Výzkumné centrum CXI TUL ocenilo přínos žen ve vědě

Výzkumné centrum CXI TUL ocenilo přínos žen ve vědě

„Je čas uznat, že více diverzity znamená více inovací,” slova, kterými generální tajemník OSN António Guterres v roce 2021 podpořil zástupkyně něžného pohlaví na vědeckovýzkumných pozicích, rezonují (nejen) v akademické komunitě každý únor o trochu silněji. V neděli jedenáctého totiž slavíme Mezinárodní den žen a dívek ve vědě.

V Libereckém kraji nachází MDŽD již tradičně živnou půdu na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CXI). Výzkumné centrum Technické univerzity v Liberci, se pyšní tím, že vytváří prostředí, ve kterém vědkyně excelují a tvoří významný podíl vědy a výzkumu ve svých oborech. „Naše výzkumnice mají velmi dobré, některé až vynikající výsledky ve svých oborech. Kromě výzkumné práce jsou některé také garantkami oborů a přednášejí na fakultách na naší univerzitě. Jsme hrdí na jejich pracovní úspěchy, ale také oceňujeme, jak dokáží skloubit profesní a rodinný život," říká Miroslav Černík, ředitel CXI TUL.

Celkově na CXI pracuje ve výzkumných pozicích rovných třicet devět žen. Z toho je osm vědkyň ze zahraničí a na TUL přinesly své znalosti a zkušenosti z jiných prostředí Evropy a Asie. Pocházejí z Polska, Ukrajiny, Turecka, Vietnamu, Tunisu a Indonésie. Jejich přítomnost posiluje mezinárodní spolupráci, zvyšuje jazykové dovednosti celého kolektivu a obohacuje akademické prostředí.

V týmu CXI působí vědkyně v přírodovědných a technických oborech: technologie vody, nanomateriály (resp. aplikace nanomateriálů), molekulární genetika a mikrobiologie, bioinženýrství, analytická chemie, materiálové inženýrství).

„Na CXI se systematicky snažíme podporovat kariérní růst žen. Zajišťujeme rovnost příležitostí, kariérní postup a nabízíme motivaci pro rozvoj talentů bez ohledu na gender. Díky těmto iniciativám jsme svědky úspěchů našich vědkyň v různých oblastech vědy a výzkumu,“ říká Černík.

CXI TUL získal ocenění HR Award Excellence in Science od Evropské komise. Tento titul získal za komplexní péči o své zaměstnance a jejich rozvoj. K MDŽD Miroslav Černík, ředitel CXI TUL, již tradičně rozdal „svým” vědkyním květiny a vykouzlil tak na jejich tvářích mnoho úsměvů. Posuďte sami.

Doporučené články

Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Snížení rizika proleženin díky reportingu polohování a monitoring vitálních funkcí seniorů, to dokáží chytré podložky, které nově využívají klienti Domova důchodců v Rokytnici nad Jizerou a Jindřichovicích pod Smrkem. V pondělí 10. 6. je zde instaloval Ing. Richard Cimler, Ph.D., vedoucí Centra pokročilých technologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. Jeho tým se zabývá tvorbou senzorických systémů pro monitorování osob. V testovacím režimu po dobu čtyř měsíců finančně pomůže domovům projekt Agentury regionálního rozvoje, spol. s. r. o. – EDIH Northeast Bohemia, z něhož bude uhrazeno 75 % nákladů na monitoring.
Komunitní energetika jako cesta k soběstačnosti? V Jilemnici o ní zástupcům měst a obcí přednášel energetický specialista
Komunitní energetika jako cesta k soběstačnosti? V Jilemnici o ní zástupcům měst a obcí přednášel energetický specialista
Hledání potenciálu měst a obcí v rozvoji komunitní energetiky bylo hlavní téma semináře, který v Jilemnici vedl energetický specialista a zakladatel projektu OBEC 2030 Michal Svoboda, mimo jiné také autor publikace Doporučení pro obce ke komunitní energetice z edice Ministerstva pro místní rozvoj.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.