V Liberci na CXI TUL vyvíjejí novou technologii dočištění odpadních vod

V Liberci na CXI TUL vyvíjejí novou technologii dočištění odpadních vod

Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CXI TUL vyvíjí ve spolupráci s firmou PRO-AQUA CZ novou technologii dočištění konvenčně vyčištěných odpadních vod. Výzkumné konsorcium očekává vyšší efektivitu oproti konvenčním technologiím. Zaměřuje se především na odstranění farmaceutických látek a dalších mikropolutantů.

Ačkoliv největšími bodovými zdroji znečištění farmaceutickými látkami jsou nemocnice, centra následné péče nebo domovy seniorů, nejvíce znečištění se do odpadních vod dostává plošně od obyvatelstva spolu se splaškovými odpadními vodami,“ vysvětluje Tomáš Lederer, vedoucí řešitelského týmu z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace a dodává, že pro maximální efekt je nutné řešit oba zdroje. „Bohužel jen málo nemocnic a dalších bodových zdrojů v České republice má vlastní čistírnu odpadní vod. Odpadní vody jsou po přečištění vypouštěny do veřejných kanalizací, kam se již ve velké míře dostávají farmaceutické látky od občanů. Proto naši nově vyvíjenou technologii ověříme na několika čistírnách odpadních vod, mimo jiné na ČOV Liberec a ČOV pro Distribuční centrum Amazon." Cílem vývoje je podle Lederera především snížení zátěže povrchových vod farmaceutickými látkami.“

Technologie odstraňování farmak z odpadních vod se zakládá na moderní metodě kombinující modifikovaný Advanced Oxidation Process a dočištění MBBR biotechnologií původem z Norska. Tuto biotechnologii PRO-AQUA CZ, také ve spolupráci s týmem Tomáše Lederera, v Česku zaváděla a pyšní se největším počet instalací v republice. Reaktor MBBR bude vybaven speciálními kompozitními mikro- a nanovlákennými nosiči biomasy, se separací suspenzní biomasy a koncovou sorpční technologií.

Stávající čistírny odpadních vod v ČR nejsou vybavené technologiemi, které by byly schopné všechny mikropolutanty zcela eliminovat, a vypouštějí je do povrchových vod. „Zaměřujeme se právě na eliminaci nebo výrazné omezení dalšího pronikání tohoto typu látek do odtoků čistíren odpadních vod. Ve spolupráci s vědci z CXI TUL chceme nově vyvinuté technologie společně otestovat. Slibujeme si od toho velmi účinné odstranění farmaceutických kontaminantů z odpadních vod a tím pádem zvýšení ochrany lidí i životního prostředí,“ říká Libor Novák z firmy PRO-AQUA CZ.

CXI a PRO-AQUA CZ v poslední dekádě spolupracovaly na řadě výzkumných projektů v oblasti čistírenských procesů. V první etapě se zaměří na screening vybraných ČOV z hlediska zatížení farmaceutickými látkami, na instalaci pilotních technologických zařízení a spuštění prvotního testování.

Doporučené články

Projekt LIFEPOPWAT získal prestižní cenu LIFE Awards jako první v historii Česka.
Projekt LIFEPOPWAT získal prestižní cenu LIFE Awards jako první v historii Česka.
Program LIFE podporuje už od roku 1992 nejodvážnější ekologické a klimatické projekty napříč Evropou. Letos se na scéně LIFE Awards blýskl Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL: projekt LIFEPOPWAT si odnesl hlavní cenu v kategorii Cirkulární ekonomika a kvalita života a stal se tak prvním vítězným projektem v této kategorii z České republiky.
Jak se žije s úzkostí, depresí nebo schizofrenií? Vyzkoušejte si v liberecké knihovně
Jak se žije s úzkostí, depresí nebo schizofrenií? Vyzkoušejte si v liberecké knihovně
Co zažívají lidé s úzkostí, depresí, schizofrenií nebo obsedantně kompulzivní poruchou? Odpovědi nabízejí čtyři interaktivní simulátory, které si od pondělí mohou vyzkoušet návštěvníci Krajské vědecké knihovny v Liberci. Stojí za nimi studentky Technické univerzity v Liberci, které na soutěži Liberec Ideathon 2024 vymyslely koncept, a Liberecký kraj, který zajistil jeho realizaci a financování.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.