Vznik krajského centra pro kyberbezpečnost o krok blíž. Nejvyšší čas, říkají radní

Vznik krajského centra pro kyberbezpečnost o krok blíž. Nejvyšší čas, říkají radní

Pomoci hladkému rozjezdu krajského Juniorního centra zaměřeného na boj s kybernetickými hrozbami. To je hlavní závazek memoranda o spolupráci mezi Agenturou regionálního rozvoje a Střední průmyslovou školou v České Lípě. Podepsali ho koncem února přímo v jedné z IT učeben budoucího centra ředitelé obou organizací.

Kybernetická kriminalita ve světě podle některých statistik již od půlky minulé dekády předehnala tu klasickou. V objemu peněz, které zločinci v kyberprostoru protočí, i v ziskovosti. Z digitálního světa se navíc v posledních letech stalo líté bojiště hybridních válek. Obojí nutí státy a jejich samosprávy reagovat. Jednou z reakcí v Libereckém kraji je i zapojení Agentury regionálního rozvoje (ARR) do urychlení procesu přípravy centra.

„Události posledních dní to jen podtrhují. Opravdu je nejvyšší čas dohnat to, co Česko za poslední roky zameškalo. Budiž nám v regionu přičteno k dobru, že jsme s ARR začali budovat centrum již v loňském roce. Dnes máme jasný směr a cíl, který naplníme,” říká Dan Ramzer, náměstek hejtmana pověřený řízením resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

„Svět se mění, přesouvá se do online prostředí a ruku v ruce s tím roste riziko kybernetických hrozeb,” říká Petr Veselý, ředitel Střední průmyslové školy v České Lípě, kde se budou v budoucnu školit odborníci na kybernetickou a informační bezpečnosti. „V souvislosti s jeho vznikem nás čeká modernizace infrastruktury. Nejvíc ovšem budeme muset zapracovat na vzdělávání a měkkých dovednostech,“ dodává Veselý. Centrum má sloužit jak pro žáky českolipské školy, tak v dalších fázích pro žáky a pedagogy ostatních krajských škol, pro firmy a veřejnost.

Podle Veselého je součástí plánů i zařazení českolipského centra do sítě krajských Juniorních center excelence (JCE), kterou podporuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Cílem sítě je mimo jiné sdílení příkladů dobré praxe, vzdělávacích materiálů i technických prostředků. Nedílnou součást spolupráce tvoří soutěže mezi tzv. Cyberteams. Žáci si budou moci zahrát na četníky a zloděje, prověřit své znalosti a dovednosti a získat cenné zkušenosti do praxe.

Studie základním kamenem

Co všechno bude potřeba upřesní začátkem dubna studie proveditelnosti financovaná z rozpočtu Libereckého kraje. Intenzivně na ní pracuje tým odborníků na kybernetickou bezpečnost spolu s českolipskou školou. „Napoví nám, jak bude potřeba centrum vybavit, jaký hardware a software bude nutné pořídit i co to pro nás bude znamenat na straně lidských zdrojů. Prostřednictvím ARR se v předstihu začínáme zajímat o možnosti získání jak národních, tak evropských dotačních zdrojů,” komentuje uzavření memoranda Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

„ARR se velkou měrou podílela na přípravě koncepce centra. Uzavřením spolupráce tak škola získala partnera, který má vybudované kontakty na odborníky v oblasti kybernetické bezpečnosti a k tomu i praktické zkušenosti se získáváním dotačních zdrojů. Věřme, že aktuální situace povede v Evropě k uvolnění adekvátních částek do této oblasti a že se nám je podaří získat pro region. Je to na místě,” uzavírá Ulvr.

Doporučené články

Poplatky obcím snadno a z pohodlí domova. Starostové sází na nový Platební portál
Poplatky obcím snadno a z pohodlí domova. Starostové sází na nový Platební portál
Zjednodušit občanům komunikaci s úřadem, ušetřit čas nebo prostě jít s dobou. To jsou motivy, proč se starostové Milan Götz z Kunratic na Frýdlantsku a Tomáš Levinský z Rychnova u Jablonce nad Nisou rozhodli využít Platebního portálu Libereckého kraje mezi prvními. Novinka funguje od loňského roku a do obcí ji zdarma implementuje Agentura regionálního rozvoje.
Liberec Ideathon dá už popáté vyniknout nápadům mladých. Registrace odstartovala!
Liberec Ideathon dá už popáté vyniknout nápadům mladých. Registrace odstartovala!
24hodinový maraton nápadů postaví v dubnu před týmy středoškoláků a studentů Technické univerzity v Liberci čtyři výzvy. A jejich rozlousknutí může skutečně změnit Liberecký kraj. Co za to? Každý soutěžící získá neocenitelné znalosti a zkušenosti, ti nejlepší si na závěr rozdělí prize money ve výši 120 000 Kč
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.