpodmínečně potřebujeme,“ uvádí Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Do soutěže se zapojují nejen základní školy, ale i místní firmy, které pociťují nedostatek absolventů technických profesí a mají odvahu přispět k řešení tohoto problému. „Podpořit akci, na které dostanou mladí lidé šanci přetavit své vize do hmatatelné reality, musí dávat smysl každé technologické firmě. To jsou podle mě zkušenosti, které se při studiu i v životě neztratí," potvrzuje Michal Virius, marketér jednoho z partnerů soutěže, společnosti Millenium Technologies.

***

Soutěž Business Talent je financována ze zdrojů projektu Smart Akcelerátor Libereckého kraje III z prostředků Evropské unie, MŠMT a Libereckého kraje. Soutěž dále podporují: Atrea, BSL Barevný svět Liberec, CiS systems, Crytur, Jablotron, Kovap, Knihkupectví Fryč, Statutární město Liberec, Millenium Technologies, Nadační fond Gago, Nadace Preciosa, Praktik System. Děkujeme!

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
Efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem. Toto krédo rezonovalo na setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Že k cíli nevede vždy ta nejpřímější cesta a že je zapotřebí mnoha názorových střetů a změn k prosazení digitalizace veřejné správy, potvrdili snad všichni účastníci včetně delegace z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.