Liberecký kraj je kolébka nanotechnologií. Vzájemnou spoluprací ji podpoří ARR a Nanoprogress

Liberecký kraj je kolébka nanotechnologií. Vzájemnou spoluprací ji podpoří ARR a Nanoprogress

Agentura regionálního rozvoje Libereckého kraje (ARR) a klastrová organizace Nanoprogress podepsaly memorandum o spolupráci. Rozhodly se tak posílit nanotechnologický rozvoj v Libereckém kraji, který se v tomto oboru řadí mezi špičky.

„Protože vnímáme důležitost role nanotechnologií v Libereckém kraji, chceme co nejlépe pochopit potřeby nanoprůmyslu a nabídnout mu odpovídající pomoc. Logickým krokem je pro nás úzká spolupráce s klastrem Nanoprogress, který sdružuje na šedesát subjektů působících v tomto odvětví napříč celým Českem,” vysvětluje Petr Dobrovský, jednatel Agentury regionálního rozvoje zřizované Libereckým krajem.

V memorandu vyzdvihují obě strany především vyhledávání možné spolupráce i na mezinárodní úrovni, chtějí více propojovat vzdělávací instituce a studenty s firmami a výzkumnými organizacemi, vyhledávat dotační zdroje a zapojit klastr do regionální inovační platformy zaměřené na hledání cest pro zlepšení propagace a popularizace vědy a výzkumu.

Pro nanotechnologie je v Libereckém kraji perfektní podhoubí. Klíčová je spolupráce

Ukázkovou spolupráci napříč akademickým, veřejným i soukromým sektorem jsme zažili během první vlny pandemické krize, kdy odborníci z Technické univerzity v Liberci vybudovali a v rekordním čase zprovoznili výrobní kapacity zásobující kraj textilními rouškami vybavenými nanovlákennými filtry. Dokázali to i díky předchozím investicím do výzkumu, které do Libereckého kraje na univerzitu přivedl právě klastr Nanoprogress. V kritickém okamžiku se tak podařilo podržet zdravotní a sociální infrastrukturu celého kraje.

„Společně jsme dokázali, jak může být přítomnost špičkové vědy a výzkum obrovskou devizou nás všech. Nanoprůmysl vnímáme jako strategické odvětví nejen Libereckého kraje. Spoluprací s ARR mu chceme otevřít možnosti dalšího rozvoje,” říká Lucie Vysloužilová, manažerka klastrové organizace Nanoprogress.

Úspěchu nahrálo i ideální podhoubí pro nanotechnologie: „Liberecký kraj se dá chápat jako základna pro nanovýzkum v Česku, o naše znalosti je zájem i v zahraničí. Jako klíčové pro další rozvoj se jeví zvládnutí přenosu těchto znalostí do praxe. V tom náš nový partner dosáhl výrazných úspěchů. Věřím, že bude pro kraj i nadále přínosem,” uzavírá Dobrovský. Nadějné cesty se pro nano rýsují především v oblastech filtrace vzduchu, čištění vody nebo v medicínských aplikacích. „Jsou to směry, kudy chceme do budoucna kráčet,” potvrzuje Luboš Komárek, předseda klastrové organizace Nanoprogress.

Úvodní fotografie: Předseda klastrové organizace Nanoprogress Ing. Luboš Komárek. MSc. (vpravo) a jednatel Agentury regionálního rozvoje Libereckého kraje Ing. Petr Dobrovský (vlevo) podepisují memorandum o spolupráci.

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
Efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem. Toto krédo rezonovalo na setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Že k cíli nevede vždy ta nejpřímější cesta a že je zapotřebí mnoha názorových střetů a změn k prosazení digitalizace veřejné správy, potvrdili snad všichni účastníci včetně delegace z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.