Robot asistoval podpisu memoranda o spolupráci ARR a iQLANDIE. Cílem je podpora technického vzdělávání

Robot asistoval podpisu memoranda o spolupráci ARR a iQLANDIE. Cílem je podpora technického vzdělávání

Robotická ruka tiše zapřede, sevře tužku a pomalu ji transportuje směrem k jednomu z pánů sedících za stolem. Elegantní, možná trochu improvizované zahájení slavnostního aktu. V iQFABLABU, otevřené dílně spadající pod liberecké science centrum iQLANDIA, se místní posádka s robotem sžívá, podle jisker v očích je však jisté, že všechny jeho funkce budou mít během pár dní v malíku.

Dnes robot přiložil ruku k dílu symbolickému, leč s potenciálně velkým dopadem. Tužku podal Petrovi Dobrovskému, řediteli krajské Agentury regionálního rozvoje a Pavlovi Coufalovi, řediteli science centra iQLANDIA. Oba svými podpisy na memorandu stvrdili spolupráci, která už v regionu nese své ovoce.

„Spolupráci s ARR jsme si vyzkoušeli v loňském roce na soutěži Business Talent. Díky krajské agentuře se nám také podařilo navázat dialog s technologickými firmami v Libereckém kraji a začít s nimi hledat průsečíky v našich možnostech a jejich potřebách vzdělávání dětí. Hmatatelným výsledkem je i robotická ruka DENSO Robotics zapůjčená do otevřené dílny iQFABLAB místní společností DENSO Manufacturing Czech. Ve spolupráci s ARR chceme i nadále pokračovat, což dnes stvrdilo společné memorandum," bilancuje Pavel Coufal

Soutěží Business Talent prošly na podzim roku 2021 dvě stovky dětí, žáků základních škol Libereckého kraje. V otevřené dílně iQFABLAB si žáci v osmi kolech vyzkoušeli svou podnikavost, inovativní myšlení i technickou zdatnost. Vítězné týmy jednotlivých kol se pak utkaly ve velkém finále a prvním třem byl odměnou večer v planetáriu, do jejich škol pak putovala 3D tiskárna resp. dvě robotické stavebnice české firmy Merkur.

„Ze spolupráce stvrzené dnešním memorandem letos vznikne druhý ročník soutěže. Chceme také i nadále pomáhat lákat zájemce o techniku do otevřené dílny a firmy k dialogu o vzdělávání,” dodává Petr Dobrovský z Agentury regionálního rozvoje.

Spojení vítá i Liberecký kraj, který dlouhodobě podporuje návštěvy krajem zřizovaných středních škol v expozicích iQLANDIE i v otevřené dílně. „Pokud chceme v našich dětech vzbudit zájem o pokročilé technologie, musíme jim je umět také zpřístupnit. Čím více strojů dostaneme z firem do podobných zařízení, jako je iQFABLAB, tím lépe pro region. Podpis memoranda vítám jako ukázkový projev vůle na tom usilovně pracovat," uzavírá Jiří Ulvr, radní pověřený řízením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Doporučené články

Letní PechaKucha Night v Kině Varšava představí tucet výjimečných sklářských příběhů 
Letní PechaKucha Night v Kině Varšava představí tucet výjimečných sklářských příběhů 
PechaKucha Night, akce, jejíž název v překladu znamená „Noc povídání či tlachů“ se pomalu, ale jistě zabydluje na kulturní mapě Liberce. Oblibu si získala především pro svůj dynamický formát. Od řečníků vyžaduje, aby diváky seznámili se svým tématem pomocí dvaceti fotek, na které mají celkem 400 vteřin. Ve čtvrtek 25. srpna se v Kině Varšava od osmi hodin odehraje již sedmá liberecká akce tohoto formátu. Tentokrát v rámci festivalu skla Crystal Valley Week. 
Design jako konkurenční výhoda. CzechTrade podpoří i vaše designové studio
Design jako konkurenční výhoda. CzechTrade podpoří i vaše designové studio
Design Centrum CzechTrade přispívá k tomu, že se i začínající či méně známí čeští designéři dostávají k zajímavým světovým zakázkám. A zvučná jména českého designu jako Liběna Rochová nebo Olgoj Chorchoj jsou zase ve světě lépe vidět. Z druhé strany vzato, české podniky díky CzechTrade a jeho databázi nacházejí pro design svých produktů špičkové profesionály. Využívají toho stále častěji, uvědomují si totiž, že pro ně design znamená velkou konkurenční výhodu.
Hlavně, ať nápady neleží v šuplíku. Lucie Ligasová posouvá český nanovýzkum vpřed
Hlavně, ať nápady neleží v šuplíku. Lucie Ligasová posouvá český nanovýzkum vpřed
Místo trendy džín si jako desetiletá k narozeninám přála mikroskop a vždy chtěla věcem přijít na kloub. Lucie Ligasová se na dráhu vědy a výzkumu definitivně vydala po setkání s profesorem Davidem Lukášem, jednou z ikon libereckého nanovýzkumu. Na jeho přednášce jí učaroval generátor, který chrlil chomáče jinak okem neviditelných vláken. Zrodilo se tak celoživotní poslání. Dnes zastává Lucie manažerskou pozici a pomáhá firmám sdruženým v klastru Nanoprogress uvádět poznatky českého nanovýzkumu do praxe. Chybí jí práce v laboratoři? Jaká byla její cesta a jaké to je, dělat svět více a více nano?
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.