Druhý ročník Ideathonu si posvítí na životní prostředí v kraji. Do řešení bolavých míst zapojí studenty 

Druhý ročník Ideathonu si posvítí na životní prostředí v kraji. Do řešení bolavých míst zapojí studenty 

Akce Liberec Ideathon se již podruhé za sebou stane líhní nových nápadů. Cílem je zapojit do řešení konkrétních problémů regionu mladé lidi, studenty středních škol a Technické univerzity v Liberci. Soutěžní týmy dostanou na výběr ze čtyř výzev, jejichž jednotící linkou bude snížení negativních dopadů na životní prostředí. Stopky 24hodinového maratonu idejí začnou běžet ve čtvrtek 21. dubna krátce po poledni v prostorách Libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Registrace je otevřena do neděle 17. dubna na portálu 1012plus.

„Tři výzvy jsme postavili na reálných problémech, které tíží Technickou univerzitu v Liberci, Liberecký kraj a Statutární město Liberec. Čtvrtá výzva bude mít širší mantinely, soutěžící dostanou k dispozici otevřená data kraje a definice problému i řešení bude na nich,” uvádí Jan Mašek, vedoucí liberecké kanceláře CzechInvest, která je společně s Libereckým krajem a Agenturou regionálního rozvoje pořadatelem Ideathonu.

Mezi nejlepší týmy rozdělí pořadatelé prize money v hodnotě 120 000 Kč (pozn. navýšeno). Kromě peněz si však soutěžící mají odnést do života i cenné zkušenosti a nové kontakty. Tematicky se Ideathon zaměří na oblast životního prostředí. Dotkne se například energetiky a dopravy. Studenty postaví před výzvy najít úspory energií ve veřejných budovách nebo navrhnout způsob, jak snížit dopravní zátěž ve vybrané lokalitě kraje.

„Naším cílem je motivovat studenty k vytvoření životaschopných opatření, která budou mít reálný dopad. Stejně, jako to bylo v loňském ročníku. Chceme, aby si zároveň osvojili nové znalosti od mentorů z praxe i od svých kolegů. I proto budou týmy poskládané multioborově napříč fakultami,” uvádí Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Širší strategií kraje je podpora chytrých řešení v rámci koncepce Chytřejší kraj pro Liberecký kraj, a to i za pomoci zapojení studentů a jejich nápadů.

O reálný dopad usiluje i startup Binner, soutěžní projekt studentů TUL Jaroslavy Frajové, Michala Jordáka a Viliama Fedorka, který vyhrál loňský ročník Ideathonu s chytrým řešením logistiky svozu komunálního odpadu. V obměněném složení uspěl tým i na studentské soutěži Start-up TUL pořádané univerzitním Student Business Clubem o půl roku později. Letos plánují pilotní projekt, ve kterém na Frýdlantsko nasadí dvacet popelnic vybavených senzory. „Data ze senzorů pomohou optimalizovat cesty popelářských vozů, přístupná budou jak pro svozovou firmu, tak v aplikaci pro obce a občany. Jak celý systém nastavit co nejefektivněji, nám pomůže právě frýdlantský pilot realizovaný s odborem životního prostředí Libereckého kraje,” uvádí Jaroslava Frajová, doktorandka FUA TUL, která na projektu Binner aktuálně spolupracuje s programátorem Josefem Čížkem.

Více informací o Liberec Ideathon najdete v sekci Projekty. Registrovat se můžete na níže uvedeném odkazu.

Doporučené články

Liberecký ForSEk 24 představil novinky v sociálním podnikání. Posvětil vznik nového SPointu
Liberecký ForSEk 24 představil novinky v sociálním podnikání. Posvětil vznik nového SPointu
Třetí ročník fóra sociální ekonomiky ForSEk 24 na konci října hostila Krajská vědecká knihovna v Liberci. Hned na úvod došlo k podpisu memoranda o spolupráci mezi MPSV, Agenturou regionálního rozvoje a Tematickou sítí pro sociální ekonomiku TESSEA ČR, které odstartovalo činnost SPointu, nového kontaktního místa pro sociální podniky a zájemce o sociální ekonomiku.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.