Žákovská soutěž Business Talent

Žákovská soutěž Business Talent

Vymysli, vyrob, ukaž se!

Business Talent je soutěž pro osmáky a deváťáky základních škol Libereckého kraje. Během jednoho dne si kluci a holky vyzkouší, jak to chodí v podnikání. Projdou tvorbou podnikatelského plánu, osahají si hrubou dílnu i moderní technologie otevřené dílny iQFABLAB. To, co vymyslí, si také sami vyrobí. A ještě u toho dostanou šanci vyhrát 3D tiskárnu, robotickou stavebnici nebo třeba noc v iQPLANETÁRIU!

Naše cíle

  • Zprostředkovat žákům základních škol první kontakt s tématem inovativního podnikání v kombinaci s moderní technikou (vymysli a vyrob).

  • Poskytnout jim vedení odborných lektorů z praxe (marketing, technická příprava výroby, výroba) včetně zpětné vazby v průběhu soutěže i během závěrečných prezentací.

  • Motivovat je k hledání skrytých talentů zábavnou a naučnou formou. Pomoci jim zorientovat se ve výběru střední školy.

  • Vyburcovat je k zapojení svého okolí v rámci soutěže o cenu veřejnosti (virální marketing, word of mouth v praxi).

Hlasování v Ceně veřejnosti skončilo. Děkujeme za vaše hlasy!

O soutěži

Soutěž Business Talent má za cíl předat účastníkům, holkám a klukům z osmých a devátých tříd základních škol, pozitivní emoci z kreativní práce hlavou, rukama, se zapojením moderních technologiích otevřené dílny iQFABLAB.

Výstupem jejich snahy bude produkt (technologie a výroba) a zároveň jednoduchá strategie, jak na trh tento produkt umístit (obchod a marketing). Naši odborní lektoři provedou soutěžící procesem vzniku nového produktu od tvorby myšlenky přes úvahy o podnikatelských strategiích po návrh a výrobu produktu. Vše bude přizpůsobeno jejich schopnostem, tzn. především u podnikatelského plánu předpokládáme vznik velmi jednoduchého materiálu.

Rovněž předpokládáme, že se ve velké míře bude jednat o první kontakt soutěžících s touto tematikou. Na závěr soutěže proto dostanou zpětnou vazbu od poroty složené z odborných lektorů a z jednoho hosta z praxe s žádaným pohledem "zvenčí". Po absolvování soutěžního dne získají holky a kluci nový nebo rozšířený pohled na své schopnosti, skryté talenty a možnosti jejich rozvoje na střední škole. Věříme, že jim tímto zčásti pomůžeme s výběrem oboru studia a zároveň jim ukážeme, že inovativní podnikání a technické obory mají perspektivu.

Úvodní video

Pusťte si instruktážní video, které zahajovalo každé z osmi kol soutěže Business Talent. Nahlédněte do naší kuchyně - jak jsme motivovali kluky a holky a co jsme jim vnukli za myšlenky před tím, než se vrhli do práce! A mimochodem, video vzniklo díky pomoci liberecké Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v rámci maturitní práce studenta Honzy Šlégla:-) Děkujeme!


Pravidla soutěže

Průběh soutěže

Žáci si vyzkouší práci ve čtyřčlenných týmech, nahlédnou do profesí kreativce, designéra, technologa, specializovaného technika nebo marketéra. Dva členové týmu se zaměří na práci se softwarem CorelDRAW a jejich další dva parťáci se mezitím dozví, jak fungují moderní technologie jako je laser a 3D tiskárna. Až bude celý tým vyzbrojený novými poznatky a dovednostmi, může začít ta nejtěžší, kreativní část - domluvit se, co bude tým vyrábět a pro koho. K dispozici bude nejen internet, ale především odborní lektoři, kteří poradí a pomohou v případě nesnází. Dopoledne věnujeme především poznávání, vymýšlení a navrhování. Odpoledne se potom zaměříme na zkoušky prototypů a výrobu finálního produktu. Závěrečnou disciplínou je prezentace výrobku. Znát odpověď na to, co jsme vyrobili, pro koho, za kolik a také umět svůj výrobek sebevědomě představit odborné porotě. To vše se bude počítat do finálního skóre.

Schéma soutěže

Z každého z osmi základních kol vzejde jeden vítězný tým, který poté postoupí do finálního kola. Úkolem týmu ve finálním kole bude do týdne dnů od základního kola odevzdat prezentaci svého podnikatelského nápadu. Povinná forma je krátké video rozsahu cca jedné až dvou minut. Meze další kreativitě se nekladou.

Velké finále proběhne v prosinci a odborná porota v něm na základě odevzdaných prezentací vybere absolutního vítěze soutěže. Nejlepší týmy jednotlivých kol budou moci dále soutěžit o cenu veřejnosti, kterou spustíme na konci listopadu po ukončení základní části soutěže.

Termíny

Základní kola: 18. říjen 2021 | 19. říjen 2021 | 25. říjen 2021 | 26. říjen 2021 | 1. listopad 2021 | 2. listopad 2021 | 8. listopad 2021 | 9. listopad 2021 (změna vyhrazena)

Vyhlášení absolutního vítěze soutěže a vítěze ceny veřejnosti, předání cen: 8. prosince 2021

Ceny

Pro školy* 1. místo: 3D tiskárna Průša vč. náplní, kurz 3D tisku | 2. místo: robotická stavebnice Merkur | 3. místo: robotická stavebnice Merkur

Pro soutěžící žáky* 1.-3. místo: noc v iQPlanetáriu | dárkové balíčky od společnosti Datasys pro všechny finalisty

* o pořadí rozhoduje odborná porota

Cena veřejnosti** 1. místo Pošli třídu do iQLANDIE

** o pořadí rozhoduje veřejnost hlasováním na této podstránce

Chcete se přihlásit?

Přihlašování bylo uzavřeno 4. října 2021


Soutěž pořádá ARR-Agentura regionálního rozvoje, tým projektu Smart Akcelerátor, science centrum iQLANDIA a inovační centrum DEX IC v rámci projektu TalentMagnet. Projekt žákovské soutěže Business Talent 2021 je spolufinancován z fondů EU (ERDF, IPA, ENI), z Operačního programu VVV a z prostředků Libereckého kraje, Nadace Gago, Nadace Preciosa a společnosti Datasys. Pořadatelé si vyhrazují právo změn. Výhry nejsou právně vymahatelné.

Naše reference

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.