Desátá liberecká PechaKucha Night připomene sedm dekád techniky v Liberci

Desátá liberecká PechaKucha Night připomene sedm dekád techniky v Liberci

Jedním z hlavních chodů oslav sedmdesáti let Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci bude „noc tlachů” neboli PechaKucha Night. Akce dynamického formátu s mantinely v podobě dvaceti fotek po dvaceti vteřinách, která se v Liberci již dobře etablovala. Na TULce 11. května v půl osmé večer odstartuje její již desátý díl.

První studenti zasedli v Liberci do poslucháren v Hálkově ulici v roce 1953. Tehdejší Vysoká škola strojní vznikla za účelem přípravy vysokoškolsky vzdělaných odborníků pro potřeby tradičních průmyslů působících v regionu. V roce 1960 přibyla textilní fakulta a takto škola fungovala až do sametové revoluce. Dnes má TUL celkem sedm fakult a jeden výzkumný ústav.

PechaKucha Night prostřednictvím patnácti řečníků představí především moderní éru fakulty. Prostor na pódiu bude vyhrazen špičkovým technologiím, kterým se fakulta dlouhé roky věnuje i firmám, které její know how úspěšně přenášejí do praxe. „Fakulta strojní je živým organismem, který tvoří hlavně lidé a jejich práce. To se snažíme zdůrazňovat při všech příležitostech, jinak tomu nebude ani na PechaKucha Night. Společně s našimi studenty, absolventy, průmyslovými partnery, ale také příznivci představíme příběhy související s technikou, zejména tou libereckou” říká děkan Fakulty strojní TUL Jaromír Moravec a dodává, že v řadě vědních oborů dosahují špičkových úspěchů, které dokáží komercializovat. V mnoha případech ve spolupráci s dalšími fakultami TUL.

Čerstvým úspěchem je užší nominace projektu modulární platformy pro autonomní podvozky specializovaných elektrovozidel určených k dopravě nákladu a zařízení do soutěže Evropské komise RegioStars Awards 2023. Na řešení platformy se s Ústavem pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace podílely mezifakultní týmy TUL pod vedením docenta Michala Petrů, vedoucího katedry částí strojů a mechanismů.

„Fakultě strojní vděčíme za status průmyslového regionu i za současný dynamický růst firem podnikajících v informačních technologiích. Historicky vzato bychom bez strojařů neměli ani sklářský a textilní průmysl. Před tím, co zde liberecká strojárna reprezentuje, smekám,” říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Pořadatelé PechaKucha Night ze spolku, Agentury regionálního rozvoje Libereckého kraje a Fakulty strojní TUL zvou do velké auly budovy G v kampusu univerzity studenty, absolventy a především všechny liberečáky.

Kdy: 11. května 2023 od 19:30

Kde: TUL, Aula budovy G, Univerzitní náměstí 1410/1, Liberec

Vstup zdarma, registrace nutná!

Kdo vystoupí:

Za absolventy například Miroslav Frontz, hrdý Liberečák, absolvent FS TUL v zaměření tváření kovů a plastů, který dnes působí jako Director of Operations Europe Magna Exteriors. Jeho domovský liberecký podnik Magny vznikl transformací legendárního Plastimatu. Z plastových potřeb do domácností se přeorientoval na automotive a ročně investuje do výroby, ale i výzkumu a vývoje v průměru tři sta až čtyři sta milionů korun. Dále například Tomáš Rohal, absolvent Katedry textilních a oděvních strojů, zakladatel obuvnicko-textilní firmy Bohempia, která sází na veganské a lokální materiály a minimalistický design a slaví úspěch v Česku i ve světě.

Za pedagogy například Vlastimil Hotař a Marie Stará z Katedry sklářských strojů a robotiky FS TUL, vedoucí a členka týmu, který vynalezl dosud nevídanou sněhově bílou hmotu s pracovním názvem Porous Glass Plasticine. Umí filtrovat částice nebo odstraňovat vzdušnou vlhkost. Tvaruje se ručně, může se obrábět nebo se dá tisknout na 3D tiskárně. A především má unikátní, nastavitelnou porozitu.

Za ikony vědy a výzkumu na TUL Jaroslav Beran z Katedry textilních a jednoúčelových strojů FS TUL, matador konstrukce textilních strojů, který se v posledních letech věnuje převážně vývoji nových technologií a strojů na výrobu nanovlákenných struktur. Jako vedoucí projektu se podílel na vývoji linky na výrobu lineárního kompozitního materiálu s obsahem nanovláken, která na MSV v Brně získala zlatou medaili a v roce 2019 upoutala pozornost na světové výstavě textilních strojů ITMA v Barceloně.

Za studenty FS TUL Ondřej Macháček a Jakub Ježek, vedoucí a člen týmu FS TUL Racing, který se za univerzitu účastní nebo účastnili mezinárodní soutěže Formula Student. V současné době se tým skládá z cca 35 členů napříč fakultami. Díky účasti v něm studenti získávají nové vědomosti a zkušenosti, nejen z oblasti konstrukce a stavby formule, ale i z testování a ze závodů.

Doporučené články

Podzimní Brownfields trip láká na turnovskou Uličku řemesel i lihovar s pěstitelskou pálenicí
Podzimní Brownfields trip láká na turnovskou Uličku řemesel i lihovar s pěstitelskou pálenicí
Na cestu za poznáním revitalizovaných brownfieldů zve Liberecký kraj. Brownfields Trip plánuje na středu 13. listopadu, zájemce zaveze do Rychnova u Jablonce nad Nisou, Turnova, Svijanského újezdu a Křižan. Na programu dne budou komentované prohlídky integrovaného městského centra, uličky řemesel, lihovaru s pěstitelskou pálenicí i vesnické kulturní památky s kulturním přesahem.
Soutěžní program TechStarter propojí školy s firmami. Studenty postaví před reálné výzvy z praxe
Soutěžní program TechStarter propojí školy s firmami. Studenty postaví před reálné výzvy z praxe
Potřebujeme přípravek na měření házivosti kotoučů. Chceme zařízení měřící průtok v chladících kanálech našich licích forem. Navrhněte způsob monitorování ergonomie na pracovišti. Tyto a další výzvy si díky programu TechStarter odnášejí středoškoláci z výrobních závodů. Spouští jej Agentura regionálního rozvoje (ARR) ve spolupráci s Libereckým krajem, bude trvat půl roku a jeho cílem je podpořit technické vzdělávání v regionu.
Mladí řeší problémy regionu. Nápady z Liberec Ideathon jdou do realizace
Mladí řeší problémy regionu. Nápady z Liberec Ideathon jdou do realizace
Čtyřiadvacetihodinový zápřah na soutěži Liberec Ideathon mají sice za sebou, jejich nápady ale žijí dál. Více než šedesát studentů středních škol a Technické univerzity v Liberci letos v dubnu odevzdalo celkem devatenáct projektů do rukou zadavatelů, zástupců Libereckého kraje, Statutárního města Liberec, science centra iQLANDIA a Agentury regionálního rozvoje. To už je solidní porce inspirace od mladých a aktivních lidí připravených pomoci regionu.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.