Moderní energetika pro Liberecký kraj

Moderní energetika pro Liberecký kraj

Racionalizace energetického mixu pro zajištění stability v regionu

Energetiku řadíme mezi palčivá témata dneška. Řeší ji veřejná správa, domácnosti i firmy. Válka na Ukrajině akcelerovala energetickou krizi a poukázala na závislost Evropy na fosilních palivech. Více než kdy jindy pociťujeme naléhavost racionalizace energetického mixu a systematické tvorby úsporných opatření. Řešení nepřinese jeden zázračný nápad, ale soubor menších efektivních kroků. Liberecký kraj a jeho Agentura regionálního rozvoje aktivně postupují v hledání cest a propojování významných aktérů v regionu. 

Naše cíle

  • Propojit jednotlivé aktéry v oblasti energetiky, výzkumu, vývoje a inovací prostřednictvím platformy moderní energetiky, diskusních stolů, workshopů a dalších forem navazování spolupráce. 

  • Šířit osvětu v oblasti energetických trendů a možností řešení pro jednotlivé skupiny aktérů formou organizace workshopů, seminářů, exkurzí a dalších akcí včetně zapojení dostupných komunikačních kanálů ARR.

  • Monitoring aktuálního dění v oblasti energetiky s využitím členství v Unii komunitní energetiky, účast na tematických akcích, vzdělávání týmu, setkání se relevantními odborníky apod. Identifikace příkladů dobré praxe v ČR a zahraniční, přenos zkušeností do regionu. 

  • Podpořit výzkum, vývoj a inovace v oblasti alternativních zdrojů energie, ukládání energie z obnovitelných zdrojů, hledání nových technologických řešení v oblasti energií, smart city apod.

  • Poskytnout základní servis v oblasti vyhledávání vhodných dotačních příležitostí, přípravy projektů a hledání vhodných partnerů.

Naše aktivity

1. Zřízení a vedení Platformy moderní energetiky v Libereckém kraji 

2. Organizace akcí k tématu energetiky (workshopy, exkurze aj.)  

Platforma moderní energetiky v Libereckém kraji 

Začátkem roku 2023 iniciovala Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem založení Platformy moderní energetiky v Libereckém kraji, užší skupiny spolupracujících organizací zastřešujících toto téma v regionu. 

Platforma je složená z odborníků na energetiku a ze subjektů, které se v tématu aktivně profilují a chtějí jej v regionu cíleně rozvíjet. Členy platformy jsou mj.: Liberecký kraj a Statutární město Liberec, Teplárna Liberec, Unie komunitní energetiky, Místní akční skupiny v LK, Agentura CzechInvest, Technická univerzita v Liberci (KEZ), energetičtí specialisté, zástupci firem a další. 

Základní úkoly platformy: 

  • Identifikovat a rozvíjet témata klíčová pro region v oblasti moderní / udržitelné energetiky.

  • Aktivně utvářet obsah akcí, přinášet do regionu zajímavé prezentující a hodnotné příklady dobré praxe. 

  • Vytvořit informační servis pro členy platformy. 

  • Zpětně vyhodnocovat přínos realizovaných akcí a v návaznosti sestavovat plán dalších aktivit. 

Workshopy, semináře, roadtripy, exkurze a další

Naším úkolem je cílená práce s tématem energetiky. Chceme do regionu přinášet aktuální informace a příklady dobré praxe, navazovat nová partnerství, iniciovat spolupráci jednotlivých aktérů. Naším prvotním cílem je z této sumy informací vytvořit konkrétní plány a realizovat konkrétní záměry v oblasti moderní energetiky.

05/11/2024 Výjezdní den spojený s vodíkovou problematikou

V rámci aktivit Platformy moderní energetiky v Libereckém kraji jsme pro zájemce z řad energetických specialistů uspořádali výjezdní den spojený s exkurzemi i odbornými přednáškami věnovanými především tématu vodíku. Akce se zúčastnilo 25 odborníků z celého kraje.

Jako první proběhla exkurze do vývojových a výrobních prostorů společnosti DEVINN v Jablonci nad Nisou (www.devinn.cz )

V prostorách Devinnu následovala přednášková a diskusní část:

 Úvod k vodíkové problematice, legislativu, příklady dobré praxe i informace o nové výzvě přednesl  Jan Sochor, představitel České vodíkové technologické platformy Hytep ( www.hytep.cz )

Následoval příspěvek zástupce Technické univerzity v Liberci, Jana Břouška na téma stávající a plánované aktivity v oblasti vodíku v rámci univerzity.

Program byl zakončen příspěvkem starosty Jindřichovic pod Smrkem, Martinem Vondráčkem, který se věnoval stávajícím energetickým obecním aktivitám, ale i plánům do budoucnosti a to i v návaznosti na potenciální využití vodíku. Jindřichovice pod Smrkem jsou prozatím jedinou menší obcí v ČR, která vstoupila do vodíkové platformy a má v této oblasti plány do budoucnosti.

 Prezentace výše uvedených řečníků jsou ke shlédnutí níže.

 Skupina odborníků se následně přesunula k Mělníku, kde pro ně byla připravena exkurze do unikátního energetického zařízení Energy nest Vraňany – inovativního hybridního energetického zdroje spojeného s bateriovým úložištěm (jediné zařízení svého druhu na světě), které zároveň může v budoucnosti sloužit i k výrobě zeleného vodíku Hybridní zdroj Energy nest – DECCI.

26/9/2024 Energetický den pro podnikatele v Libereckém kraji

Hlavnímu pořadateli akce, Krajské hospodářské komoře Libereckého kraje jsme v rámci aktivit Smart Akcelerátoru LK poskytli  jak zázemí v Meeting pointu Podnikatelského inkubátoru Lipo.ink, pomohli jsme ale i v celkové přípravě a organizačním zajištění.

Zúčastnilo se přibližně 40 osob, především z řad podnikatelské sféry, dorazili ale i někteří městští a krajští energetici, pracovníci energetických společností, zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu ČR i někteří ze členů Platformy moderní energetiky v Libereckém kraji, kterou organizujeme a zaštiťujeme.

Hlavním zaměřením dne byly nejnovější trendy, inovace a praktické zkušenosti v OZE, především pro potřeby podnikatelské sféry.

V rámci programu zazněly příspěvky níže uvedených institucí nebo společností, k jednotlivým tématům proběhla i velmi živá diskuse.

ARR - ředitel Petr Dobrovský představil aktivity společnosti v oblasti energetiky (např. organizování Platformy moderní energetiky v LK, ale i další služby ARR směrem k podnikatelské sféře – např. digitalizační služby EDIH NORTHEAST, služby LIPO.INK, dotační ambulanci, propagaci drobných podnikatelů v rámci LK sobě atd.).

Liberecký kraj byl zastoupen Zbyňkem Miklíkem, náměstkem hejtmana Libereckého kraje, který přednesl informace o stávajících aktivitách a plánech v oblasti energetické soběstačnosti LK. Přiblížil informace a plány v oblasti instalací fotovoltaiky na budovách LK, zmínil i nákup 34 elektrovozidel, přípravu FVE Ralsko s max. výrobou až 100 GWH, plánované chytré řízení a digitální správu budov a zmínil i bližší informace o krocích vedoucích k založení Krajské energetické společnosti, která by měla fungovat od 01/01/2025.

Krajskou hospodářskou komoru Libereckého kraje a její aktivity představil Milan Slezák, předseda představenstva KHK Libereckého kraje. Zmínil m. j., že se v rámci svých činností věnují a i nadále chtějí věnovat energetickým tématům a napomáhat tak podnikatelům z našeho kraje. Zároveň představil jednotlivé odborníky, které na energetický den přizvali.

CzechMat - zástupce společnosti Jan Herman uvedl novinky v oblasti optimálního využití OZE a bateriových úložišť, strategie např. v oblasti úspor energií, vlastní výroby a akumulace, v optimalizaci nákladů, chytrého řízení spotřeby a akumulace + upřesnil ideu energetických komunit. Zároveň podrobněji zmínil informace o místních energetických koncepcích a energetických studiích.

Smart Maintenance - odborník Lubomír Zaťko rozvedl praktické informace k tomu, jak zajistit dlouhodobou životnost fotovoltaických elektráren, zmínil ale i bližší skutečnosti  o unikátních technických řešeních, tzv. flexi panelech.

EIFLEXI - Jiří Strnad rozvedl využití a potenciál agregačních zdrojů v energetice. Tato společnost je m. j. poskytovatelem služeb výkonové rovnováhy v ČR a na Slovensku. Popsal principy agregátora flexibility. Společnost realizovala např. i bateriová úložiště v ČR, působí ve smart řízení zdrojů formou provozování dieselagregátů v severních Čechách, ale i řízením kogeneračních jednotek. Svůj příspěvek zakončil svým názorem na výhled v oblasti trendů v energetice.

SOLAR MONITOR TURNOV zastoupil  Dušan Ferbas, který představil vlastnosti jimi vyvinutého systému a vlastních zařízení – hardware + firmware a unikátních modulárních řešení v oblasti fotovoltaiky. Část svého příspěvku věnoval i svým zkušenostem na téma - fotovoltaika a jalový výkon.

 Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, oddělení elektroenergetiky představil Tomáš Horník, který se věnoval přehledu energetické legislativy ČR s důrazem na nedávné a probíhající změny. Přiblížil informace k LEX OZE I., LEX OZE II., zmínil bližší informace o Elektroenergetickém datovém centru (EDC), sdělil informace k novele energetického zákona zaměřeného na akumulaci, agregaci a flexibilitu - LEX OZE III., ale i podrobnosti k sekundární legislativě – Vyhlášce o měření, k Dispečerské vyhlášce, k Vyhlášce o připojení. Představil i strategické energetické dokumenty (Vnitrostátní plán ČR v oblasti energetiky a klimatu, Státní energetickou koncepci  a Politiku ochrany klimatu ČR).

22/5/2024 Liberecký krajský inspiraton v rámci Platformy moderní energetiky v Libereckém kraji

"Liberecký krajský inspiraton - Energetika v praxi měst a obcí a dalších subjektů" organizovala ARR ve spolupráci s Národní sítí Zdravých měst ČR, a to mj. za účasti členů Platformy moderní energetiky v Libereckém kraji. Kromě členů Platformy se inspiratonu zúčastnili další zástupci měst a obcí, firmy a jiné organizace.

První část setkání byla věnována aktuálním aktivitám Libereckého kraje a jeho Agentury regionálního rozvoje v oblasti energetiky, dále zástupce Statutárního města Liberec představil jejich kroky k plnění mise EU 100 klimaticky neutrálních měst, které se právě Liberec jako jediné město v ČR účastní. Poté zástupce Unie komunitní energetiky představil novinky v legislativě týkající se komunitní energetiky.

Druhá část programu spočívala v diskusi u kulatých stolů, kde byla postupně probírána dvě témata:

  • Energetická společenství

  • Praktická řešení v úsporách energie

V rámci diskuse bylo řešeno mnoho zajímavých témat, která se týkala jak různých technologií OZE, dostupných řešení v oblasti úspor energií, tak monitoringu spotřeby energií, úložišť energií či obchodních modelů energetických společenství.

Prezentace ke stažení jsou k dispozici níže.

Návod "Jak začít sdílet elektřinu" zpracovanou Unií komunitní energetiky, najdete zde: Jak začít sdílet elektřinu (uken.cz).

23/11/2023 Roadtrip po energetických zařízeních Libereckého kraje

Věděli jste o tom, že i v našem kraji existuje několik míst, ve kterých obce nebo soukromí investoři vybudovali a provozují zajímavá energetická zařízení? Uspořádali jsme jednodenní roadtrip po vybraných inspirativních místech. U každého z nich byla připravena komentovaná prohlídka a možnost diskuze s majiteli či provozovateli.

Společně navštívili:

▶️ malý větrný park v Jindřichovicích pod Smrkem

▶️ kotelnu na biomasu v Chrastavě

▶️ bioplynovou stanici v Křižanech

▶️ soubor pasivních domů Atrea v Koberovech

16/5/2023 Platforma moderní energetiky v Libereckém kraji

Na druhém setkání platformy jsme zhodnotili dosavadní aktivity a otevřeli tato témata:

➡️ Odborné prezentace "Trendy a zkušenosti z oblasti EPC projektů" (Radim Kohoutek z Asociace poskytovatelů energetických služeb) a "Automatizace fotovoltaických elektráren"  (Dušan Ferbas z regionální firmy Solar monitor Turnov). Prezentace zahrnovaly prostor pro diskuzi, ke stažení jsou níže.

➡️ Informace o nových propojeních subjektů z Libereckého kraje i mimo kraj (např. Katedra energetických zařízení TUL a UKEN připravili společný projekt v komunitní energetice). Další členové platformy začali aktivně komunikovat mezi sebou.

Proběhla diskuse nad podněty pro další období:

➡️ Šíření tématu EPC projektů (trendy a praktické zkušenosti)

➡️ Uspořádání semináře/exkurze, prezentace příkladů dobré praxe s tematikou technologií OZE.

➡️ Další akce podporující téma komunitní energetiky (po schválení LEX OZE II.)

➡️ Diskuse obecně na téma sdílené energetiky, využití technologií s vazbou na veřejné zakázky, financování, možnosti distribuční sítě aj.

Poznámka pod čarou: na webu UKEN lze stáhnout brožuru s aktuální tematikou: Jak na společnou fotovoltaiku v bytových domech.

12/4/2023 Kulatý stůl "Komunitní energetika kraje a statutárních měst"

Opět jsme na půdě Agentury regionálního rozvoje otevřeli téma moderní a udržitelné energetiky. Tentokrát se nám podařilo na žádost Libereckého kraje spojit politické reprezentace kraje a měst Liberec a Jablonec nad Nisou a zároveň k jednomu stolu přizvat odborníky na energetiku z kraje i z obou zmiňovaných měst. Více informací najdete v článku zde.

28/3/2023 Seminář „Komunitní energetika – šance pro Liberecký kraj

Liberecký kraj se rozhodl na své půdě otevřít žhavé téma komunitní energetiky. Seminář pořádaný krajskou Agenturou regionálního rozvoje ukázal cesty k novým projektům využívajícím potenciál této formy energetiky. Zároveň přinesl velké množství praktických poznatků, jak v regionu výhledově zefektivnit i zlevnit nakládání s energiemi. Více informací najdete v článku zde.

Naše reference

Komunitní energetika a další moderní trendy přišly na přetřes během Libereckého krajského Inspiratonu
Komunitní energetika a další moderní trendy přišly na přetřes během Libereckého krajského Inspiratonu
Liberecký kraj pokračuje v nedávno nastaveném kurzu a věnuje se s přispěním své Agentury regionálního rozvoje popularizaci témat moderní a udržitelné energetiky. Na konci května připravili ve spolupráci s Národní sítí Zdravých měst Liberecký Inspiraton pro zástupce měst a obcí i pro odborníky v energetice.
Roadtrip Libereckého kraje představil čtyři zavedená energetická zařízení. Chce jimi inspirovat
Roadtrip Libereckého kraje představil čtyři zavedená energetická zařízení. Chce jimi inspirovat
Odbornou veřejnost a politickou reprezentaci v našem regionu již přes rok propojuje Platforma moderní energetiky. Podněcuje diskuzi, vzdělává a ukazuje na dobrou praxi. Letos v listopadu kupříkladu formou roadtripu po čtyřech zavedených energetických zařízeních, větrném parku, kotelně na biomasu, bioplynové stanici a souboru pasivních domů.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.