TechStarter 2024

TechStarter 2024

Technika budoucnosti!

Agentura regionálního rozvoje (ARR) společně s Libereckým krajem spouštějí první ročník soutěžního programu, který přiblíží studenty středních škol k technickým oborům a praktickým zkušenostem. Propojí střední školy z Libereckého kraje s místními firmami. Soutěžícím nabídne neopakovatelnou příležitost pracovat na reálných projektech a zadáních z průmyslové praxe.

Naše cíle

  • Podpora techniky v kraji: Klíčovou myšlenkou soutěžního programu je podpořit zájem a motivaci mladých lidí o studium technických oborů, které k Libereckému kraji neodmyslitelně patří.

  • Propojení škol a firem, studia a praxe: Soutěžní program spojuje školy a firmy s cílem zajistit technicky vzdělané odborníky pro zdravou ekonomiku a kvalitní budoucnost Libereckého kraje. Nabízí možnost blíže propojit školy se skutečným firemním prostředím a praxí.

  • Podpora mladých a talentovaných lidí: Firmy vidí v soutěžním programu příležitost podpořit mladé, aktivní a talentované lidi, kteří se chtějí rozvíjet a zároveň tak navázat kontakt se svými potencionálními budoucími zaměstnanci.

  • Zapojení komunity: Školy soutěžní program vnímají jako způsob, jak zvýšit odbornou úroveň svých studentů, zprostředkovat jim přímý kontakt s profesionály, od kterých se budou učit. Studenti se navíc mohou seznámit s technologiemi, které ve škole často nejsou dostupné.

O soutěžním programu 

S myšlenkou iniciovat vznik soutěžního programu TechStarter přišel před rokem učitel odborných předmětů Tomáš Vacek, který se se svými studenty pravidelně zúčastňoval soutěže Technowizz pořádané v Ústeckém kraji.

Tým Smart Akcelerátor Agentury regionálního rozvoje (ARR) se nápadu ujal a aktivně jej začal rozvíjet ve spolupráci s partnery z firemní sféry a technicky zaměřenými školami libereckého kraje.

První ročník soutěžního programu přiblíží studenty dovednostem z praxe, vytvoří u nich povědomí o tom, jak reálně uspět ve firemním prostředí. Přípraví je tak na budoucí povolání.

Program je postaven na skutečných potřebách firem a s ohledem na reálné dovednosti a technické znalosti žáků středních škol. Ti budou v rámci zadání řešit konkrétní zadání vzešlá ze zapojených firem v malých týmech 2-3 studentů ve stanoveném čase šesti měsíců.

Přidanou hodnotou je možnost pracovat ve skupinkách, učit se rozdělení úkolů, ale i výzvám ve spolupráci v malém kolektivu, který řeší zadání a s ním spojené úkoly daného projektu.

Jak soutěžní program probíhá? 

➡️ Do června 2024 proběhla specifikace zadání od zapojených firem, ARR oslovila spolupracující školy a ty provedli výběr studentských týmů.

➡️ První ročník soutěžního programu startuje v průběhu září 2024 úvodními setkáními studentů ve firmách s prezentacemi zadání, ukázkami a exkurzemi.

➡️ Do února / března 2025 studenti pracují na zadaných projektech, pravidelně konzultují s mentory zadavatelských firem.

➡️ V únoru / březnu 2025 předají studenti dokončené výstupy hodnotícím komisím, které je prostudují a následně vyhodnotí.

➡️ V březnu 2025 proběhnou zasedání hodnotících komisí, prezentace a obhajoby studentských prací a komise vyhlásí výsledky v jednotlivých firmách.

➡️ V březnu 2025 (termín bude upřesněn) se studenti, firmy i zástupci škol sejdou u společného závěrečného slavnostního vyhlášení výsledků prvního ročníku soutěžního programu.

➡️ Nejlépe ohodnocený projekt studentského týmu bude finančně oceněn ze strany firmy.

Kdo je do soutěžního programu zapojen?

5 firem Libereckého kraje

Do prvního ročníku soutěžního programu TechStarter se aktivně zapojilo pět firem:

➡️ DGS Druckguss Systeme Liberec
➡️ Ontex, Turnov
➡️ SigmaPlast Liberec
➡️ Solar Monitor Turnov
➡️ ZF Automotive Czech Jablonec nad Nisou

Všechny zapojené firmy spolupracovaly s týmem ARR na sestavení detailnějších parametrů soutěžního programu. Určily své zástupce, kteří vypracovali zadání pro studenty, svá témata jim představí a budou se následně při průběžných konzultacích studentům věnovat coby mentoři.

Firmy následně stanoví své zástupce v hodnotící komisi. V případě vzájemné dohody firma může poskytnout studentům i nezbytné technické nebo materiálové zabezpečení.

Účast studentů bude v případě splnění zadaných kritérií firmou ohodnocena i finančně.

Zapojené školy

Na straně škol se účastní studenti technicky zaměřených středních škol v Libereckém kraji:

➡️ Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace
➡️ Střední průmyslová škola, Česká Lípa, Havlíčkova 426, příspěvková organizace
➡️ Střední průmyslová škola technická, Jablonec nad Nisou, Belgická 4852, příspěvková organizace
➡️ Integrovaná střední škola, Vysoké nad Jizerou, Dr. Farského 300, příspěvková organizace
➡️ Střední škola a Mateřská škola, Liberec, Na Bojišti 15, příspěvková organizace
➡️ Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola, Turnov, Zborovská 519, příspěvková organizace

Základní informace pro studenty

V rámci soutěžního programu je vypsáno deset technických témat, které do soutěže navrhly zapojené firmy.

Každý studentský tým, složený ze dvou až tří studentů, v průběhu daného období zpracuje vybrané téma do podoby projektu a to pod vedením odborných mentorů (jeden zástupce školy a jeden zástupce firmy).

Po celou dobru trvání soutěžního programu a práce na zadaných projektech budou pro studenty možné pravidelné konzultace dle konkrétních úmluv mezi studenty a mentory firem.

Výstupy mohou být dle zadání různé - od prototypů výrobků, po návrhy technických řešení či vyhodnocení dat.

Pro vyhodnocení kvality odvedených výstupů budou hodnotící komise bodovým způsobem hodnotit tato kritéria:

➡️ Inovativnost nápadu / výstupu
➡️ Míra splnění zadání
➡️ Využitelnost výstupu pro potřeby obchodní společnosti
➡️ Způsob zpracování výstupu (podrobnost, přehlednost, preciznost)
➡️ Způsob prezentace výstupu

a to bodovou škálou 0 (nejnižší) - 5 (nejvyšší) hodnocení s maximální hranicí 25 bodů a minimální hranicí 12 bodů. Mírou splnění zadání je dosažení alespoň 3 bodů.

Naše reference

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.