Magazín

Markéta Klíčová: Vědci pracují tvrdě a čestně. Úspěchy pomohou zlepšit obraz vědy
Markéta Klíčová: Vědci pracují tvrdě a čestně. Úspěchy pomohou zlepšit obraz vědy
Markéta Klíčová, mladá vědkyně z oboru nanotechnologií Technické univerzity v Liberci, letos reprezentuje kraj pod Ještědem v prestižním českém žebříčku Forbes 30 pod 30. Svůj úspěch vnímá především v širším kontextu. Těší ji, že přispěje ke zviditelnění celé vědecké obce. Veřejnost podle Markéty potřebuje ujištění, že česká věda má ve světě díky výsledkům velmi dobré renomé.
Rok poté: NANO z Liberce zůstává v první linii boje proti pandemii
Rok poté: NANO z Liberce zůstává v první linii boje proti pandemii
Když se řekne nano, velká část Liberečanů a lidí z širšího okolí je okamžitě v obraze. Nanotechnologie mají v regionu zvučné jméno i takřka dvacet let poté, co tým profesora Oldřicha Jirsáka na Technické univerzitě objevil způsob jejich průmyslové výroby. Světový patent se v kraji nerodí každý den. Loni na jaře jsme si v praxi vyzkoušeli, k čemu je dobré mít špičkové technologie takříkajíc na dosah ruky. Narychlo sestavená výrobní linka na univerzitě chrlila nanovlákenné filtry do roušek především pro zdravotníky v době, kdy celý svět stál v Číně fronty na nedostatkový zdravotnický materiál.
Nápady studentů míří na trh. Spolupráce Lipo.ink a TUL nese ovoce
Nápady studentů míří na trh. Spolupráce Lipo.ink a TUL nese ovoce
Odborníci z Libereckého podnikatelského inkubátoru dovedli do zdárného konce první semestr výuky vlastního předmětu na Technické univerzitě v Liberci. Zaměřili se na podporu inovací a podnikání. Předmět absolvovalo 25 studentů napříč fakultami a jeho smyslem bylo vzbudit ve studentech podnikavého ducha, dát jim okusit začátky byznysu či v rámci výzkumu vdechnout život inovaci.
Ohlédnutí za konferencí Cirkulární ekonomika, šance pro Liberecký kraj
Ohlédnutí za konferencí Cirkulární ekonomika, šance pro Liberecký kraj
Na sklonku roku 2020 se v Libereckém kraji uskutečnila konference na téma Cirkulární ekonomika. Rozhodli jsme se v regionu vypátrat chytré nápady, které fungují v praxi cirkulárně. Zapojili jsme hi-tech firmu MemBrain, klastr Nanoprogress a Českou technologickou platformu pro textil. Přizvali jsme celorepublikový Institut cirkulární ekonomiky INCIEN, kolegyně z agentury MIDA Consulting provozující web Cirkulární dotace a jeden velmi zajímavý projekt Digitálního odpadového tržiště. Chybět nemohl domácí podnikatelský inkubátor Lipo.ink. V inkubovaných firmách o cirkulární nápady rovněž není nouze.
David Lukáš: Taková
David Lukáš: Taková "blbost" a nikdo na to za 150 let nepřišel
Jaká byla cesta emeritního rektora Technické univerzity v Liberci profesora Davida Lukáše ze školních lavic libereckého Gymnázia F.X. Šaldy až do laboratoří TUL, ve kterých se podílel na vynálezu průmyslové výroby nanovláken? Co vedlo k tomuto přelomovému objevu a jaká je budoucnost nanotechnologií v Libereckém kraji. Více se dozvíte v první epizodě podcastu Region, který mění svět.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.