Robot asistoval podpisu memoranda o spolupráci ARR a iQLANDIE. Cílem je podpora technického vzdělávání

Robot asistoval podpisu memoranda o spolupráci ARR a iQLANDIE. Cílem je podpora technického vzdělávání

Robotická ruka tiše zapřede, sevře tužku a pomalu ji transportuje směrem k jednomu z pánů sedících za stolem. Elegantní, možná trochu improvizované zahájení slavnostního aktu. V iQFABLABU, otevřené dílně spadající pod liberecké science centrum iQLANDIA, se místní posádka s robotem sžívá, podle jisker v očích je však jisté, že všechny jeho funkce budou mít během pár dní v malíku.

Dnes robot přiložil ruku k dílu symbolickému, leč s potenciálně velkým dopadem. Tužku podal Petrovi Dobrovskému, řediteli krajské Agentury regionálního rozvoje a Pavlovi Coufalovi, řediteli science centra iQLANDIA. Oba svými podpisy na memorandu stvrdili spolupráci, která už v regionu nese své ovoce.

„Spolupráci s ARR jsme si vyzkoušeli v loňském roce na soutěži Business Talent. Díky krajské agentuře se nám také podařilo navázat dialog s technologickými firmami v Libereckém kraji a začít s nimi hledat průsečíky v našich možnostech a jejich potřebách vzdělávání dětí. Hmatatelným výsledkem je i robotická ruka DENSO Robotics zapůjčená do otevřené dílny iQFABLAB místní společností DENSO Manufacturing Czech. Ve spolupráci s ARR chceme i nadále pokračovat, což dnes stvrdilo společné memorandum," bilancuje Pavel Coufal

Soutěží Business Talent prošly na podzim roku 2021 dvě stovky dětí, žáků základních škol Libereckého kraje. V otevřené dílně iQFABLAB si žáci v osmi kolech vyzkoušeli svou podnikavost, inovativní myšlení i technickou zdatnost. Vítězné týmy jednotlivých kol se pak utkaly ve velkém finále a prvním třem byl odměnou večer v planetáriu, do jejich škol pak putovala 3D tiskárna resp. dvě robotické stavebnice české firmy Merkur.

„Ze spolupráce stvrzené dnešním memorandem letos vznikne druhý ročník soutěže. Chceme také i nadále pomáhat lákat zájemce o techniku do otevřené dílny a firmy k dialogu o vzdělávání,” dodává Petr Dobrovský z Agentury regionálního rozvoje.

Spojení vítá i Liberecký kraj, který dlouhodobě podporuje návštěvy krajem zřizovaných středních škol v expozicích iQLANDIE i v otevřené dílně. „Pokud chceme v našich dětech vzbudit zájem o pokročilé technologie, musíme jim je umět také zpřístupnit. Čím více strojů dostaneme z firem do podobných zařízení, jako je iQFABLAB, tím lépe pro region. Podpis memoranda vítám jako ukázkový projev vůle na tom usilovně pracovat," uzavírá Jiří Ulvr, radní pověřený řízením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Doporučené články

Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop
Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop
Jakub Forman nechápal, proč byla jeho partnerka po společně stráveném dni smutná. Pavla Dufková a Denisa Hrubá viděly na vlastní oči, jak má nadměrné zatížení administrativou negativní vliv na fungování některých ordinací soukromých lékařů. Místo rezignace se všichni rozhodli situaci změnit. Spojuje je nejen Liberecký kraj, ale i cesta přes inkubační program Výkop – a zaměření na pozitivní emoce.
Projekt LIFEPOPWAT získal prestižní cenu LIFE Awards jako první v historii Česka.
Projekt LIFEPOPWAT získal prestižní cenu LIFE Awards jako první v historii Česka.
Program LIFE podporuje už od roku 1992 nejodvážnější ekologické a klimatické projekty napříč Evropou. Letos se na scéně LIFE Awards blýskl Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL: projekt LIFEPOPWAT si odnesl hlavní cenu v kategorii Cirkulární ekonomika a kvalita života a stal se tak prvním vítězným projektem v této kategorii z České republiky.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.