Robot asistoval podpisu memoranda o spolupráci ARR a iQLANDIE. Cílem je podpora technického vzdělávání
Robotická ruka tiše zapřede, sevře tužku a pomalu ji transportuje směrem k jednomu z pánů sedících za stolem. Elegantní, možná trochu improvizované zahájení slavnostního aktu. V iQFABLABU, otevřené dílně spadající pod liberecké science centrum iQLANDIA, se místní posádka s robotem sžívá, podle jisker v očích je však jisté, že všechny jeho funkce budou mít během pár dní v malíku.
Dnes robot přiložil ruku k dílu symbolickému, leč s potenciálně velkým dopadem. Tužku podal Petrovi Dobrovskému, řediteli krajské Agentury regionálního rozvoje a Pavlovi Coufalovi, řediteli science centra iQLANDIA. Oba svými podpisy na memorandu stvrdili spolupráci, která už v regionu nese své ovoce.
„Spolupráci s ARR jsme si vyzkoušeli v loňském roce na soutěži Business Talent. Díky krajské agentuře se nám také podařilo navázat dialog s technologickými firmami v Libereckém kraji a začít s nimi hledat průsečíky v našich možnostech a jejich potřebách vzdělávání dětí. Hmatatelným výsledkem je i robotická ruka DENSO Robotics zapůjčená do otevřené dílny iQFABLAB místní společností DENSO Manufacturing Czech. Ve spolupráci s ARR chceme i nadále pokračovat, což dnes stvrdilo společné memorandum," bilancuje Pavel Coufal
Soutěží Business Talent prošly na podzim roku 2021 dvě stovky dětí, žáků základních škol Libereckého kraje. V otevřené dílně iQFABLAB si žáci v osmi kolech vyzkoušeli svou podnikavost, inovativní myšlení i technickou zdatnost. Vítězné týmy jednotlivých kol se pak utkaly ve velkém finále a prvním třem byl odměnou večer v planetáriu, do jejich škol pak putovala 3D tiskárna resp. dvě robotické stavebnice české firmy Merkur.
„Ze spolupráce stvrzené dnešním memorandem letos vznikne druhý ročník soutěže. Chceme také i nadále pomáhat lákat zájemce o techniku do otevřené dílny a firmy k dialogu o vzdělávání,” dodává Petr Dobrovský z Agentury regionálního rozvoje.
Spojení vítá i Liberecký kraj, který dlouhodobě podporuje návštěvy krajem zřizovaných středních škol v expozicích iQLANDIE i v otevřené dílně. „Pokud chceme v našich dětech vzbudit zájem o pokročilé technologie, musíme jim je umět také zpřístupnit. Čím více strojů dostaneme z firem do podobných zařízení, jako je iQFABLAB, tím lépe pro region. Podpis memoranda vítám jako ukázkový projev vůle na tom usilovně pracovat," uzavírá Jiří Ulvr, radní pověřený řízením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.