Desátá liberecká PechaKucha Night připomene sedm dekád techniky v Liberci

Desátá liberecká PechaKucha Night připomene sedm dekád techniky v Liberci

Jedním z hlavních chodů oslav sedmdesáti let Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci bude „noc tlachů” neboli PechaKucha Night. Akce dynamického formátu s mantinely v podobě dvaceti fotek po dvaceti vteřinách, která se v Liberci již dobře etablovala. Na TULce 11. května v půl osmé večer odstartuje její již desátý díl.

První studenti zasedli v Liberci do poslucháren v Hálkově ulici v roce 1953. Tehdejší Vysoká škola strojní vznikla za účelem přípravy vysokoškolsky vzdělaných odborníků pro potřeby tradičních průmyslů působících v regionu. V roce 1960 přibyla textilní fakulta a takto škola fungovala až do sametové revoluce. Dnes má TUL celkem sedm fakult a jeden výzkumný ústav.

PechaKucha Night prostřednictvím patnácti řečníků představí především moderní éru fakulty. Prostor na pódiu bude vyhrazen špičkovým technologiím, kterým se fakulta dlouhé roky věnuje i firmám, které její know how úspěšně přenášejí do praxe. „Fakulta strojní je živým organismem, který tvoří hlavně lidé a jejich práce. To se snažíme zdůrazňovat při všech příležitostech, jinak tomu nebude ani na PechaKucha Night. Společně s našimi studenty, absolventy, průmyslovými partnery, ale také příznivci představíme příběhy související s technikou, zejména tou libereckou” říká děkan Fakulty strojní TUL Jaromír Moravec a dodává, že v řadě vědních oborů dosahují špičkových úspěchů, které dokáží komercializovat. V mnoha případech ve spolupráci s dalšími fakultami TUL.

Čerstvým úspěchem je užší nominace projektu modulární platformy pro autonomní podvozky specializovaných elektrovozidel určených k dopravě nákladu a zařízení do soutěže Evropské komise RegioStars Awards 2023. Na řešení platformy se s Ústavem pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace podílely mezifakultní týmy TUL pod vedením docenta Michala Petrů, vedoucího katedry částí strojů a mechanismů.

„Fakultě strojní vděčíme za status průmyslového regionu i za současný dynamický růst firem podnikajících v informačních technologiích. Historicky vzato bychom bez strojařů neměli ani sklářský a textilní průmysl. Před tím, co zde liberecká strojárna reprezentuje, smekám,” říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Pořadatelé PechaKucha Night ze spolku, Agentury regionálního rozvoje Libereckého kraje a Fakulty strojní TUL zvou do velké auly budovy G v kampusu univerzity studenty, absolventy a především všechny liberečáky.

Kdy: 11. května 2023 od 19:30

Kde: TUL, Aula budovy G, Univerzitní náměstí 1410/1, Liberec

Vstup zdarma, registrace nutná!

Kdo vystoupí:

Za absolventy například Miroslav Frontz, hrdý Liberečák, absolvent FS TUL v zaměření tváření kovů a plastů, který dnes působí jako Director of Operations Europe Magna Exteriors. Jeho domovský liberecký podnik Magny vznikl transformací legendárního Plastimatu. Z plastových potřeb do domácností se přeorientoval na automotive a ročně investuje do výroby, ale i výzkumu a vývoje v průměru tři sta až čtyři sta milionů korun. Dále například Tomáš Rohal, absolvent Katedry textilních a oděvních strojů, zakladatel obuvnicko-textilní firmy Bohempia, která sází na veganské a lokální materiály a minimalistický design a slaví úspěch v Česku i ve světě.

Za pedagogy například Vlastimil Hotař a Marie Stará z Katedry sklářských strojů a robotiky FS TUL, vedoucí a členka týmu, který vynalezl dosud nevídanou sněhově bílou hmotu s pracovním názvem Porous Glass Plasticine. Umí filtrovat částice nebo odstraňovat vzdušnou vlhkost. Tvaruje se ručně, může se obrábět nebo se dá tisknout na 3D tiskárně. A především má unikátní, nastavitelnou porozitu.

Za ikony vědy a výzkumu na TUL Jaroslav Beran z Katedry textilních a jednoúčelových strojů FS TUL, matador konstrukce textilních strojů, který se v posledních letech věnuje převážně vývoji nových technologií a strojů na výrobu nanovlákenných struktur. Jako vedoucí projektu se podílel na vývoji linky na výrobu lineárního kompozitního materiálu s obsahem nanovláken, která na MSV v Brně získala zlatou medaili a v roce 2019 upoutala pozornost na světové výstavě textilních strojů ITMA v Barceloně.

Za studenty FS TUL Ondřej Macháček a Jakub Ježek, vedoucí a člen týmu FS TUL Racing, který se za univerzitu účastní nebo účastnili mezinárodní soutěže Formula Student. V současné době se tým skládá z cca 35 členů napříč fakultami. Díky účasti v něm studenti získávají nové vědomosti a zkušenosti, nejen z oblasti konstrukce a stavby formule, ale i z testování a ze závodů.

Doporučené články

V libereckém Ideathonu zvítězily projekty s virtuální realitou pro Crystal Valley a výuková aplikace pro iQLANDII  
V libereckém Ideathonu zvítězily projekty s virtuální realitou pro Crystal Valley a výuková aplikace pro iQLANDII  
Více jak šedesát středoškoláků a vysokoškoláků zaplnilo ze čtvrtka na pátek vratislavické Desítky a spolkové centrum IGI. Zúčastnili se čtvrtého ročníku 24hodinového maratonu nápadů Liberec Ideathon, soutěže, která před ně postavila čtyři výzvy z regionu. Letos konkrétně od Libereckého kraje, města Liberec, science centra iQLANDIA a značky podporující sklářské řemeslo Crystal Valley.
Liberecký kraj hledá možnosti, jak rozvíjet svůj lidský potenciál
Liberecký kraj hledá možnosti, jak rozvíjet svůj lidský potenciál
Liberecký kraj jako místo, kde se daří pracovat s potenciálem mladých lidí? Nedávno završený program Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání (NAKAP) přinesl do vzdělávacího systému regionu inovativní myšlenky a přístupy, zaměřil se na podporu nadaných nebo prevenci předčasných odchodů ze vzdělávání. Nyní na jeho aktivity navazuje projekt Smart Akcelerátor Libereckého kraje III, zaměřuje se na podporu nadání a hledá další témata vhodná k uchopení.  
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.