Kluci a holky soutěžili v libereckém iQFABLABu o nejlepší módní doplněk. O vítězi můžete rozhodnout i vy!

Kluci a holky soutěžili v libereckém iQFABLABu o nejlepší módní doplněk. O vítězi můžete rozhodnout i vy!

Vymysli, vyrob, ukaž se! Motto osmi kol soutěže Business Talent, kterou v uplynulých dvou měsících hostila liberecká otevřená dílna iQFABLAB. Do soutěžního klání se zapojilo téměř dvě stě kluků a holek z osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje. Jejich úkolem bylo vymyslet originální výrobek, vyrobit ho a co nejlépe prodat odborné porotě. Soutěž nyní pokračuje finálovým kolem. Od 22. listopadu můžete dát výrobkům hlas i vy.

„Technicky vzdělaní lidé na trhu práce citelně chybí. Silné ročníky techniků, kteří získali vzdělání v sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století se chystají do důchodu. O to, kdo je za pět – deset let nahradí, se hraje právě tady a teď," říká Martina Pšeničková, manažerka projektu Smart Akcelerátor Libereckého kraje fungujícího pod hlavičkou Agentury regionálního rozvoje.  

Soutěž s cílem podpořit technické profese v regionu spustila Agentura regionálního rozvoje v říjnu společně se science centrem iQLANDIA a inovačním centrem DEX IC, které v Liberci implementuje projekt TalentMagnet.

Výroba je jen jednou ze soutěžních disciplín. Dvacítka dětí ráno usedne do lavic a vyslechne si zadání: módní doplněk. Jako první na ně čeká průzkum trhu a konkurence. Co budeme dělat? Následuje střet s realitou výrobních technologií. Dokážeme vyrobit to, co jsme si vymysleli? Pokud ano, vznikají na počítači technické výkresy a z nich na laserovém gravírovacím a řezacím stroji prototypy, které se dále vylepšují. Ke slovu přijde i hrubá dílna, svěrák, vrtačka nebo bruska. Na závěr je potřeba připravit prezentaci pro porotu. Zahrát si na začínajícího podnikatele, který hledá svého zákazníka i rovnovážnou cenu. Ti, kdo vše zvládnou nejlépe, zvítězí v základním kole a postoupí do finále.  

„Chtěli jsme dětem ukázat perspektivu technických oborů, jejich moderní podobu bez špinavých dílen a pachu oleje, zato s hi-tech zařízením. Celé to navíc okořenit podnikatelským myšlením," doplňuje Petr Desenský, manažer pro vědu a vzdělávání ze science centra iQLANDIA.     

Výsledek? Klasika v podobě dřevěného motýlku s věnováním nebo dřevěné bižuterie, vyladěné technické řešení v podobě vrstvených sandálů na pláž nebo originalita v podobě kabelky, která kromě mobilu a peněženky pojme i domácího mazlíčka. O vítězi rozhodne odborná porota a také veřejnost. V hře je 3D tiskárna, robotické stavebnice i noc v planetáriu. Ceny do soutěže věnovaly Nadace Gago, Nadace Preciosa, Liberecký kraj a společnost Datasys. 

Hlasovat v Ceně veřejnosti můžete i Vy, a to do 5. prosince 2011. Prezentace vítězných žákovských týmů ze základních kol najdete zde pod článkem.

Doporučené články

Liberecká „továrna na sny“ slaví 70 let
Liberecká „továrna na sny“ slaví 70 let
Liberecký VÚTS letos slaví 70. výročí od svého založení. Za sedm dekád z něj vzešly stovky unikátních technologických řešení, které následně putovaly do celého světa. Výzkumný ústav později přidal do svého názvu označení Centrum rozvoje strojírenského výzkumu. Dnes totiž vyvíjí technologie a výrobní stroje pro vícero odvětví. Patří mezi ně automobilový, textilní, letecký nebo sklářský průmysl. Výsledky jsou na trhu vidět. Například ve sportu – nafukovací padlleboardy drží svůj tvar díky speciálním 3D distančním tkaninám. U závodních lyží Lusti se zase liberečtí vývojáři postarali o to, aby zůstaly extrémně lehké, přesto však velmi pevné.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.